StoryEditorASF

W gospodarstwie na Mazowszu wykryto 109. ognisko ASF u świń

18.05.2018., 10:05h
Wykryto kolejne, 109. ognisko ASF u świń. Tym razem afrykański pomór świń pojawił się w gospodarstwie w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Jest to najbardziej na zachód wysunięte ognisko choroby u świń. Jednak jeszcze wirus u świń nie przekroczył linii Wisły.

109. ognisko ASF u świń w Polsce w gospodarstwie pod Nowym Dworem Mazowieckim 

W czwartek, 17 maja Główny Lekarz Weterynarii podał, że na podstawie wyników badań z środy, 16 maja stwierdzono 109. ognisko ASF u świń w Polsce. Jest to już 5. ognisko w tym roku. 

Choroba została wykryta w gospodarstwie znajdującym się w woj. mazowieckim w gminie Nasielsk (powiat nowodworski). Gospodarstwo znajduje się w obszarze ochronnym (żółta strefa) ASF.  Jest ono położone w linii prostej około 20 km na północ od Nowego Dworu, ok. 25 km na zachód od Pułtuska i 25 km na wschód od Płońska.

– W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby – informuje w komunikacie Główny Lekarz Weterynarii. Oznacza to, że wszystkie świnie, które były chowane w tym gospodarstwie zostaną ubite i zutylizowane. W chlewni utrzymywano 28 świń

Wcześniejsze, 108. ognisko ASF, zostało wykryte pod koniec lutego 2018 roku w gospodarstwie znajdującym się w województwie lubelskim, w powiecie parczewskim, w gminie Jabłoń. Wówczas zutylizowano aż 640 świń!

2135 przypadków ASF u dzików 

Według informacji Głównego Lekarza Weterynarii do 13 maja w Polsce potwierdzono wystąpienie aż 2135 przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. 

Tak wygląda mapa ze strefą ASF na dzień 17 maja 2018 r

mapa ze strefą ASF na dzień 17 maja 2018 r

Obowiązkowa bioasekuracja w całym kraju

Od 28 lutego 2018 roku obowiązuje rozporządzenia ministra rolnictwa w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem ASF. Wprowadziło ono wiele obowiązków dla hodowców trzody chlewnej w całym kraju. 
Wśród obowiązków znalazł się m.in. nakaz karmienia świń wyłącznie paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących, prowadzenie rejestru pojazdów i przyczep służących do przewozu świń, które wjeżdżają na teren gospodarstwa. Rolnik musi również w taki sposób zabezpieczyć chlewnię, aby uniemożliwić dostęp do niej zarówno zwierzętom wolno żyjącym, jak i domowym, w tym psom i kotom.
Jeżeli trzoda chlewna utrzymywana jest w systemie otwartym, wówczas rolnik musi zabezpieczyć wybieg dla świń podwójnym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m, związanym na stałe z podłożem (na podmurówce lub z wkopanymi w ziemię krawężnikami).
Więcej na temat obowiązkowej bioasekuracji napisaliśmy w artykule: Obowiązkowa bioasekuracja w całym kraju. Nowe zakazy i nakazy dla hodowców świń w związku z ASF.

Paweł Mikos
Fot. Pixabay, Grafika: Główny Inspektorat Weterynarii
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 08:06