Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

SZOK! Kary za jazdę kombajnem z hederem kosmicznie wysokie. Jaki mandat grozi rolnikowi?

Michał Czubak
Kategoria: Wiadomości
SZOK! Kary za jazdę kombajnem z hederem kosmicznie wysokie. Jaki mandat grozi rolnikowi?
Wiadomości Policja
Data publikacji 24.07.2022r.

Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała pismo do Ministerstwa Infrastruktury i Komendy Głównej Policji w sprawie szerokości kombajnów podczas przejazdów przez drogi publiczne. Czy urzędy Policji i Ministerstwa Infrastruktury pochylą się nad wnioskiem KRIR?

Kombajn zbożowy jaki jest, każdy widzi

Sezon żniwny w pełni, to też policja czai się na rolników, którzy kombajnami poruszają się po drogach publicznych z zamontowanym zestawem żniwnym. Jeździć w ten sposób nie wolno, bo to niebezpiecznie. Czasami jednak jest to koniecznie z uwagi na samą konstrukcję pojazdu rolniczego, gdyż tak on został skonstruowany. Wówczas rolnicy liczą, że się uda, ale nie zawsze tak się udaje.

r e k l a m a

W związku z tym Krajowa Rada Izb Rolniczych 13 lipca wystosowała oficjalne pisma do Komendanta Głównego Policji oraz Ministra Infrastruktury o to, aby policjanci odstępowali od karania rolników w czasie żniw.

„W związku z rozpoczętym sezonem żniw, wielu rolników używa kombajnów do zbioru swoich plonów, których warunki techniczne nie pozwalają na odłączenie zespołu żniwnego, co powoduje, że maszyny mogą przekraczać szerokość 3 m. (…) Wobec powyższego wnioskujemy (…), aby nie nakładano mandatów na rolników w tej sprawie, a stosowano jedynie pouczenie (…)”. – czytamy w pismach adresowanych do powyższych.

r e k l a m a

Wysokie mandaty i grzywny

Nowy taryfikator nakłada na rolników, którzy kombajnami jadą po drodze publicznej z zamontowanym hederem wysokie i dotkliwe kary. Policjant, za tego typu wykroczenie może ukarać rolnika mandatem karnym w wysokości do 5 tys. zł. Gdy rolnik odmówi przyjęcia mandatu i załatwienia sprawy na miejscu, trafi przed sąd.

Tam już sąd może nałożyć na niego karę grzywny w wysokości nawet 30 tys. zł.

Nic więc dziwnego, że Krajowa Rada Izb Rolniczych interweniuje w tej sprawie.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – dwuletnia prenumerata

Płacisz tylko

477,00 zł SPRAWDŹ

Tylko czy w tym trudnym czasie żniw instytucje pochylą się nad tym pomysłem i policjanci odpuszczą kombajnistom?

Michał Czubak
Fot. KMP Zamość

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a