StoryEditorDotacje

Czy gospodarstwa agroturystyczne dostaną dodatkowe dotacje?

Właściciele gospodarstw agroturystycznych utracili dużą część dochodów po wprowadzeniu obostrzeń epidemiologicznych przez co nie mogli wynajmować pokoi turystom. Na dodatek nie mogli liczyć na pomoc covidową dla branży turystycznej. Czy to się zmieni?

Rolnicy prowadzący gospodarstwa agroturystycznych mogą czuć się pokrzywdzeni

Właściciele gospodarstw agroturystycznych czują się oszukani. Trudno im się dziwić. Dla wielu z nich wynajem pokoi turystom jest głównym źródłem utrzymania, które stracili wraz z wprowadzonymi obostrzeniami. Teraz okazało się, że nie dostaną nawet złotówki [z tarczy dla turystyki – przyp. red.] – można przeczytać w interpelacji posłów Koalicji Obywatelskiej do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie pomocy dla rolników prowadzących gospodarstwa agroturystyczne.

 

Tarcza dla turystyki nie obejmuje gospodarstw agroturystycznych

Posłowie KO wskazali także, że od 1 lutego 2021 roku branża turystyczna mogła skorzystać ze wsparcia w ramach tzw.  tarczy branżowej dla turystyki. Jednak taka pomoc nie dotyczy osób prowadzących gospodarstwo agroturystyczne, tj. rolników, którzy mogą wynajmować w swoim domu do 5 pokoi wczasowiczom, ponieważ w ich działalności (kod PKD 55.20.Z) jest wpisany jako „działalność dodatkowa”, a nie „przeważająca”. Na dodatek, jako rolnicy ubezpieczeni są w KRUS, a pomoc dla branży turystycznej wypłacana zostanie z ZUS.

 

Ministerstwo rolnictwa jest za wprowadzeniem pomocy dla agroturystyki

W najbliższym czasie planujemy przeprowadzić konsultacje z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii na temat wsparcia rolników, prowadzących działalność agroturystyczną – poinformował wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński w odpowiedzi na interpelacje poselską.

Wiceminister Giżyński dodał, że w ramach dodatkowego wsparcie agroturystyki wkrótce ma rozpocząć się kampania promująca wypoczynek na wsi. Polityk wskazuje, że w ostatnim czasie można zauważyć zmiana sposobu wypoczynku przez wielu Polaków, którzy rezygnują z wyjazdów zagranicznych na rzecz wakacji w kraju. A to w jego ocenie daje nadzieję na poprawę sytuacji gospodarstw agroturystycznych.

– Bardzo często decydują się na spędzenie wolnego czasu w bezpieczniejszych warunkach w wąskim gronie rodzinnym i na łonie natury. Szansę na takie właśnie spędzenie czasu daje turystyka wiejska, w tym agroturystyka. Kampania informacyjno-edukacyjna resortu ma na celu rozpropagowanie tej formy wypoczynku, co będzie miało bezpośredni, pozytywny wpływ na sytuację branży agroturystycznej – przekonuje Szymon Giżyński.

 

Paweł Mikos, Kamila Szałaj
Fot. Archiwum Tygodnika Poradnika Rolniczego  

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 06:37