StoryEditorŚwinie

Zdrowie świń można oceniać także poubojowo

04.01.2023., 07:01h
Choroby powodują spadek przyrostów masy ciała, obniżenie skuteczności szczepień oraz wzrost przypadków zakażeń innymi patogenami. Intensywniejsza produkcja immunoglobulin podczas nadaktywności układu odpornościowego pochłania znaczne ilości energii zawartej w paszy. Stąd zakażenia objawowe i bezobjawowe są ważną przyczyną zwiększenia wykorzystania paszy na kilogram przyrostu i pogorszenia ekonomiki tuczu.

Jakie patogeny wywołują choroby układu oddechowego u świń i czym jest współzakażenie?

Choroby układu oddechowego najczęściej wynikają z nakładania się wielu czynników zakaźnych, zarówno bakteryjnych, jak i wirusowych. Współzakażenia, czyli jednoczesne zakażenie dwoma lub więcej czynnikami chorobotwórczymi, nie należą do rzadkości. Czasami mogą to być wtórne zakażenia wirusowe lub bakteryjne.

Pierwotny czynnik, czyli pato­gen zdolny do samodzielnego wywołania zakażenia, ułatwia innym drobnoustrojom dołączanie do procesu chorobowego i jego wikłanie. Zakażenia mieszane skutkują zaostrzeniem objawów klinicznych i nasileniem zmian w płucach oraz obniżeniem wyników produkcyjnych w porównaniu z pojedynczymi infekcjami tymi samymi patogenami bakteryjnymi. W przypadku zakażenia mieszanego silniejsze są takie objawy, jak kaszel, gorączka, spadek przyrostów masy ciała. Wzrasta również śmiertelność oraz mocniej wyrażone są zmiany anatomopatologiczne w układzie oddechowym w porównaniu z infekcjami pojedynczymi patogenami.

Do pierwotnych czynników schorzeń zaliczamy powszechnie występujące bakterie Actinobacillus pleuropneumoniae,...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 04:21