Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Jan Krzysztof Ardanowski pozostanie ministrem rolnictwa

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Jan Krzysztof Ardanowski pozostanie ministrem rolnictwa
Wiadomości Polska
Data publikacji 08.11.2019r.

Mateusz Morawiecki ogłosił kandydatów na ministrów w nowym rządzie. Ministerstwem rolnictwa dalej ma kierować Jan Krzysztof Ardanowski, który jest ministrem rolnictwa od 20 czerwca. Ale kilka innych ministerstw powiązanych z rolnictwem czekają zmiany.

Morawiecki: ten rząd ma pracować na polską wersję państwa dobrobytu

W piątek 8 listopada 2019 roku Mateusz Morawiecki przedstawił kandydatów na ministrów w nowym rządzie, który musi jeszcze uzyskać votum zaufania w Sejmie po październikowych wyborach.

r e k l a m a

– Chcemy kontynuować nasze zapowiedzi i programy - mówił premier Morawiecki podczas konferencji, na której przedstawił propozycję składu nowego rządu. – Jestem przekonany, że nasz rząd będzie sprawną drużyną, którą będzie współpracowała ze sobą dla realizacji celu jakim jest polska wersja państwa dobrobytu – dodał premier

 

r e k l a m a

Ardanowski będzie ministrem rolnictwa

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi będzie dalej kierować Jan Krzysztof Ardanowski, który jest szefem tego resortu od 20 czerwca 2018 roku, kiedy to zastąpił na tym stanowisku Krzysztofa Jurgiela. 

To, że Jan Krzysztof Ardanowski utrzymał tekę ministra rolnictwa to po części efekt tego, że aż ponad 70% rolników głosowało w ostatnich wyborach na listę PiS (według sondaży exit poll). Z kolei sam Ardanowski w okręgu toruńsko-włocławskim zdobył ok. 40% wszystkich głosów oddanych na listę Prawa i Sprawiedliwości

 

Ardanowski – ma gospodarstwo, był szefem izb rolniczych 

Jan Krzysztof Ardanowski urodził się w Czernikowie pod Toruniem w 1961 roku. Od 1983 roku razem z żoną prowadzi gospodarstwo rolne. 
Ukończył w 1985 roku Wydział Rolniczy na Akademi Techniczno-Rolniczej w Bydgoszczy (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Technologiczny). 

Od 1992 do 2002 roku był zastępcą przewodniczącego Krajowej Rady Doradztwa Rolniczego. 
Od 2003 do 2007 był prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych. 

Przez kilka lat zasiadał jako radny w w sejmiku kujawsko-pomorskim z ramienia AWS i później PiS. 
W latach 2005–2007 był wiceministrem rolnictwa, a później od 2008 do 2010 roku był doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw wsi i rolnictwa.
Od 2011 roku jest nieprzerwanie posłem na Sejm RP. 
Od 20 czerwca 2018 roku jest ministrem rolnictwa.

 

Zmiany w innych gospodarstwach, które mają wpływ na wieś i rolnictwo

Zmiany personalne i często także organizacyjne czekają za to inne ministerstwa, które po części mają wpływ na rolnictwo oraz wieś.  

Pierwsza zmiana dotyczy Ministerstwa Środowiska. Henryk Kowalczyk nie będzie już kierował tym resortem. Na dodatek dotychczasowe ministerstwo zostanie podzielone.
Z zapowiedzi Mateusza Morawieckiego wynika, że uszczuplonym Ministerstwem Środowiska będzie kierował Michał Woś, a jego resort będzie odpowiadał m.in. za Lasy Państwowe oraz gospodarkę łowiecką. A te dwa aspekty są powiązane z rolnictwem. 

Z obecnego resortu środowiska ma być wydzielone Ministerstwo Klimatu, którym pokieruje Michał Kurtyka. W kompetencjach tego resortu ma znaleźć się nadzór nad Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prowadzenie programu „Czyste powietrze”, „Mój prąd” czy gospodarka odpadami, określaniem polityki wobec odnawialnych źródeł energii (OZE) czy mix energetycznego. 
Ten resort będzie dla rolników o tyle ważny, że będzie określał warunki dopłat do wapnowania czy usuwania folii rolniczych oraz OZE, a produkcja energii z tych źródeł może być w dużym stopniu dodatkowym źródłem przychodu rolników.   

Premier Morawiecki zapowiedział utworzenie Ministerstwo Nadzoru Właścicielskiego, które w dużym stopniu będzie podobne do kiedyś istniejącego Ministerstwa Skarbu Państwa. Tym resortem ma kierować Jacek Sasin. Nowe ministerstwo ma nadzorować spółki z większościowym udziałem Skarbu Państwa. Jak na razie premier nie określił czy będzie to również dotyczyło spółek z branży rolno-spożywczej w tym Krajowej Spółki Cukrowej na bazie której ma być tworzony Narodowy Holding Spożywczy.

 

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

Widziałeś już nasze video "Ardanowski: mocny cios w rolników uprawiających rzepak"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a