Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jak długo karmić cieliczkę siarą, aby w przyszłości mieć dobrą krowę?

Beata Dąbrowska
Kategoria: Polskie mleko
Jak długo karmić cieliczkę siarą, aby w przyszłości mieć dobrą krowę?
Polskie mleko Cielęta
Data publikacji 12.11.2022r.

Odpajając cieliczkę siarą decydujemy o tym, jaką będzie w przyszłości będzie krową. Im więcej siary wypije cielę, tym lepsze jest wykorzystanie składników pokarmowych, większe są przyrosty masy ciała, a także lepszy rozwój gruczołu mlekowego.

Siara to nie tylko immunoglobuliny

Siara to przede wszystkim immunoglobuliny. Po dobrym odpojeniu siarą, w drugim dniu życia cielęcia w jego krwi jest ponad 10 g immunoglobulin na litr i takie cielęta doskonale rosną.

Jeżeli poziom ten jest mniejszy, to na 100 urodzonych cieląt 8 może paść. Ale siara to nie tylko immunoglobuliny, to również składniki energetyczne, mineralne i witaminy, składniki powodujące wydalanie smółki, specyficzne składniki antybakteryjne, enzymy, leukocyty i peptydy regulacyjne, dzięki którym programowana jest przyszła wydajność.

r e k l a m a

Warto jak najdłużej karmić cielę siarą

Siara zawiera również tzw. bioaktywne peptydy, czyli: hormony, peptydy jelitowe, czynniki wzrostowe i czynniki inwolucji macicy. Biopeptydy te regulują motorykę jelit, regulują sekrecję soków trawiennych i wchłanianie, dlatego ich brak może mieć wpływ na spowolnienie rozwoju przewodu pokarmowego.

Badania udowodniły, że karmiąc cielęta siarą w dużych ilościach, stymulujemy rozwój przewodu pokarmowego. U cieląt, które pobierają siarą zawierającą komórki matczyne szybciej rozwijają się komórki odpornościowe. Z punktu widzenia biologicznej aktywności immunoglobuliny nie tracą swej aktywności np. na skutek zamrażania.Aby zatem w przyszłości mieć dobrą krowę, warto jak najdłużej karmić cielę siarą- minimum 3 dni.

Czytaj więcej: Czy żywienie cieląt mlekiem ad libitum faktycznie skutkuje biegunkami?

Bardzo dobre działanie ma również podawanie cielętom probiotyków i prebiotyków.. Układ pokarmowy możemy wspomagać także poprzez dodatek do pójła lub pasz stałych maślanu sodu, najlepiej już od pierwszych dni życia. Cielęta, które otrzymywały taki dodatek- co potwierdziły badania- rzadziej chorowały na biegunki, a przewód pokarmowy był stymulowany do szybszego rozwoju

Beata Dąbrowska
Zdjęcia: Beata Dąbrowska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a