Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Odsadzanie prosiąt: co jest ważniejsze - wiek czy waga?

Dominika Stancelewska
Kategoria: Hodowla Zwierząt
Odsadzanie prosiąt: co jest ważniejsze - wiek czy waga?
Hodowla Zwierząt Prosięta
Data publikacji 06.03.2023r.

Żywienie prosiąt powinno być dostosowane przede wszystkim do ich masy ciała, a nie do wieku. Skupienie się na 25% najlżejszych prosiąt (a nie najmłodszych) pozwala na zachowanie większej jednolitości danej partii świń, niż gdyby były zarządzane według wieku.

Zróżnicowanie wagowe jest ważniejsze niż wiek prosięcia przy łączeniu ich w grupy

Łączenie prosiąt w grupy zależnie od masy ciała ma na celu zminimalizowanie negatywnego wpływu zróżnicowania wagowego. Dlatego prosięta odsadzone od lochy muszą być klasyfikowane w zależności od tego, czy są duże, małe, czy średnie. Ponadto można zastosować środki, które będą zapobiegały niewyrównaniu prosiąt – wstawiać dodatkowe karmidła do kojca, podawać paszę mokrą i w większej ilości. Najlepiej podzielić prosięta na kilka grup na odchowalni.

r e k l a m a

W momencie odsadzenia nie mogą ważyć mniej niż 7 kg

Pamiętajmy, że im młodsze prosięta, tym trudniej adaptują się do nowych warunków i tym lepszej jakości paszy wymagają. Jeśli nie zapewnimy im odpowiedniej temperatury, wentylacji, higieny czy paszy, zwiększy się śmiertelność po odsadzeniu. Zarządzanie stadem oraz warunki chowu mają zasadniczy wpływ na zdrowotność i produkcyjność prosiąt po odsadzeniu, bowiem zmniejszone pobieranie paszy skutkuje w pierwszym tygodniu utratą tkanki tłuszczowej nawet do 33%. Najlepiej optymalizować wiek oraz wagę odsadzanych prosiąt, a więc w jednym pomieszczeniu umieszczać osobniki odsadzane w podobnym terminie, nieprzekraczającym tygodnia.

Każdy dzień po odsadzeniu, kiedy prosięta nie jedzą paszy, powoduje skrócenie kosm­ków jelitowych

Składniki pokarmowe, takie jak treonina, metionina, cysteina, tryptofan, glutamina, kwas glutaminowy i witamina E, poprawiają kondycję i wydajność świń, gdy są stosowane na poziomach wyższych niż zalecane, zwłaszcza na początku okresu poodsadzeniowego. Ponadto każdy dzień po odsadzeniu, kiedy prosięta nie jedzą paszy, powoduje skrócenie kosm­ków jelitowych. Jeśli nie będą pobierały paszy przez 4–5 pierwszych dni po odłączeniu od lochy, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że w końcu pojawi się u nich biegunka związana ze zmianą żywienia. Z jednej więc strony powinno się je zachęcać do jedzenia, z drugiej zaś zbyt duże ilości mieszanki mogą także prowadzić do problemów trawiennych.

Dominika Stancelewska
Zdjęcie: Pexels

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a