Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Protesty na Lubelszczyźnie przeciw budowie kolei do CPK. "Podziękujemy w czasie wyborów" [FOTO]

Krzysztof Janisławski
Kategoria: Wiadomości
Protesty na Lubelszczyźnie przeciw budowie kolei do CPK. "Podziękujemy w czasie wyborów" [FOTO]
Wiadomości
Data publikacji 30.07.2022r.

Boją się, że stracą domy i gospodarstwa a wycena nieruchomości wywłaszczanych pod tory do CPK będzie dla nich niekorzystna. W piątek protestowali po raz kolejny, tym razem w Izbicy koło Zamościa. Blokowali drogę krajową nr 17.

Protest w Izbicy przeciw budowie szybkiej kolei do CPK

Mieszkańcy gminy, a także innych zagrożonych przez inwestycję lubelskich miejscowości blokowali w piątek „17” w Izbicy chodząc po pasach. Protest nie był szczególnie dokuczliwy dla kierowców, co kilka minut samochody były przepuszczane. Protestujący byli wyposażeni w transparenty, skandowali hasła, m.in. „panie Horała, takiego wała”.  

- Protestujemy przeciwko budowie linii szybkiej kolei do CPK, która przebiegnie przez naszą gminę – wyjaśnia burmistrz miasta i gminy Izbica Jerzy Lewczuk. Zwraca uwagę, że rządzący zaczęli przygotowania do inwestycji już kilka lat temu. Mimo to nie porozumieli się z samorządami, tak aby nie dopuścić do budowy nowych domów w pasie, gdzie szybka kolej powstanie.

Mało tego, wciąż nie wiadomo, który z kilku wariantów przebiegu trasy kolejowej inwestor zamierza zrealizować. - Trzeba było zacząć od wspólnego z samorządami wypracowania jednego wariantu przebiegu tej trasy – dodaje burmistrz Lewczuk. – Myślę, że wtedy protest taki jak ten nie miałby racji bytu.

r e k l a m a


Wywłaszczenia pod CPK. Mieszkańcy obawiają się o dorobek życia

Zygmunt Karczewski jest rolnikiem, mieszka w pobliżu Krasnegostawu. Jeśli inwestycja powstanie, jego rodzina straci kilka hektarów dobrej ziemi. - Te wywłaszczenia mają się odbywać na zasadach, które określi rządowy projekt zmian w ustawie o gospodarce nieruchomościami – mówi Zygmunt Karczewski. – Obawiamy się, że przepisy te nie pozwolą na wypłaty w wysokości, które będę odpowiadać realnym, rynkowym cenom.

W pierwszych dniach sierpnia ma się odbyć w sejmie wysłuchanie publiczne dotyczące tego projektu. – Wybieramy się do Warszawy, aby w tym wysłuchaniu uczestniczyć i przedstawić swoje racje. Bo do tej pory wyglądało to tak, że rządzący nie chcieli nas wysłuchać. Nie rozumiem tego ich uporu. Tego nie da się zrozumieć.

r e k l a m a

Podziękujemy im w przyszłym roku przy urnach wyborczych

Arkadiusz Danielak, współorganizator protestu informuje, że na to i wcześniejsze podobne wydarzenia byli zapraszani wszyscy parlamentarzyści z tego terenu, w sumie kilkanaście osób. – Dwa razy pojawiła się pani poseł Teresa Hałas z PiS i trzy razy poseł Krzysztof Grabczuk  z Koalicji Obywatelskiej – mówi.

– I to tyle. Nasi posłowie lubią przecinać wstążki i otwierać lokale, ale jeśli jest jakiś problem, dzieje się krzywda ludzka, to omijają wtedy te problemy z daleka. Zbliża się rok wyborczy. Podziękujemy im przy urnach.

Krzysztof Janisławski

Fot. Krzysztof Janisławski

 

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a