Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Wzrost stawek za świadectwa zdrowia świń o 1000%. Tak, tysiąc procent!

Kamila Szałaj
Kategoria: Pieniądze i Prawo
Wzrost stawek za świadectwa zdrowia świń o 1000%. Tak, tysiąc procent!
Pieniądze i Prawo
Data publikacji 12.08.2022r.

Koszty produkcji rosną w zastraszającym tempie. Drastycznie wzrosły także stawki za usługi weterynaryjne. Od 11 sierpnia wydanie świadectwa zdrowia zdrożało o ponad 1000%.

Drożyzna uderza rolników z każdej strony. Boleśnie przekonują się o tym hodowcy zwierząt, przecierając oczy ze zdumienia na widok nowego cennika usług weterynaryjnych. Okazuje się, że od wczoraj drastycznie wzrosły stawki za wystawienie świadectwa zdrowia zwierząt.

r e k l a m a

Świadectwa zdrowia dla zwierząt zdrożały o ponad 1000%

Podwyżki szczególnie mocno odczują producenci trzody chlewnej. Do tej pory płacili 10 zł, a teraz zapłacą ponad 11 razy tyle! 

- Dziś dzwoniłem do weterynarii po świadectwo na maciorę. Weterynarz powiedział że dziś od godz. 12 kosztuje 123 zł . PYTAM SIĘ ZA CO!!!!!!!!!!!! – napisał na jednej z branżowych grup na FB zszokowany rolnik.

Podwyżki szczególnie dotkliwe dla wymieniających lochy w stadzie 

Swojego oburzenia nie kryje też samorząd rolniczy, podkreślając, że wprowadzanie tak drastycznej podwyżki za wydanie świadectwa zdrowia dla świń w dobie odbudowy pogłowia trzody chlewnej, a właściwie gwałtownej likwidacji stad świń jest niczym nieuzasadnione. 

- Szczególnie dotkliwe będzie to dla producentów trzody chlewnej wymieniających w stadzie lochy. Kwota za wystawienie świadectwa dla jednej sztuki przekracza 10 proc. wartości jej sprzedaży – wylicza Ryszard Kierzek, prezes Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej.

r e k l a m a

Jakie są nowe stawki za wydanie świadectwa zdrowia dla zwierząt?

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną kontrola zwierząt przeznaczonych do wywozu, handlu lub przemieszczania w celach niehandlowych albo umieszczenia na rynku krajowym trwające nie dłużej niż godzinę będzie kosztowała 112,80 zł. Natomiast za kontrolę trwającą dłużej niż godzinę rolnik zapłaci 112,80 zł za pierwszą godzinę i 14,10 zł za każde rozpoczęte 15 minut po upływie pierwszej godziny.  

A do tej pory hodowcy musieli zapłacić: 10 zł za wystawienie świadectwa dla  1-10 szt. Każda następna sztuka w zależności od wielkości stada kosztowała 50 gr – 1 zł. 

To oznacza, że najbardziej ucierpią mniejsi rolnicy. Jeśli będą chcieli sprzedać np. jedną lochę zapłacą 112,80 zł, zamiast 10 zł.

Kamila Szałaj

Widziałeś już nasze video "Rolnicy walczą o przetrwanie gospodarstw mlecznych. Ci hodujący świnie już nie mają nadziei"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a