Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za jedyne 12 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy przekazanie gospodarstwa za rentę strukturalną obejmuje też maszyny rolniczy?

dr Aneta Suchoń
Kategoria: Pieniądze i Prawo Data: 10.06.2021
Alicja Moroz
Kategoria: Pieniądze i Prawo Data: 10.06.2021
Czy przekazanie gospodarstwa za rentę strukturalną obejmuje też maszyny rolniczy?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 10.06.2021r.

Teściowie w 2006 roku przekazali żonie gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną. W akcie były wymienione tylko użytki rolne. ARiMR kazała teściom przepisać jeszcze bydło. Teraz teść twierdzi, że maszyny rolnicze nie są żony, tylko ich i je sprzedaje. Czy ma takie prawo? Czytałem w Internecie, że aby otrzymać rentę strukturalną, trzeba było przekazać całe gospodarstwo. Czy nie doszło do zasiedzenia tych maszyn, skoro użytkowaliśmy je tyle lat?

r e k l a m a

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z renty strukturalnej?

W sprawie przekazania gospodarstwa przez teściów Pana żonie mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Zgodnie z § 4 pkt 4 i 5 tego rozporządzenia, rentę strukturalną przyznawano producentowi rolnemu będącemu osobą fizyczną prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełniał on m.in. następujące warunki:

  • przekazał gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha,
  • zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

Co to są użytki rolne wchodzące w skład przekazanego gospodarstwa?

r e k l a m a

Paragraf 6 wymienionego rozporządzenia stanowi, że warunek przekazania gospodarstwa rolnego, o którym mowa wyżej, uznawano za spełniony, jeżeli zostały przekazane wszystkie użytki rolne wchodzące w skład tego gospodarstwa będące zarówno przedmiotem odrębnej własności rolnika i jego małżonka, jak również przedmiotem ich współwłasności.

Na czym polega warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej?

Z kolei § 9 rozporządzenia odnosi się do zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, przez którą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą. Warunek zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej uznawano za spełniony, jeżeli po przekazaniu gospodarstwa rolnego łączna powierzchnia użytków rolnych posiadanych (współposiadanych) przez uprawnionego do renty strukturalnej i jego małżonka nie przekraczała 0,5 ha, a działalność rolnicza prowadzona na tych użytkach powinna służyć wyłącznie zaspokajaniu potrzeb własnych uprawnionego oraz osób pozostających z nim we wspólnym gospodarstwie domowym. Ponadto zarówno uprawniony do renty strukturalnej, jak i jego małżonek nie mogli prowadzić działu specjalnego produkcji rolnej.

Właśnie ze względu na konieczność zaprzestania produkcji zwierzęcej ARiMR zażądała od teściów przekazania Pana żonie także bydła.

Czy maszyny rolnicze też objęte są przekazaniem?

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Rolnictwo precyzyjne od A do Z

Rolnictwo precyzyjne od A do Z

Płacisz tylko

25,00 zł

Cena regularna 50,00 zł

SPRAWDŹ

W rozporządzeniu – jak widać wyżej – jest mowa o przekazaniu użytków rolnych i zaprzestaniu działalności rolniczej. Nie zawiera ono natomiast wymogu wyzbycia się wszelkich składników majątkowych związanych z gospodarstwem, takich jak budynki gospodarcze czy maszyny rolnicze. Akt notarialny obejmuje tylko użytki rolne. Nie ma zatem podstaw, aby twierdzić, że na jego podstawie nastąpiło przeniesienie własności maszyn.

Umowa ustna też obowiązuje

Zgodnie z art. 174 § 1 Kodeksu cywilnego, posiadacz rzeczy ruchomej niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny w dobrej wierze. W dobrej wierze pozostaje posiadacz samoistny, który jest przeświadczony, że służy mu prawo własności do rzeczy, a to jego przekonanie jest usprawiedliwione okolicznościami.

Przesłankę tę można by uznać za spełnioną tylko wtedy, gdyby Pana żona miała podstawy do przekonania, że rodzice przekazali jej także maszyny. Nie uczynili tego wprawdzie aktem notarialnym, ale mogli to zrobić np. na podstawie umowy ustnej. Konieczne jest zatem wykazanie, że doszło do takiej umowy i że teściowie nie korzystali z maszyn (przez co najmniej trzy lata od przekazania ziemi), wyzbywając się władztwa nad nimi na rzecz córki. Jeśli dali jej maszyny tylko do użytkowania, nabycie ich włas­ności przez zasiedzenie nie jest możliwe.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody