Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Rolnik spod Giżycka: zmniejszamy wydajność mleczną krów, aby poprawić żywotność stada

Andrzej Rutkowski
Kategoria: Polskie mleko
Rolnik spod Giżycka: zmniejszamy wydajność mleczną krów, aby poprawić żywotność stada
Polskie mleko Dobry hodowca
Data publikacji 08.11.2022r.

Wieś Rybical położona nad jeziorem Ryńskim to już typowa miejscowość turystyczna, a Zbigniew Wiśniowski jest jednym z nielicznych producentów mleka w tej okolicy. Jednak ma następców w postaci dwóch synów: Daniela oraz Krzysztofa, którzy zamierzają kontynuować hodowlę bydła mlecznego.

Wysokowydajne krowy szybko ubywają ze stada

Stado od 30 lat objęte jest oceną użytkowości mlecznej, a średnia wydajność sięga 11 tys. kg mleka, chociaż była już znacznie wyższa.

Mieliśmy średnią wydajność na poziomie ponad 12 tys. kg mleka, a rekordzistki podczas jednej laktacji dawały 17 a nawet 20 tys. kg mleka. Jednak te najwydajniejsze sztuki były bardzo delikatne i najszybciej ubywały ze stada mając bardzo duże problemy z zacieleniem. Dlatego zaczęliśmy mniejszą wagę przywiązywać do rekordowych wydajności na rzecz lepszej zdrowotności, płodności oraz żywotności stada – podkreślił Zbigniew Wiśniowski.

r e k l a m a

Wysoki tłuszcz i białko w mleku premiowane w OSM Giżycko

Rolnik od zawsze mleko dostarcza do OSM w Giżycku i chwali sobie tę współpracę.

– Nigdy nie było problemów w OSM Giżycko. Cena mleka jest bardzo dobra. Rosną koszty produkcji, ale w skupie mleka mamy też cały czas podwyżki. Ostatnio podwyżki cennika mleka są powiązane głównie z jego parametrami. Prezesowi Szczepanowi Szumowskiemu zależy na tym, aby skupowane mleko miało jak najwyższy poziom tłuszczu i białka, bo to przekłada się na wydajność i zmniejszenie kosztów produkcji w całym zakładzie. Im więcej tłuszczu, tym wyprodukujemy więcej masła, a im więcej białka, tym więcej wyprodukujemy sera – wyjaśnił hodowca.

Krowy dokarmiane są na stacji paszowej

  • Krowy dokarmiane są na stacji paszowej
Do odchowu cieląt rolnik wykorzystuje indywidualne boksy
  • Do odchowu cieląt rolnik wykorzystuje indywidualne boksy

Takie ukierunkowanie cennika na tłuszcz i białko sprawia, że rolnicy przywiązują dużą wagę do parametrów mleka, podobnie zrobił Marek Wiśniowski.

– Buhaje do krycia dobieramy głównie pod kątem zawartości suchej masy w mleku. Liczy się także zdrowotność nóg oraz budowa i zdrowotność wymion. Zabiegi inseminacji wykonuje młodszy syn Daniel. Nasienie zamawiamy z trzech firm: SHiUZ Bydgoszcz, Top Gen i CRV. Na zawartość białka i tłuszczu w mleku oprócz genetyki duży wpływ ma żywienie, zwłaszcza jakość pasz objętościowych, o czym w dużej mierze decyduje odpowiedni termin zbioru. Obecnie przeciętne parametry naszego mleka to 3,5% białka oraz 4,5% tłuszczu, zatem nie ma co narzekać – powiedział Zbigniew Wiśniowski.

Odchowane byki o najlepszej genetyce sprzedawane są jako buhaje hodowlane

Stado zostało zbudowane tylko i wyłącznie z własnych sztuk. Początkowo hodowca korzystał głównie z genetyki amerykańskiej i kanadyjskiej, dzięki czemu uzyskał krowy duże i wydajne, jednak mankamentem okazały się zbyt słabe nogi. Dziś pierwiastki dają po 10 tys. kg mleka w laktacji. Rolnik odchowuje nie tylko jałówki, ale i buhajki. Część z nich sprzedaje na rzeź, a te o najlepszej genetyce jako buhaje hodowlane do innych stad w celu krycia naturalnego.

Paszowóz Metal-Fach o pojemności 9 m3 współpracuje z jednym ze starszych ciągników w gospodarstwie, jakim jest Ursus C-360

  • Paszowóz Metal-Fach o pojemności 9 m3 współpracuje z jednym ze starszych ciągników w gospodarstwie, jakim jest Ursus C-360

Główna obora z roku 2010 o wymiarach 51 x 22 m to obiekt wolnostanowiskowy, ze stołem paszowym o szerokości 5 m. Większe skrzydło z halą udojową zajmują krowy dojne, zaś po drugiej stronie stołu paszowego zlokalizowano porodówkę oraz cielętnik, wygospodarowano tam również miejsce dla krów zasuszonych oraz jałówek cielnych.

Legowiska ścielimy słomą, a obornik wypychamy ciągnikiem wyposażonym w ładowacz czołowy na płytę gnojową o powierzchni ponad 500 m2, pod którą znajduje się szambo o pojemności 250 tys. l. Myśleliśmy o zgarniaczach hydraulicznych, ale koszt montażu to aż 120 tys. zł – powiedział hodowca.

r e k l a m a

Dobra izolacja obory

Obora posiada konstrukcję stalową słupową. Dach pokryto płytą falistą oraz ocieplono płytą termoizolacyjną z zastosowaniem 30-centymetrowej przerwy pomiędzy tymi dwiema warstwami.

Dzięki przerwie pomiędzy poszyciem dachowym a ociepleniem nie widać konstrukcji dachu, a ponadto zimą jest dużo cieplej. Przy samej eurofali mielibyśmy duże kłopoty ze skraplaniem wody w porze zimowej – oznajmił Zbigniew Wiśniowski, dodając, że doposażył oborę w 4 wentylatory o średnicy 120 cm, które niezastąpione są podczas letnich upałów. Chociaż zimą też są załączane, oczywiście nie w celu schłodzenia, a poruszenia powietrza, gdyż przy pełnej obsadzie mogą wystąpić problemy z nadmierną wilgotnością.

Hala udojowa mogła być większa

Krowy dojne otrzymują jedną dawkę TMR zadawaną z pionowego wozu paszowego Metal-Fach o pojemności 9 m3. Paszowóz nie wymaga zbyt mocnego ciągnika do współpracy i wystarcza Ursus C-360, gdyż wszystkie kiszonki składowane w silosach są dobrze pocięte, zatem paszowóz bardziej odpowiada za mieszanie niż cięcie.

Dawkę żywieniową różnicujemy na dwustanowiskowej stacji paszowej, gdzie wedle wydajności zadajemy takie pasze jak: Wimilk z Wipaszu o zawartości 26% białka, przy znacznej ilości białka chronionego przed rozkładem w żwaczu oraz paszę o podwyższonym poziomie energii tzw. rozdojeniową z Suprosu – wyjaśnił Zbigniew Wiśniowski.

Hala udojowa DeLaval typu rybia ość 2 x 4 stanowiska

  • Hala udojowa DeLaval typu rybia ość 2 x 4 stanowiska

Zarówno hala udojowa, jak i stacja paszowa to sprzęt firmy DeLaval, z którego rolnik jest zadowolony po kilkunastu już latach pracy.

Jedyne czego żałuję to tego, że nie zdecydowałem się od razu na większą halę udojową, dzięki czemu mniej czasu by zajmował dój. Wybrałem halę udojową typu rybia ość 2 x 4 stanowiska, a powinna być co najmniej 2 x 5 stanowisk – stwierdził Zbigniew Wiśniowski.

Andrzej Rutkowski
Zdjęcia: Andrzej Rutkowski

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a