Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy i urzędnicy ARiMR zatrzymani za wyłudzenie 82 mln zł dotacji

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
Rolnicy i urzędnicy ARiMR zatrzymani za wyłudzenie 82 mln zł dotacji
Wiadomości Policja
Data publikacji 25.03.2022r.

Rolnicy, sadownicy oraz urzędnicy ARiMR i urzędu marszałkowskiego zostali zatrzymani przez poznańską policję w sprawie wyłudzenia ponad 82 mln dotacji unijnych. Na czym polegał przestępczy proceder?

Fikcyjne grupy producentów owoców i warzy

12 osób zostało zatrzymanych pod zarzutem wyłudzenia ponad 82 mln dotacji unijnych. Oskarżeni pozyskiwali te środki na pokrycie rzekomych kosztów związanych z utworzeniem grupy producentów owoców i warzyw oraz prowadzonej w tym celu działalności administracyjnej.

Według śledczych, podejrzani w latach 2007–2012 przedkładali w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa nierzetelne oświadczenia oraz dokumenty potwierdzające ich przynależność do grupy producenckiej. Dzięki temu w dziesięciu transzach uzyskali nienależne świadczenia o łącznej wartości przekraczającej 82 mln zł.

r e k l a m a

Wyłudzenia dotacji mieli ułatwiać pracownicy ARiMR i urzędu marszałkowskiego

Wśród 12 zatrzymanych osób są również urzędnicy z Regionalnego Oddziału ARiMR w Poznaniu oraz Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Ich rola miała polegać na uznaniu za wiarygodne oraz prawdziwe, nieprawdziwych dokumentów ułatwiających i uzasadniających wypłatę dofinansowania oraz potwierdzającej wypełnienie warunków do uznania organizacji za grupę producentów owoców i warzyw.

Wysokie kaucje dla oskarżonych o wyłudzenie dotacji unijnych?

Pięciu rolnikom i rzeczoznawcy przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. oszustwa, a zatrzymanym urzędnikom zarzucono popełnienie fałszerstwa intelektualnego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Żadna z zatrzymanych osób nie przyznaje się do winy.

Wobec wszystkich zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze i poręczenia majątkowe w wysokości od 5 do 200 tys. zł.

Michał Czubak
Fot. ilustrujące

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a