Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rusza dodatek węglowy, a ceny węgla w PGG gwałtownie rosną

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Rusza dodatek węglowy, a ceny węgla w PGG gwałtownie rosną
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 17.08.2022r.

W połowie sierpnia nastąpiły dwie bardzo ważne zmiany w palącej kwestii węgla w Polsce. Pierwsza z nich to start przyjmowania wniosków o dodatek węglowy. Druga – nagły wzrost cen węgla w sklepie PGG. Co wiemy o wnioskowaniu o 3 tys. zł na węgiel? Ile teraz trzeba zapłacić za ten surowiec?

Kto może wnioskować o 3 tys. zł na węgiel?

Już od dzisiaj (17 sierpnia) można składać wnioski o dopłatę w wysokości 3000 zł na węgiel. Program, nazywany przez niektórych “węgiel plus”, obejmie wszystkich Polaków, którzy używają węgla do ogrzewania swoich gospodarstw domowych. Koniecznym warunkiem, który należy spełnić, jest uzyskane wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, potwierdzającego, że węgiel stanowi główne źródło ciepła w danym domu. 

r e k l a m a

Gdzie i do kiedy składać wniosek o dodatek węglowy?

Każdy, kto uzyska wpis do CEEB i chce się starać o dodatkowe wsparcie pieniężne na zakup węgla, może złożyć wniosek w urzędzie gminy. Jego wzór dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

Wypełnienie formularza nie jest skomplikowane. Należy uzupełnić go informacjami o tym, do kogo kierowany jest wniosek (czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta). Następnie trzeba uzupełnić dane wnioskującego, w tym adres oraz numer konta, na który przekazana zostanie kwota dodatku węglowego. Kolejną część stanowią dane innych członków gospodarstwa domowego. Ostatnimi informacjami, jakie należy podać, są dane o głównym źródle ogrzewania. Formularz zakończony jest oświadczeniem, które należy podpisać.

Gminy będą przyjmować wnioski o dodatek węglowy do 30 listopada.

Czy na inne źródła ciepła również będą dopłaty?

Wiele osób, które zrezygnowały z ogrzewania swoich gospodarstw węglem, czuje się pokrzywdzonych, ponieważ inne źródła ciepła również pochłaniają ogromne pieniądze, a rząd nie wspiera ich w żaden sposób. Jednak Rada Ministrów pracuje nad projektem dofinansowania na paliwa inne niż węgiel, jak: biomasa, skroplony gaz LPG albo olej opałowy. Pierwszy projekt został przyjęty 16 sierpnia. 

Odbiorcy pelletu otrzymają 3 tysiące złotych, oleju opałowego – 2 tysiące złotych, drewna kawałkowego tysiąc złotych, natomiast użytkownicy LPG – 500 złotych – zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

r e k l a m a

PGG podnosi ceny węgla

Sklep Polskiej Grupy Górniczej, oferujący węgiel w konkurencyjnych cenach, przeszedł już do legendy. Od miesięcy tysiące klientów czatują na stronie internetowej, licząc, że uda im się kupić choć trochę tego surowca. Faktycznie bowiem ceny w sklepie PGG są o wiele atrakcyjniejsze niż w składach. Jednak to może się zmienić. PGG zadecydowała o ujednoliceniu cen węgla, a to oznacza podwyżki. 

Po wczorajszej zmianie, średnia cena węgla opałowego w PGG S.A. wyniesie około 1,2 tys. zł za tonę (w porównaniu do około tysiąca złotych dotychczas). Przy czym wciąż ceny PGG będą jednymi z najniższych na rynku – informuje PGG w komunikacie prasowym.

Przeczytaj także: Jakie są ceny węgla w skupie? Gdzie w ogóle można kupić opał?

Dlaczego węgiel w sklepie PGG zdrożał?

Do tej pory te same sortymenty węgla opałowego miały w poszczególnych kopalniach różne ceny. Z tego powodu klienci PGG płacili różne kwoty za węgiel. Grupa zadecydowała, że ceny te należy sprowadzić do wspólnego poziomu. 

PGG swoją decyzję motywuje wzrostem kosztów produkcji oraz celami inwestycyjnymi, dzięki którym produkcja węgla ma się zwiększyć. Chodzi głównie o podwyżkę cen stali, potrzebnej w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Dużą rolę odgrywa także podwyżka cen energii elektrycznej, paliwa i usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz, wydatki PGG będą w tym roku o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej.

Zuzanna Ćwiklińska
foto: pixabay

Widziałeś już nasze video "Opolagra 2022 w Kamieniu Śląskim. Zobacz najnowsze maszyny rolnicze"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a