Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Komisja Europejska przeznaczy 30 mln euro dopłat do przechowywania produktów mlecznych

Magdalena Szymańska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Komisja Europejska przeznaczy 30 mln euro dopłat do przechowywania produktów mlecznych
Pieniądze i Prawo Informacje rynkowe
Data publikacji 30.04.2020r.

Sytuacja na unijnym rynku mleka jest bardzo zła, Komisja Europejska z ciężkim bólem zdecydowała się na uruchomienie prywatnego przechowywania produktów mlecznych. Kwota, jaką chce przeznaczyć na ten mechanizm w całej Unii to zaledwie połowa rocznych przychodów OSM Garwolin.

Drastycznie niskie ceny mleka przerzutowego

Producenci mleka oczekują kolejnych obniżek cen surowca skupowanego przez zakłady przetwórcze, które dotyczyć będą głównie zakładów wyspecjalizowanych w produkcji serów oraz firm w których przychodach znaczącą ilość odgrywa mleko przerzutowe. Na rynku pojawiają się oferty sprzedaży serów dojrzewających w cenie dwa euro za kilogram a pełne mleko przerzutowe można zakupić w drastycznie niskiej cenie sięgającej 13 groszy za jednostkę tłuszczu. Warto przypomnieć, że kilka państw już w lutym odczuło silne spadki cen mleka spowodowane stanem epidemii, z czego najwyższe odnotowały Włochy, gdzie cena w porównaniu z lutym ubiegłego roku zmniejszyła się o 5,4% oraz Portugalia, w przypadku której spadek ten wynosił 4,1%. W miesiącu tym spadki cen skupu odnotowano również w Austrii, Estonii i w Niemczech. Negatywnie nastrajają ciągle spadające ceny odtłuszczonego mleka w proszku i masła.

r e k l a m a

Fonterrra dołuje - najniższy indeks cen od 16 miesięcy

Niezbyt optymistyczne wiadomości przynoszą również notowania ostatniej sesji GDT (21 kwietnia br.) Indeks cen produktów mlecznych spadł o 4,2%, tracąc poprzednie zyski, sięgnął tym samym najniższego poziomu od 16 miesięcy. Sprzedano jednak o 1,5 % towarów więcej niż 7 kwietnia, co oznacza iż kupujący najwyraźniej nie byli skłonni zaakceptować wyższych cen. Wzrost sprzedaży nie dotyczył jednak OMP, którego sprzedano mniej. Obawy wzbudza jednak niewielka ilość oferentów i kupujących, co świadczy o stagnacji na rynku produktów mleczarskich.

r e k l a m a

Spadły ceny wszystkich towarów z wyjątkiem sera cheddar i laktozy, które podrożały odpowiednio o 1,9% (do 4480 dolarów/t) oraz 12% (1078 dolarów/t). Największy spadek, tj. 7-procentowy odnotował bezwodny tłuszcz mleczny, sprzedano go za 4083 dolarów/t. Odtłuszczone mleko w proszku straciło na wartości 4,2%, osiągając cenę na poziomie 2380 dolarów/t, z kolei pełne mleko w proszku – 3,9%, sprzedano je za 2707 dolarów/t. Masło staniało o 3,6% do 4117 dolarów/t, natomiast kazeina podpuszczkowa o 3% do 9409 dolarów/t. Niepokojącym jest fakt, że nie złożono ofert sprzedaży proszku serwatkowego.

Mniejsze dopłaty unijne niż przed laty, a kryzys na rynku mleka większy

W odpowiedzi na kryzys na rynku mleka Komisja Europejska oświadczyła o przeznaczeniu 30 mln euro na interwencję w postaci prywatnego przechowywania produktów mlecznych, z czego 6 mln z przeznaczeniem na przechowywanie odtłuszczonego mleka w proszku (w ilości 90 tys. ton), 14 mln na przechowywanie masła (w ilości 140 tys. ton) oraz 10 mln euro na przechowywanie serów (w ilości 100 tys. ton).

OMP oraz masło mogą być przechowywane do końca roku przez okres od 90 do 210 dni, natomiast sery od 60 do 210 dni. Polska ma mieć możliwość przechowywania serów o kodzie CN 0406 w wyjątkiem serów, które nie nadają się do dalszego przechowywania po okresie dojrzewania.

Dopłata za tonę składowania OMP w przypadku stałych kosztów składowania ma wynieść 5,11 euro, a za a dzień składowania objętego umową – 0,13 euro. W przypadku masła, dopłaty mają wynieść odpowiednio – 9,83 euro/t oraz 0,43 euro/t. Opłatę stałą za składowanie tony sera zaplanowano na poziomie 15,57 euro, a dzienną w wysokości 0,40 euro. Trzeba podkreślić, iż w porównaniu do mechanizmu, który uruchomiono w 2014 r. proponowana przez KE opłata stała dla przechowywania OMP jest o 40% niższa, a masła o prawie o 50% niższa. W przypadku OMP niższa jest też stawka dzienna. 

Należy jednak przypomnieć, że mechanizm ten wśród wielu znawców rynku mleczarskiego wzbudza sporo kontrowersji, które dotyczą ustalenia tak zwanych ,,ostatecznych beneficjentów’’.

Propozycje rozwiązania problemu składa European Dairy Board (Europejska Rada ds. Mleka). Liderzy EMB w osobach Erwina Schopgesa i Siety von Keimpem, twierdzą że zmniejszony popyt na produkty musi znaleźć odpowiedź w postaci zmniejszonej ich podaży. Miało by to stać się poprzez dobrowolne zmniejszenie produkcji przez gospodarstwa rolne oraz wypłatę rekompensat za niewyprodukowane mleko. Również ten mechanizm był już stosowany podczas poprzedniego załamania na rynku mleka. Jego zastosowanie w warunkach polskich może doprowadzić do znacznego ograniczenia produkcji mleka w naszym kraju – i byłoby to trwałe zjawisko.

Magdalena Szymańska
Zdjęcie: Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a