Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Izby rolnicze chcą, aby minister rolnictwa nadzorował leśnictwo i łowiectwo

Natalia Marciniak-Musiał
Kategoria: Wiadomości
Izby rolnicze chcą, aby minister rolnictwa nadzorował leśnictwo i łowiectwo
Wiadomości wiadomości
Data publikacji 02.03.2021r.

25 lutego 2021 r. do Kancelarii Sejmu trafiło pismo Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie włączenia działu leśnictwo i łowiectwo pod nadzór Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zdaniem KRIR jest to potrzebne i uzasadnione.

Podjęty przez KRIR temat jest związany z procedowanym przez Sejm RP projektem ustawy o zmianie ustawy o działach administracji rządowej oraz niektórych innych ustaw (druk sejmowy 897). Sprawowanie kontroli nad leśnictwem i leśnictwem przez resort rolnictwa było już w Polsce praktykowane, a model ten, zdaniem rolników, sprawdzał się doskonale. Dla przypomnienia – w latach 1920-1932 funkcjonowało Ministerstwo Rolnictwa i Dóbr Państwowych, w okresie 1985-1990 Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Gospodarska leśna i rolna są ze sobą ściśle powiązane

r e k l a m a

Oba resorty są ze sobą ścisłe powiązane. Wielu rolników posiada prywatne lasy.  Z kolei zwierzyna łowna choć jest własnością Skarbu Państwa, nie zna pojęcia granicy las-pola uprawne i zajada się płodami rolnymi. Gospodarze muszą wtedy wnioskować o odszkodowania, których uzyskanie nie jest takie oczywiste.

Zatem głównymi argumentami za scaleniem resortów rolnictwa i leśnictwa jest poprawa stosunków rolnicy-myśliwi, realny wpływ na gospodarkę łowiecką i skuteczniejsza walka z ASF. Doskonałym przykładem wspólnych problemów obu jednostek jest:

Korzyści z fuzji odniosłaby także gospodarka leśna

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

27,00 zł

Cena regularna 35,00 zł

SPRAWDŹ
Dodatkowo, nadzór Ministra Rolnictwa nad kołami łowieckimi oraz PZŁ ogółem, pozwoliłby na większą kontrolę wypełniania ustawowych obowiązków przez tych drugich. Rolnikom łatwiej byłoby uzyskać odszkodowania z powodu szkód łowieckich, a walka z ASF i innymi chorobami przenoszonymi przez zwierzęta leśne byłaby łatwiejsza.

Także leśnictwo i myślistwo zyskałoby wiele na takiej fuzji. Polska polityka leśna stawia na zwiększenie lesistości kraju. Jednakże program ten jest realizowany na glebach słabych klas w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, a nad nim pieczę sprawuje MRiR. Co więcej, jednym z celów jest Europejski Zielony Ładu i strategii „Od pola do stołu” jest zwiększenie różnorodności biologicznej, w tym lesistości, a dystrybucją środków finansowych na realizację tego problemu będzie zajmował się minister rolnictwa.


Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
Zdjęcie: Pixabay

Widziałeś już nasze video ""Rolnicy odsuną PiS od władzy". Protest AgroUnii w Środzie Wlkp."?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a