StoryEditorŚwinie

Rzeźnie rolnicze w praktyce – limity, przepisy i odstępstwa

28.12.2020., 10:12h
Od roku rolnicy mogą prowadzić w swoim gospodarstwie małe rzeźnie rolnicze. Umożliwia to ubój zwierząt z własnego gospodarstwa, ale też z gospodarstw z sąsiednich powiatów. Jakie limity obowiązują rzeźnię rolniczą? Jakie warunki należy spełnić prowadząc taki zakład?

W małej rzeźni rolniczej można prowadzić ubój z kilku powiatów

Od grudnia 2019 roku w gospodarstwach mogą funkcjonować rzeźnie rolnicze. Obowiązują je takie same zasady i przepisy jak profesjonalne rzeźnie przemysłowe. Jednak rozporządzenie Ministra Rolnictwa z 20 grudnia 2019 roku w sprawie wymagań weterynaryjnych, jakie powinny być spełnione przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego w rzeźniach na terenie gospodarstw, wprowadza pewne odstępstwa, które mają ułatwić ich prowadzenie przez rolników.

Rozporządzenie określa, w jaki sposób i na jakich zasadach mogą działać małe rzeźnie przy gospodarstwach rolnych. Przewiduje, że mogą w nich być poddawane ubojowi zwierzęta, których posiadaczem jest podmiot prowadzący daną rzeźnię. Nie oznacza to jednak, że w rzeźni rolniczej może być dokonywany ubój wyłącznie zwierząt własnych, pochodzących z gospodarstwa. Przepisy dają możliwość wykonywania uboju zwierząt z gospodarstw zlokalizowanych w tym samym powiecie, w którym działa rolnicza rzeźnia, lub w powiatach sąsiadujących.

Jakie ograniczenia w produkcji mięsa dotyczą rzeźni rolniczej?

Zgodnie z obowiązującym prawem,...

Pozostało 40% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. kwiecień 2024 21:36