r e k l a m a

Partner serwisu

Czy z ulgi rehabilitacyjnej można skorzystać na podstawie orzeczenia ZUS czy także KRUS?

Pieniądze i Prawo Porady prawne
Data publikacji 26.03.2021r.

Mąż od 6 lat pobiera rentę z KRUS. Ma orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie i samodzielnej egzystencji. W ubiegłym roku dodatkowo uzyskał orzeczenie powiatowego zespołu o znacznym stopniu niepełnosprawności ze wskazaniem, że niepełnosprawność datuje się od 2014 r. Od przejścia męża na rentę korzysta on z ulgi rehabilitacyjnej przy rozliczaniu podatku dochodowego. Niedawno składałam PIT męża w urzędzie skarbowym i dowiedziałam się, że uznawane są tylko orzeczenia wydane przez ZUS i powiatowe zespoły. Czy mężowi grożą jakieś nieprzyjemności z tego powodu, że do ubiegłego roku miał tylko orzeczenie z KRUS?

r e k l a m a

Czy od dochodu można odliczyć kwoty związane z celami rehabilitacyjnymi?

Informacja udzielona Pani w urzędzie skarbowym nie jest prawidłowa. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu podlegającego opodatkowaniu odlicza się kwoty wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Artykuł 26 ust. 7d ww. ustawy wskazuje, że warunkiem odliczenia jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  • orzeczenia o zakwalifikowaniu przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności do jednego z trzech stopni niepełnosprawności (znacznego, umiarkowanego, lekkiego) lub
  • orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16. roku życia, lub
  • decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną.

Czego nie można odliczyć od dochodu?

r e k l a m a

Odliczeniu od dochodu podlegają, co do zasady, wydatki poniesione od daty uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, chyba że w orzeczeniu tym wskazano, że niepełnosprawność datowana jest wcześniej niż data wydania orzeczenia. W takiej sytuacji podatnik może odliczyć wydatki poniesione po dniu wskazanym w orzeczeniu jako data ustalenia niepełnosprawności.

Jakie aktualnie obowiązują orzecznictwa?

W piśmie Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 grudnia 2018 r. (sygn. akt: 0112-KDIL3-2.4011.408.2018.1.JKW) czytamy m.in., że obecnie obowiązują dwa rodzaje orzecznictwa – regulowane różnymi ustawami i prowadzone przez różne instytucje:

  • orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS; szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny, którzy podlegają lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny – podlegający komisjom lekarskim MON lub MSWiA;
  • orzecznictwo do celów pozarentowych – prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

Kiedy podatnik spełnia warunki do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej?

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Koszulka damska - Prawdziwa Kobieta Kocha Rolnika – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Koszulka damska - Prawdziwa Kobieta Kocha Rolnika – Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

33,00 zł

Cena regularna 39,00 zł

SPRAWDŹ

W związku z tym, gdy podatnik posiada decyzję wymienioną w art. 26 ust. 7d pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydaną przez uprawniony organ, w tym również przez komisję lekarską MON, MSWiA i KRUS, spełnia warunki do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Nie zależy to od tego, czy posiada orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności określonych w odrębnych przepisach.

Pani mężowi przysługiwała zatem ulga rehabilitacyjna na podstawie posiadanego przez niego orzeczenia wydanego przez lekarza orzecznika KRUS. Urząd skarbowy nie powinien mieć co do tego żadnych zastrzeżeń, zwłaszcza że Pani mąż od ubieg­łego roku legitymuje się też orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wydanym z datą wsteczną.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody