Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pigwa - jak uprawiać i jakie odmiany wybrać?

Małgorzata Wyrzykowska
Kategoria: Dom i Ogród
Pigwa - jak uprawiać i jakie odmiany wybrać?
Dom i Ogród ogród
Data publikacji 27.08.2022r.

Jeszcze jest trochę czasu, by pomyśleć o uprawie pigwy, ale warto się nad tym zastanowić. Owoce tej cennej rośliny zaczynają jesienią pojawiać się w handlu, najczęściej w marketach. Po co kupować, gdy można wyhodować samemu. Często, nie wiedząc czemu, pigwa mylona jest z pigwowcem a są to zupełnie inne rośliny, choć obie należą do tej samej rodziny różowatych.

Charakterystyka pigwy

Pigwa jest drzewem dorastającym do 6 m wysokości, ale może być również prowadzona w kształcie krzewu. Ma owalne liście, zielone z wierzchu oraz szare od spodu. W zależności od odmiany, ich kolor może się różnić odcieniami zieleni oraz rodzajem omszenia. Pod koniec maja pigwa pokrywa się pięknymi jasnoróżowymi bądź białymi kwiatami o średnicy ok. 5 cm. Podczas kwitnienia wydziela intensywną acz przyjemną woń wyczuwalną nawet w promieniu kilkunastu metrów. Pigwy są samopylne a zatem nie wymagają zapylacza i mogą rosnąć samotnie, ale lepiej sadzić kilka egzemplarzy, by uzyskać lepsze owocowanie. W miejscu kwiatów tworzą się owoce i w zależności od odmiany przybierają kształt gruszki bądź jabłka, które dojrzewają w październiku. Początkowo pokryte są kutnerem, z czasem pokrywają się woskowym nalotem.
Pigwa jest rośliną samopylną, lecz dla lepszego owocowania wskazane jest sadzenie kilku różnych egzemplarzy

  • Pigwa jest rośliną samopylną, lecz dla lepszego owocowania wskazane jest sadzenie kilku różnych egzemplarzy

r e k l a m a

W jakich warunkach pigwa rośnie najlepiej?

Drzewka należy uprawiać na stanowiskach słonecznych, by owoce odpowiednio dojrzewały, ciepłych i osłoniętych od wiatrów. Jest to roślina stosunkowo niewymagająca, lecz preferuje glebę żyzną, próchniczną i umiarkowanie wilgotną o pH 5,9–7,0. Źle się czuje na stanowisku, gdzie długo utrzymuje się woda oraz przy długotrwałej suszy. Jest rośliną ciepłolubną, a zatem na stanowiskach chłodnych i wietrznych słabiej owocuje, zawiązane owoce są mniej aromatyczne. Pigwa jest odporna na suszę, a źle znosi mokre gleby, na takich stanowiskach szybciej przemarza. Uprawiane odmiany różnią się mrozoodpornością i np. odmiana jabłkowa jest bardziej zimotrwała od gruszkowej.

Pigwę sadzi się zarówno wiosną, jak i jesienią. Nim jednak ją posadzimy, warto starannie przygotować glebę, aby zapewnić jej właściwy start i dobre warunki do wzrostu, co będzie sprzyjać uzyskiwaniu wysokiej jakości plonów oraz wczesnemu wejściu w okres owocowania. Rośliny w danym miejscu będą pozostawały przez wiele lat a gleba jest ich podstawowym źródłem zaopatrzenia w wodę i składniki pokarmowe. Mając to na uwadze, należy starać się nie popełniać błędów podczas sadzenia, które w trakcie uprawy mogą być trudne do zlikwidowania. Przede wszystkim gleba powinna być wolna od uporczywych chwastów trwałych, w tym powoju, ostów, perzu, skrzypu.

Innym zagadnieniem jest uregulowanie odczynu pH gleby, który ma duży wpływ na pobieranie przez system korzeniowy niezbędnych składników pokarmowych. Znając wartość pH i wymagania pigwy należy doprowadzić do zalecanego poziomu. Zbyt niską wartość można skorygować stosując wapno magnezowe (np. dolomit), tym sposobem oprócz wapna dostarczymy roślinom magnezu. Rośliny bardzo dobrze reagują na nawożenie organiczne w formie kompostu lub obornika, ale niezależnie od nawożenia organicznego należy zastosować nawozy mineralne zawierające w swym składzie również fosfor i potas. Stosując nawozy wieloskładnikowe, należy się kierować wysokością dawki podaną przez producenta, umieszczoną na opakowaniu.

r e k l a m a

Na jakie odmiany pigwy warto postawić?

Rośliny dzielimy zazwyczaj na jabłkowe i gruszkowe ze względu na kształt owoców. Najlepszą i najlepiej owocującą odmianą jest Ursynowska o dużych, jabłkowatych owocach, których waga dochodzi czasem do 1 kg. Drzewo tej odmiany rośnie silnie, szybko wchodzi w okres owocowania a owoce charakteryzują się białożółtym miąższem, czerwieniejącym po zagotowaniu.

Olbrzymia Mamucia rodzi owoce żółte o wadze do 0,7 kg, które zwierzchnią stronę mają gładką, błyszczącą, pod spodem pokrytą kutnerem z owłosionym ogonkiem. Akademicka ma delikatną, gładką żółtą skórkę, jest bardzo aromatyczna, o wadze ok. 250 g, miąższ bardzo soczysty, jasnożółty. Wśród odmian gruszkowych najczęściej polecaną odmianą jest Bereczki. Rodzi duże, gruszkowate owoce o żebrowanych brzegach.

Drugą jest Pigwa Miękkoowocowa o wadze owocu ok. 500 g i podobno jedna z niewielu, którą można jeść na surowo. Charakteryzuje się miękkim, smacznym, soczystym i aromatycznym miąższem. Pigwa Gruszkowata rodzi owoce o wadze 250 g, aromatyczne o miąższu twardym i mało soczystym (wymaga zapylacza).

Jak przygotować stanowisko pod pigwę?

Sadzonki pigwy umieszczamy w przygotowanych dołkach o średnicy i głębokości ok. 30 cm, w odstępach nie mniejszych niż 3 m, choć jest zależne od właściwości sadzonej odmiany. Zazwyczaj formy drzewiaste wymagają rozstawy nawet 5 x 5 m. Przed umieszczeniem rośliny w dołku trzeba obejrzeć stan korzeni i usunąć uszkodzone, zdeformowane a pozostałe przyciąć. Po posadzeniu wokół rośliny tworzymy misę, obficie podlewamy a następnie podsypujemy tworząc kopczyk z ziemi do wysokości ok. 30 cm, który ochroni roślinę przed przymrozkami. Wiosną kopczyk rozgarniamy.
Owoce pigwy są pokryte delikatnym kutnerem, który łatwo się ściera

  • Owoce pigwy są pokryte delikatnym kutnerem, który łatwo się ściera

fot. Małgorzata Wyrzykowska

Artykuł ukazał się w Tygodniku Poradniku Rolniczym 34/2022 na str. 30.  Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a