Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnik miał kupić ciągnik i kombajn od komornika. Został oszukany na 415 tys. złotych

Paweł Mikos
Kategoria: Wiadomości
Rolnik miał kupić ciągnik i kombajn od komornika. Został oszukany na 415 tys. złotych
Wiadomości Policja
Data publikacji 23.09.2019r.

Rolnik z okolic Czarnkowa chciał kupić maszyny rolnicze. Dogadał się z handlarzem spod Obornik na zakup przyczepy rolniczej. Ten polecił mu też ciągnik i kombajn od zaprzyjaźnionego komornika. Obaj okazali się oszustami i rolnik stracił 415 tys. złotych.

Rolnik chciał kupić maszyny rolnicze, a przez oszustów stracił 415 tys. złotych

W czerwcu 2019 roku rolnik z okolic Połajewa (powiat czarnkowsko-trzcianecki, woj. wielkopolskie) zgłosił się do Komendy Powiatowej Policji w Czarnkowie. Twierdził, że kiedy chciał kupić maszyny rolnicze został oszukany i stracił 415 tys. złotych. Ze zgłoszenia rolnika wynikało, że jednym z oszustów miał być komornik. 

r e k l a m a

Śledczy, który zajęli się sprawą ustalili, że rolnik spod Połajewa skontaktował się z  32-letnim mieszkańcem powiatu obornickiego, który był współwłaścicielem firmy zajmującej się sprzedażą m.in. maszyn rolniczych. Handlarz zaproponował gospodarzowi zakup przyczepy rolniczej. Rolnik wpłacił na nią zadatek w wysokości 37 tys. złotych. 

 

r e k l a m a

Podstawiony komornik oszukał rolnika przy sprzedaży ciągnika i kombajnu 

Handlarz nie miał zamiaru sprzedawać żadnej przyczepy, ale zanim rolnik nabrał jakichkolwiek podejrzeń, zaproponował gospodarzowi również inne maszyny rolnicze. 

Przekonywał, że zaprzyjaźniony z nim komornik ma do sprzedaży ciągnik rolniczy oraz kombajn zbożowy za kwotę ponad 378 tys. złotych. 

Rolnik zgodził się na zaproponowane warunki i wraz z podejrzanym udał się do komornika, u którego miał podpisać umowę kupna-sprzedaży, a następnie przelał całą kwotę na wskazane konto. Po umówionym terminie pokrzywdzony nie otrzymał jednak zakupionych pojazdów – informuje asp. Karolina Górzna-Kustra, oficer prasowa KPP w Czarnkowie. 

Rolnik nie dostał również przyczepy rolniczej.

 

Mężczyznom, którzy oszukali rolnika grozi do 8 lat pozbawienia wolności 

Podczas śledztwa mundurowi ustalili, że komornik był tylko oszustem wynajętym przez 32-letniego handlarza spod Obornik. Pseudo komornikiem okazał się 37-letni mieszkaniec powiatu poznańskiego. 

Obaj mężczyźni zostali zatrzymani przez czarnkowskich policjantów w połowie września 2019 roku. Obu zostały przedstawione zarzuty oszustwa. 
–  Mężczyźni złożyli obszerne wyjaśnienia i przyznali się do popełnienia zarzucanych im przestępstw. Prokurator zastosował wobec podejrzanych dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i poręczenie majątkowe – mówi asp. Karolina Górzna-Kustra. 

Zgodnie z art. 286 Kodeksu Karnego za oszustwo lub wyłudzenie grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

 

Paweł Mikos 
Fot. Pixabay (zdjęcie poglądowe)

Widziałeś już nasze video "W nowym TPR: dlaczego Mateusz Morawiecki najlepiej zna się na rolnictwie"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a