Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2023. Co warto wykonać w ogrodzie i domu?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Kalendarz biodynamiczny na styczeń 2023. Co warto wykonać w ogrodzie i domu?
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 02.01.2023r.

Zimowa aura nie sprzyja pracom w ogrodzie, lecz można w dni z symbolem owocu sięgnąć po sprzęt do prześwietlania koron drzew owocowych, w dni liś­cia – cięcia żywopłotów, krzewów liściastych, w dni z symbolem kwiatu – do prześwietlania krzewów ozdobnych i pnączy.

Zabiegów tych nie należy wykonywać, gdy trzyma mróz. W tym miesiącu należy szczotkować pnie drzew owocowych, niszczyć naroś­le, szkodniki, zbierać i palić kokony owadów, mumie owoców, które są siedliskiem chorób i szkodników.

r e k l a m a

Jakie zabiegi w ogrodzie przeprowadzamy w dni śnieżne?

W śnieżne dni możemy zgarniać śnieg w obrębie koron drzew i udeptywać. To doskonała otulina chroniąca przed mrozem i gryzoniami. Możemy bielić drzewka wapnem z gliną i krowieńcem. Jeżeli nie mamy krowieńca, zastosujmy mieszaninę wapna z gliną w proporcji 2/3 wapna na 1/3 gliny. Sprawdźmy stan osłon. Zobaczmy czy sznurek, którym obwiązaliśmy przed zimą tuje, nie popękał i trzyma pędy w ryzach.

Sprawdźmy osłony na drzewkach owocowych, czy nie uległy uszkodzeniu, co bardzo by się spodobało sarnom i zającom. W dni bezmroźne podlejmy rośliny zimozielone, które wciąż potrzebują dużo wilgoci. Możemy rozpoczynać testowanie nasion, szczególnie tych zebranych samodzielnie, jak i pozostałych z ubiegłych lat. W tym celu na talerzyku z wilgotną ligniną układamy po 10 szt. nasion z każdego gatunku. Po kilku dniach, w zależności od gatunku, pojawią się kiełki. Decyzję, co dalej, podejmiemy po podliczeniu skiełkowanych nasion.

Styczeń to idealny czas na pędzenie warzyw

Możemy zacząć pędzić warzywa: pietruszkę, buraka, cebulę, seler, czosnek lub szczypiorek. Dni korzeniowe sprzyjają pietruszce, selerowi i burakowi, w dni liścia sadzimy ząbki czosnku, kępki szczypiorku i cebulę. Można pomyśleć o sadzonkach jaśminowca, ligustru, forsycji. W dni bezmroźne z symbolem kwiatu pozyskujemy jednoroczne pędy długości około 30 cm tych krzewów i po oznaczeniu etykietą z nazwą dołujemy w wilgotnym piasku, gdzie przeczekają do wios­ny.

Pod koniec miesiąca możemy rozpocząć ukorzenianie w podłożu z torfu i piasku sadzonek pelargonii, fuksji i surfinii. Sprawdzamy stan bulw, karp i cebul w piwnicach, a te z oznakami chorób odrzucamy, by nie stały się ogniskiem dla pozostałych.


fot. pixabay

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 51/2022 na str. 122. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Widziałeś już nasze video "Rolnikom będzie trudniej uzyskać dotacje na maszyny! Dlaczego? Odpowiedź w nowym TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a