Dzwonek Letnia promocja - Czytaj za 1 zł Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Czy rolnik może kupić bez przetargu od KOWR ziemię rolną przylegającą do jego pola?

dr Aneta Suchoń
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Czy rolnik może kupić bez przetargu od KOWR ziemię rolną przylegającą do jego pola?
Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 08.09.2021r.

W sąsiedztwie moich gruntów rolnych znajduje się nieruchomość rolna Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, która nie może być zagospodarowana samodzielnie. Czy mogę ją nabyć od KOWR bez przetargu?

r e k l a m a

Kiedy nieruchomość KOWR może być sprzedana bez przetargu?

Według ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, nieruchomość Zasobu WRSP lub jej część może być sprzedana bez przetargu, jeżeli może poprawić warunki zagospodarowania nieruchomości przyleg­łej stanowiącej własność osoby chcącej nabyć tę nieruchomość lub jej część, o ile nieruchomość ta nie może być zagospodarowana samodzielnie.

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowego trybu sprzedaży nieruchomości ZWRSP i ich części składowych, (…) określa, że KOWR informuje na piśmie właściciela nieruchomości przyległej o zamiarze przeznaczenia do sprzedaży nieruchomości Zasobu, która nie może być zagospodarowana samodzielnie. W piśmie podaje się:

  • dane określone w art. 28 ust.  2 pkt 1–4 i 6 ustawy,
  • termin zgłoszenia na piśmie zainteresowania nabyciem nieruchomości – nie krótszy niż 21 dni od dnia otrzymania pisma z KOWR,
  • informację o konieczności spełnienia przez nabywcę wymagania określonego w art. 28a ust.  1 ustawy.

Jak wygląda procedura sprzedaży takiej nieruchomości przez KOWR?

r e k l a m a

Sprzedaż nieruchomości rolnej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa może nastąpić, jeżeli w wyniku tej sprzedaży łączna powierzchnia użytków rolnych będących własnością nabywcy nie przekroczy 300 ha oraz nabytych kiedykolwiek z Zasobu przez nabywcę nie przekroczy 300 ha.

W przypadku zgłoszenia przez właściciela nieruchomości przyległej zainteresowania nabyciem nieruchomości Zasobu, KOWR sporządza i ogłasza wykaz, o którym mowa w art. 28 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi.

Jeżeli podmioty, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy (np. dzierżawcy zbywanej nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez co najmniej trzy lata), nie skorzystają z przysługującego pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości Zasobu, KOWR wyznacza właścicielowi nieruchomości przyległej termin i miejsce zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości.

Kiedy KOWR zmuszony jest ogłosić sprzedaż na taką nieruchomość?

Jeżeli zainteresowanie nabyciem nieruchomości Zasobu zgłosili na piśmie właściciele co najmniej dwóch nieruchomości przyległych, wówczas nieruchomość podlega sprzedaży w trybie przetargu ustnego, w którym mogą uczestniczyć wyłącznie właściciele nieruchomości przyległych.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody