Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Dopłaty bezpośrednie: na jakie uprawy rolnicy złożyli wnioski?

Magdalena Szymańska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Dopłaty bezpośrednie: na jakie uprawy rolnicy złożyli wnioski?
Pieniądze i Prawo Pieniądze dla rolników
Data publikacji 10.07.2022r.

Zakończyła się definitywnie kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Od 15 marca do 27 czerwca 2022 r. o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło wnioski do ARiMR nieco ponad 1,261 mln rolników. Warto pamiętać, iż na otrzymanie dopłat w pełnej wysokości mogą liczyć tylko ci z nich, którzy złożyli wnioski do 31 maja 2022 r. Spóźnialscy, którzy złożyli dokumenty do 27 czerwca, otrzymają płatności pomniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Więcej pszenicy, żyta i jęczmienia, a czego mniej?

Od 2020 roku na podstawie danych pobranych z wnios­ków o przyznanie płatności bezpośrednich Agencja prowadzi rejestr powierzchni poszczególnych upraw. Z porównania zestawień za bieżący i poprzedni rok wynika, iż w tym roku rolnicy zasiali spośród zbóż więcej pszenicy ozimej, żyta jarego, jęczmienia ozimego i kukurydzy. Uwagę zwraca wzrost o ponad 8% powierzchni obsianej żytem jarym oraz kukurydzą. Na żyto rolnicy przeznaczyli o 8,8% więcej powierzchni, a na kukurydzę 8,5%. Tym samym areał uprawy kukurydzy wzrósł do niespełna 1,9 mln ha. Nie słabnie też, a wręcz wzrasta, zainteresowanie rolników pszenicą ozimą – w tym roku kombajny będą ją zbierały z powierzchni o 6,5% większej niż przed rokiem, tj. z prawie 2,3 mln ha.

Jak wskazują natomiast dane ARiMR, zmalało zainteresowanie rolników zasiewem pszenicy jarej, żyta ozimego, jęczmienia jarego oraz owsa. Jęczmień jary zostanie zebrany z powierzchni o niespełna 22% mniejszej niż przed rokiem, a owies o 12,4% mniejszej.

r e k l a m a

Powierzchnia słonecznika wzrosła o ponad 200 procent

Spośród roślin oleistych uwagę zwraca wzrost o prawie 232% do 64,8 tys. ha areału przeznaczonego pod słonecznik oraz o około 89% do 48,2 tys. ha pod soję. W ubiegłym roku to soja dominowała nad słonecznikiem. Teraz jest odwrotnie.

Wśród pozostałych motylkowych grubonasiennych przybyło powierzchni pod łubinem wąskolistnym, który i tak jest już bardzo popularny, oraz grochem. Łubinu wąskolistnego mamy więc ponad 161 tys. ha, tj. o 4,7% więcej niż w 2021 r., a grochu – 97 tys. ha, tj. o 1,6% więcej. Zmalało natomiast zainteresowanie bobikiem – zasiano go na powierzchni o prawie 7% mniejszej, oraz fasolą, której mamy w tym roku o około 14% mniej.

Buraki i ziemniaki w odwrocie

Rejestr agencyjny pokazuje również, iż zmalała popularność uprawy roślin okopowych. Zarówno pod ziemniaki, jak i pod buraki cukrowe rolnicy przeznaczyli w tym roku powierzchnię o ponad 10% mniejszą niż w 2021 r. I tak buraki zasiano na 222,2 tys. ha (areał mniejszy o 10,2%), a ziemniaki na 181,9 tys. ha (areał mniejszy o 10,7%).

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a