Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Co zrobić, gdy krowa połknie ciało obce?

Co zrobić, gdy krowa połknie ciało obce?
Polskie mleko
Data publikacji 29.05.2017r.

Bydło pobiera paszę mało selektywnie, rzadko cokolwiek wypluwając, dlatego  tak łatwo gwoździe, kawałki drutu, sznurek itp. przedostają się do przedżołądków, prowadząc do ich uszkodzenia. Pomimo  dbałości  o czystość pasz, nie zawsze udaje nam się ustrzec zwierzęta przed połknięciem ciał obcych. A przypadkom tym szczególnie służy sezon pastwiskowy.

Konsekwencje połknięcia przez krowę ciała obcego

Na skutek intensywnej motoryki żwacza może zdarzyć się, że metalowe ciało obce przebije jego ścianę i umiejscowi się w innych miejscach organizmu, nie rzadko prowadząc do zejścia śmiertelnego zwierzęcia.

Objawy połknięcia ciała obcego przez bydło najwyraźniejsze są w ciągu dwóch dni od połknięcia i charakteryzują się:

  1. zaprzestaniem jedzenia i przeżuwania,
  2. możliwymi lekkimi wzdęciami,
  3. spadkiem wydajności,
  4. wygięciem grzbietu,
  5. niechęcią do poruszania się,
  6. opadnięciem powłok brzucha,
  7. podwyższoną temperaturą
  8. (39,5–40 st. C),
  9. cichym postękiwaniem.


Profilaktyka i leczenie

Połknięcie metalowych elementów lub innych ciał obcych niesie za sobą ryzyko ogromnych powikłań chorobowych. Należą do nich ropnie w czepcu, wątrobie, śledzionie, zaburzenia nerwu błędnego, zapalenie otrzewnej, osierdzia, wsierdzia, opłucnej czy przepuklina przeponowa. W profilaktyce i leczeniu chorób wywołanych obecnością metalowych przedmiotów stosuje się specjalne magnesy dla bydła dostępne w plastikowej obudowie, które za pomocą aplikatora umieszcza się w żwaczu krów.

r e k l a m a


Fot. Pixabay

  • Jeżeli metalowe elementy zostaną przez krowę zjedzone i dostaną się do przedżołądków, mogą poranić śluzówkę, a nawet przebić czepiec, raniąc przy tym inne organy wewnętrzne, co w efekcie może doprowadzić do zapalenia jamy brzusznej.


Magnes zapobiega urazom spowodowanym metalowymi częściami, które dostały się do przedżołądków, jednak nie przyciąga części aluminiowych. O wiele łatwiej mają hodowcy dysponujący nowoczesnymi wozami paszowymi, wyposażonymi w urządzenia (magnes) do wychwytywania elementów metalowych, które nie powinny znaleźć się na stole paszowym.

Beata Dąbrowska

Widziałeś już nasze video ""Szkody łowieckie ogromne, odszkodowania symboliczne". Kowalczyk odpowiada na zarzuty rolników"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a