Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Pomoc suszowa: kiedy rolnik musi załączyć do wniosku protokół, a kiedy kalkulację?

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Pomoc suszowa: kiedy rolnik musi załączyć do wniosku protokół, a kiedy kalkulację?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 22.11.2022r.

Kiedy rolnik musi załączyć do wniosku o pomoc suszową protokół, a kiedy kalkulację? Czy powinien dołączyć oba dokumenty? Wyjaśniamy!

Trwa składanie wniosków o pomoc suszową. Rolnicy mają w tym roku olbrzymie problemy ze skompletowaniem odpowiednich dokumentów, bo aplikacja suszowa wielokrotnie się zawieszała. Dlatego resort rolnictwa dwukrotnie wydłużał termin składania wniosków o pomoc suszową – jest na to czas do 30 listopada.

r e k l a m a

Protokół czy kalkulacja? Co rolnik powinien dołączyć do wniosku o pomoc suszową?

Wielu rolników ma jednak wątpliwość – czy do wniosku należy dołączyć zarówno protokół, jak i kalkulację czy można złożyć tylko jeden z tych dokumentów.

Resort rolnictwa rozwiewa te wątpliwości i wyjaśnią, że rolnik powinien złożyć albo protokół albo kalkulację.   

- Po zalogowaniu się do aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą 2022” można pobrać kalkulację albo protokół bezpośrednio na komputer czy urządzenie mobilne. Przypominamy: jeden producent rolny nie ma możliwości otrzymania kalkulacji oraz protokołu jednocześnie – wyjaśnia resort rolnictwa. 

Kalkulacja do 30 proc. strat, protokół powyżej 30 proc. strat

Resort rolnictwa wyjaśnia także, że na wniosek producenta rolnego aplikacja „zgłoś szkodę rolniczą” generuje:

 • kalkulację z oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą nie więcej niż 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym
albo
 • protokół oszacowania szkód w przypadku, gdy szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym.

r e k l a m a

Nie masz kalkulacji lub protokołu? Bądź cierpliwy i pobierz plik z aplikacji

Ministerstwo przypomina też, że producenci rolni, którzy złożyli wniosek o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy w publicznej aplikacji „zgłoś szkodę rolniczą 2022” i jeszcze nie pobrali kalkulacji albo protokołu lub nie otrzymali jednego z tych dokumentów na e-maila, mogą po zalogowaniu się do aplikacji pobrać kalkulację albo protokół bezpośrednio na komputer lub urządzenie mobilne.

Oczywiście mogą pojawić się problemy z logowaniem, a czas oczekiwania na pobranie pliku może być wydłużony, ale jak informują nas rolnicy – trzeba próbować do skutku, w końcu się uda.

Pomoc suszowa 2022: jak ubiegać się o wsparcie?

O pomoc klęskową (do ubiegania się o pomoc uprawniają nie tylko straty powstałe w wyniku suszy, ale też gradu, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny) można ubiegać się na wniosek złożony we właściwym biurze powiatowym ARiMR na formularzu udostępnionym przez ARiMR na jej stronie internetowej. Do wniosku trzeba dołączyć m.in. : 

 • kopię protokołu oszacowania szkód, lub 
 • uwierzytelniony przez producenta rolnego wydruk protokołu oszacowania szkód albo wydruk kalkulacji oszacowania szkód, 
 • zgodę współwłaścicieli – w przypadku gdy gospodarstwo rolne, jest przedmiotem współwłasności
 • kopie faktur lub dokumentów potwierdzających sprzedaż produktów rolnych z tego gospodarstwa rolnego od dnia 1 stycznia 2021 r. do dnia 30 września 2022 r. w wysokości co najmniej 5 000 zł brutto (wg daty sprzedaży).

  Wnioski można składać do 30 listopada 2022 r. do biura powiatowego Agencji. Pomoc dla rodziny będzie udzielana w wysokości 10 tys. zł jeśli szkody wynoszą powyżej 30 proc. średniej rocznej produkcji rolnej w gospodarstwie rolnym lub 5 tys. zł, jeśli szkody są poniżej 30 proc. 

  Rolnik może złożyć oświadczenie zamiast faktury. ARiMR opublikowała wzór dokumentu

  Przypominamy też, że rolnik może złożyć oświadczenie zamiast faktury. ARiMR opracowała wzór oświadczenia wnioskodawcy o sprzedaży produktów rolnych z gospodarstwa.

  - Ten dokument, po wypełnieniu i podpisaniu przez ubiegającego się o wsparcie, będzie mógł stanowić załącznik do wniosku o pomoc, jako potwierdzenie wartości dokonanej sprzedaży - wyjaśnia ARiMR.

  Oświadczenie o sprzedaży będzie przez ARiMR akceptowane po wejściu w życie zmienionych przepisów rozporządzenia Rady Ministrów, czyli już. W Dzienniku Ustaw właśnie ukazało się rozporządzenie.

  Kamila Szałaj, fot. envato.com

  Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

  r e k l a m a

  r e k l a m a

  r e k l a m a