Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnicy czekają na nowy termin nawożenia azotem. Czy znów będą mieli związane ręce?

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Rolnicy czekają na nowy termin nawożenia azotem. Czy znów będą mieli związane ręce?
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 17.01.2023r.

Zbliża się okres nawożenia, a rząd jeszcze nie przyjął nowelizacji programu azotanowego. Rolnicy są coraz bardziej zniecierpliwieni, tym bardziej że warunki pogodowe umożliwiają podanie azotu nawet w styczniu.

W ubiegłym roku dokonano przeglądu i zaproponowano aktualizację przepisów programu azotanowego. Projekt rozporządzenia w tej sprawie został przyjęty do rozpatrzenia 3 listopada 2022 r. i wciąż jest w konsultacjach. Zawiera wiele istotnych zmian dotyczących m.in. terminu nawożenia.

Nowe przepisy zakładają, że rolnicy będą mogli rozpocząć nawożenie już od 1 lutego, o ile warunki pogodowe będą sprzyjające. Wcześniejsze stosowanie nawozów będzie możliwe, jeżeli nastąpi przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C (w przypadku roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych) lub przez próg 5°C (w przypadku pozostałych roślin). 

r e k l a m a

Wcześniejsze nawożenie azotem. Czy rolnicy znów będą mieli związane ręce?

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych obawia się jednak, że rząd nie zdąży z przyjęciem nowych przepisów, by rolnicy mogli się do nich zastosować już 1 lutego. Dlatego wystąpił do ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z pytaniem, jak długo jeszcze będzie trwało rozpatrywanie tego rozporządzenia.

- Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych obawia się, że prace nad ww. rozporządzeniem trwają zbyt długo, i kolejny sezon rolnicy będą mieli związane ręce – jeśli chodzi o decyzję kiedy zastosować azot – z uwagi na wciąż jeszcze obowiązujące przepisy. Podkreślmy raz jeszcze – przepisy nie przystające do zasad prawidłowej agrotechniki. Tegoroczne warunki pogodowe są w większej części naszego kraju takie, że w zasadzie już w styczniu być może warto byłoby podać roślinom uprawnym azot. Związek zwraca się o pilną odpowiedź – kiedy ww. rozporządzenie wejdzie w życie i czy rolnicy będą mieli szansę skorzystać z tych zmienionych przepisów już wiosną 2023 r. Rolnicy z niecierpliwością czekają na decyzję – napisał Stanisław Kacperczyk, prezes PZPRZ do ministra infrastruktury

Na podstawie czego rolnik określi termin aplikacji nawozów?

Rolnicy czekają też na informację, na podstawie czego będą mogli podjąć decyzję o wysianiu nawozów po 1 lutego (o ile oczywiście przepisy zezwalające na wcześniejszą aplikację wejdą w życie). Czy sami mają ustalać terminy aplikacji, kierując się wartościami na termometrze?

W ubiegłym tygodniu zapytaliśmy o to ministerstwo infrastruktury. Pisaliśmy o tym TUTAJ

Informacja o datach przejścia temperatury przez próg 3°C i 5°C w każdym powiecie w Polsce będzie opracowywana i publikowana przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej  – poinformował nas resort infrastruktury. 

Regulacje dotyczące terminów nawożenia są różne w poszczególnych krajach UE. Np. w Niemczech rolnicy, po uzyskaniu pozwolenia, mogą wyjeżdżać z gnojowicą na pole już 16 stycznia. A od 1 lutego mogą stosować pozostałe nawozy.

 wk, ksz

Widziałeś już nasze video "Ostatni TPR redagowany przez Krzysztofa Wróblewskiego. A w nim m.in. o gniewie rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a