Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wzrost stawek za świadectwa zdrowia świń o 1000%. Tak, tysiąc procent!

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Wzrost stawek za świadectwa zdrowia świń o 1000%. Tak, tysiąc procent!
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 12.08.2022r.

Koszty produkcji rosną w zastraszającym tempie. Drastycznie wzrosły także stawki za usługi weterynaryjne. Od 11 sierpnia wydanie świadectwa zdrowia zdrożało o ponad 1000%.

Drożyzna uderza rolników z każdej strony. Boleśnie przekonują się o tym hodowcy zwierząt, przecierając oczy ze zdumienia na widok nowego cennika usług weterynaryjnych. Okazuje się, że od wczoraj drastycznie wzrosły stawki za wystawienie świadectwa zdrowia zwierząt.

Świadectwa zdrowia dla zwierząt zdrożały o ponad 1000%

r e k l a m a

Podwyżki szczególnie mocno odczują producenci trzody chlewnej. Do tej pory płacili 10 zł, a teraz zapłacą ponad 11 razy tyle! 

- Dziś dzwoniłem do weterynarii po świadectwo na maciorę. Weterynarz powiedział że dziś od godz. 12 kosztuje 123 zł . PYTAM SIĘ ZA CO!!!!!!!!!!!! – napisał na jednej z branżowych grup na FB zszokowany rolnik.

Podwyżki szczególnie dotkliwe dla wymieniających lochy w stadzie 

Swojego oburzenia nie kryje też samorząd rolniczy, podkreślając, że wprowadzanie tak drastycznej podwyżki za wydanie świadectwa zdrowia dla świń w dobie odbudowy pogłowia trzody chlewnej, a właściwie gwałtownej likwidacji stad świń jest niczym nieuzasadnione. 

- Szczególnie dotkliwe będzie to dla producentów trzody chlewnej wymieniających w stadzie lochy. Kwota za wystawienie świadectwa dla jednej sztuki przekracza 10 proc. wartości jej sprzedaży – wylicza Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

Jakie są nowe stawki za wydanie świadectwa zdrowia dla zwierząt?

r e k l a m a

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną kontrola zwierząt przeznaczonych do wywozu, handlu lub przemieszczania w celach niehandlowych albo umieszczenia na rynku krajowym trwające nie dłużej niż godzinę będzie kosztowała 112,80 zł. Natomiast za kontrolę trwającą dłużej niż godzinę rolnik zapłaci 112,80 zł za pierwszą godzinę i 14,10 zł za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny.  

A do tej pory hodowcy musieli zapłacić: 10 zł za wystawienie świadectwa dla  1-10 szt. Każda następna sztuka w zależności od wielkości stada kosztowała 50 gr – 1 zł. 

To oznacza, że najbardziej ucierpią mniejsi rolnicy. Jeśli będą chcieli sprzedać np. jedną lochę zapłacą 112,80 zł, zamiast 10 zł.

Kamila Szałaj

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a