StoryEditorWiadomości rolnicze

Czy prawo do spadku ulega przedawnieniu?

01.09.2021., 20:09h
Ojciec zmarł 19 lat temu. Do tej pory nie było chyba przeprowadzone postępowanie spadkowe. Jestem jedynym dzieckiem ojca z pierwszego małżeństwa. Drugi raz ożenił się z wdową, która miała syna. Z tego, co wiem, ojciec nie zapisał im swojego majątku. Pasierb z matką nadal mieszka w domu ojca i obrabia ziemię. Czy ma on prawo do spadku po moim ojcu? Nie wnosiłem sprawy, ponieważ długo przebywałem za granicą, ale teraz jestem w gorszej sytuacji finansowej. Uważam, że coś mi się po ojcu należy. Tylko czy to się nie przedawniło?

Kto uczestniczy w postępowaniu spadkowym?

Postępowanie spadkowe rzeczywiście nie mogło się odbyć bez Pana udziału. Nawet wówczas, gdyby ojciec zapisał żonie lub pasierbowi (albo obojgu) swój majątek w testamencie. Jako spadkobierca ustawowy musiałby Pan być uczestnikiem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku.

Jaka jest kolejność dziedziczenia spadku?

Zgodnie z art. 931 § 1 Kodeksu cywilnego, w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek – dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Pasierb może dojść do dziedziczenia tylko w szczególnych okolicznościach, gdy brak jest krewnych zmarłego.

Chyba że z powodu pobytu za granicą nie dotarła do pana korespondencja z sądu wraz z odpisem wniosku o stwierdzenie nabycia spadku złożonym przez macochę. Jedynie ona mogłaby złożyć taki wniosek, gdyby Pana ojciec nie zostawił testamentu lub gdyby zapisał jej majątek w testamencie. W przypadku testamentu sporządzonego na rzecz pasierba wniosek do sądu o stwierdzenie nabycia spadku powinien złożyć on, ale ...

Pozostało 57% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. maj 2024 11:02