Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Gigantyczne podwyżki cen prądu i gazu! URE podał nowe taryfy

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Gigantyczne podwyżki cen prądu i gazu! URE podał nowe taryfy
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 17.12.2021r.

Od nowego roku mocno wzrosną rachunki za prąd i gaz. Prezes URE podał właśnie nowe taryfy. Ile będziemy płacić?

Drożeje wszystko dookoła, zdrożał też prąd i gaz. Od nowego roku rachunki będą dużo wyższe. 

r e k l a m a

Ile zapłacimy za prąd?

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki (URE), w wyniku zatwierdzenia nowych taryf na obrót energią elektryczną, odbiorcy w podstawowej dla gospodarstw domowych grupie G11, dla których sprzedawcą z urzędu są firmy Enea, Energa, PGE i Tauron, zapłacą za energię ok. 17 złotych netto miesięcznie więcej, co przekłada się na 37 proc. wzrost stawek netto.

Natomiast wzrost stawek dystrybucji dla tych odbiorców wyniesie średnio 9 proc. Według szacunków URE, nominalnie część dystrybucyjna rachunku w grupie G11 może wzrosnąć od 3,70 zł do 4,50 zł netto miesięcznie.

Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. łączny średni wzrost rachunku statystycznego gospodarstwa domowego rozliczanego kompleksowo - czyli za sprzedaż i dystrybucję w grupie G11 - wyniesie ok. 24 proc. w stosunku do 2021 r., co oznacza wzrost o ok. 21 złotych netto miesięcznie.


Źródło: URE

r e k l a m a

O ile wzrosną rachunki za gaz?

Stawka taryfy za paliwo gazowe rośnie o ok. 83 proc. netto, w sumie cały rachunek netto ma wzrosnąć o 54 proc.

W nowej taryfie PGNiG OD ceny gazu są wyższe o ok. 83 proc. Ale stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku dotyczącej obrotu (cena za paliwo gazowe oraz opłata abonamentowa) o ok. 77 proc. dla odbiorców używających zarówno gazu wysokometanowego, jak i gazów zaazotowanych Ls i Lw. 

Dla statystycznego odbiorcy w grupie W-1.1 zużywającego gaz do przygotowania posiłków, płatność będzie wyższa o 41 proc., co oznacza kwotowy wzrost rachunku o ok. 9 zł miesięcznie netto. 

Z kolei dla odbiorców z grupy W 2.1 płatność wrośnie o 54 proc., czyli o 56 zł netto miesięcznie. 

Natomiast odbiorcy zużywający największe ilości paliwa, czyli ogrzewających gazem domy (grupa taryfowa W-3.6), zapłacą o ok. 174 zł netto miesięcznie więcej (wzrost płatności o 58 proc.).

URE zatwierdza taryfy jedynie dla gospodarstw domowych. Inne taryfy, jak grupa C, z której korzystają niektórzy rolnicy do prowadzenia produkcji, są określane przez poszczególnych dystrybutorów. 

Na ile tarcza antyinflacyjna obniży rachunki za prąd?

Skutki drastycznych podwyżek cen gazu i prądu ma złagodzić rządowa tarcza antyinflacyjna, która zakłada m.in. zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca maja 2022 r., a także obniżenie stawki VAT na dostawy energii elektrycznej z 23 proc. do 5 proc. do końca marca 2022 r.

Polska Grupa Energetyczna obliczyła, że dzięki tarczy klienci PGE w pierwszym kwartale 2022 r. odnotują średni wzrost brutto na rachunkach o ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł.

Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a