Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy prawo pierwokupu dotyczy każdego gruntu rolnego?

Michał Czubak
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy prawo pierwokupu dotyczy każdego gruntu rolnego?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 03.09.2020r.

Od kilku lat dzierżawię od gminy grunt rolny o pow. 0,27 ha. Najpierw poinformowano mnie, że w związku z tym, że gmina zamierza sprzedać ten grunt, jako dzierżawcy będzie mi przysługiwało prawo pierwokupu. Ostatnio jednak otrzymałem wiadomość, że z uwagi na małą powierzchnię gruntu, nie przysługuje mi prawo pierwokupu i gmina organizuje przetarg. Czy słusznie?

r e k l a m a

W jakich przypadkach można stosować prawo pierwokupu?

Prawo pierwokupu przysługujące dzierżawcy uregulowane jest obecnie w ustawie z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Odnosi się ona także do gruntów z zasobu gminnego. Przepisów ustawy (art. 3), który wskazuje, w jakich przypadkach można stosować prawo pierwokupu nie stosuje się jednak do nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha. Zatem gminy przyjmują, że w odniesieniu do gruntów o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha prawo pierwokupu nie przysługuje. Taka sytuacja jest niekorzystna dla dzierżawców nieruchomości rolnych o mniejszych powierzchniach.

Kiedy może nastąpić zbycie nieruchomości bez przetargu?

Według art. 37 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, nieruchomość jest zbywana w drodze bezprzetargowej:

  • jeżeli może poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyległej, stanowiącej własność lub oddanej w użytkowanie wieczyste osobie, która zamierza tę nieruchomość lub jej części nabyć,
  • jeżeli nie może być zagospodarowana jako odrębne nieruchomości;przedmiotem zbycia jest udział w nieruchomości, a zbycie następuje na rzecz innych współwłaścicieli nieruchomości

Czy pierwszeństwo pierwokupu dotyczy każdej działki?

W tej ustawie brakuje niestety regulacji, która pozwoliłaby dzierżawcy nabyć grunty rolne bez przetargu w ramach pierwszeństwa nabycia, tak jak jest to w przypadku dzierżawy nieruchomości od KOWR. Prawo pierwszeństwa nabycia gruntów państwowych przysługujące dzierżawcy dotyczy także nieruchomości o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.

Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami stanowi, że odpowiednia rada lub sejmik województwa, mogą podjąć odpowiednio zarządzenie albo uchwałę o odstąpieniu od zbycia w drodze przetargu nieruchomości: zabudowanych na podstawie zezwolenia na budowę lub których zabudowa została zalegalizowana zgodnie z procedurami przewidzianymi w odrębnych przepisach, jeżeli o nabycie nieruchomości ubiega się osoba, która dzierżawi lub użytkuje nieruchomość na podstawie umowy zawartej na co najmniej 10 lat (art. 37 ust. 3 ustawy).

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Obraz Charles Echer z Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody