r e k l a m a

Partner serwisu

Czy rolnik musi zapłacić podatek od ziemi podarowanej przez wujka?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 05.03.2021r.

Rodzice mają zamiar przekazać mi w darowiźnie 3 ha gruntów rolnych. Poza tym brat taty chce przejść na emeryturę i darować mi gospodarstwo rolne z domem. Czy będę musiał płacić w tych przypadkach podatek? Jakie są zasady zwolnienia z tej daniny?

r e k l a m a

Czy darowizna od rodziców zwolniona jest z podatku?

Jeżeli chodzi o grunty rolne otrzymane w darowiźnie od rodziców, to taka czynność jest zwolniona z podatku od spadków na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Według tego aktu prawnego nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę jest zwolnione z podatku pod warunkiem zgłoszenia tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku.

W momencie spisywania aktu notarialnego notariusz zaznacza, że dana osoba jest zwolniona z podatku na podstawie art. 4a, a następnie przesyła ten akt do urzędu skarbowego.

Czy darowizna od wuja zwolniona jest z podatku?

Jeżeli chodzi o darowiznę od srtyja (rodzeństwo rodziców), to należy on do II grupy podatkowej. Od takiego nabycia płaci się podatek w wysokości 7%, jeśli wartość darowizny wynosi do 10 278 zł, jeśli jest większa i nie wyższa od 20 556 zł – podatek wynosi 719 zł 50 gr i 9% od nadwyżki ponad 10 278 zł. Gdy wartość darowizny od wuja przekroczy 20 556 zł, podatek wyniesie 1644 zł 50 gr i 12% od nadwyżki ponad 20 556 zł.

Kiedy można skorzystać z ulgi podatkowej?

r e k l a m a

Warto jednak zaznaczyć, iż może Pan skorzystać ze zwolnienia dotyczącego nabycia gospodarstw rolnych. Według art. 4 ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od tego podatku nabycie własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami. W wyniku nabycia musi jednak zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, którego powierzchnia jest nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Gospodarstwo to musi być ponadto prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia. Zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie. Problem polega jednak na tym, że limit tej pomocy został już wykorzystany prawie w 80%, co oznacza, iż prawdopodobnie w kwietniu lub maju się wyczerpie. Warto więc pospieszyć się z darowizną od wuja.

Co z darowizną maszyn rolniczych?

Gdy przedmiotem darowizny będą pojazdy i maszyny rolnicze oraz części do nich, to według art. 4 pkt 12 takie nabycie przez rolnika jest zwolnione z podatku. Nie może jednak ich Pan w ciągu 3 lat od daty otrzymania sprzedać lub darować osobom trzecim. Niedotrzymanie tego warunku powoduje bowiem utratę zwolnienia.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody