Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy prawo do spadku ulega przedawnieniu?

Czy prawo do spadku ulega przedawnieniu?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 02.09.2021r.

Ojciec zmarł 19 lat temu. Do tej pory nie było chyba przeprowadzone postępowanie spadkowe. Jestem jedynym dzieckiem ojca z pierwszego małżeństwa. Drugi raz ożenił się z wdową, która miała syna. Z tego, co wiem, ojciec nie zapisał im swojego majątku. Pasierb z matką nadal mieszka w domu ojca i obrabia ziemię. Czy ma on prawo do spadku po moim ojcu? Nie wnosiłem sprawy, ponieważ długo przebywałem za granicą, ale teraz jestem w gorszej sytuacji finansowej. Uważam, że coś mi się po ojcu należy. Tylko czy to się nie przedawniło?

r e k l a m a

Kto uczestniczy w postępowaniu spadkowym?

Postępowanie spadkowe rzeczywiście nie mogło się odbyć bez Pana udziału. Nawet wówczas, gdyby ojciec zapisał żonie lub pasierbowi (albo obojgu) swój majątek w testamencie. Jako spadkobierca ustawowy musiałby Pan być uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Jaka jest kolejność dziedziczenia spadku?

Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek – dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Pasierb może dojść do dziedziczenia tylko w szczególnych okolicznościach, gdy brak jest krewnych zmarłego.

Chyba że z powodu pobytu za granicą nie dotarła do pana korespondencja z sądu wraz z odpisem wniosku o stwierdzenie nabycia spadku złożonym przez macochę. Jedynie ona mogłaby złożyć taki wniosek, gdyby Pana ojciec nie zostawił testamentu lub gdyby zapisał jej majątek w testamencie. W przypadku testamentu sporządzonego na rzecz pasierba wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku powinien złożyć on, ale wówczas także Pan powinien uczestniczyć w tym postępowaniu.

Kiedy należy wnieść postępowanie o stwierdzenie spadku?

Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku można wnieść w każdym czasie. Sprawy te nie ulegają przedawnieniu. Istnieje jednak możliwość, że ojciec Pana zadysponował majątkiem jeszcze za życia, przekazując go w darowiźnie pasierbowi lub żonie (ewentualnie im obojgu). Gdyby od śmierci ojca upłynęło mniej lat, mógłby Pan ubiegać się o zachowek od pasierba lub macochy W tej sytuacji jest to jednak niemożliwe. Przede wszystkim dlatego, że w myśl art.  994 § 1 k.c. przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż 10 laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób niebędących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.

Czy roszczenie o zachowek się przedawnia?

Po drugie zaś, roszczenie o zachowek ulega przedawnieniu. Stosownie do art. 1007 § 2 k.c., roszczenie przeciwko osobie obowiązanej do uzupełnienia zachowku z tytułu otrzymanych od spadkodawcy zapisu windykacyjnego lub darowizny przedawnia się obecnie z upływem 5 lat od otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. Wcześniej ten okres był jeszcze krótszy i wynosił 3 lata.

Alicja Moroz
fot. Unsplash.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody