Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Kto rządzi na rolniczym YouTube?

Zuzanna Ćwiklińska
Kategoria: Rolnictwo na luzie
Kto rządzi na rolniczym YouTube?
Rolnictwo na luzie
Data publikacji 30.03.2022r.

Kanały rolników na YouTube cieszą się dużym zainteresowaniem. Chętnie oglądają je koledzy z branży, ciekawi nowinek technicznych i niecodziennych rozwiązań w gospodarstwach. Okazuje się jednak, że również mieszkańcy miast chętnie oglądają filmiki o tematyce rolniczej. Skąd to zainteresowanie?

Rolnicza społeczność przyciąga fanów

Rolnicy tworzą w internecie wspierającą się społeczność. Śledzą się nawzajem w mediach społecznościowych i komentują swoje dokonania. Niekiedy potrafią także powiedzieć sobie kilka słów gorzkiej prawdy. Być może właśnie ta serdeczność i szczerość stoją za tym, że filmiki o życiu na wsi cieszą się coraz większą popularnością, a rolnicy tworzący treści w serwisie YouTube zdobywają setki tysięcy obserwatorów. 

r e k l a m a

“Mieszczuchy” tęsknią za życiem na wsi?

Kolejną teorią, wyjaśniającą rosnącą popularność rolniczych youtuberów również poza branżą, jest to, że mieszkańcy miast tęsknią za życiem na wsi. Żyjąc szybko, a przy tym monotonnie, kojarzą wieś z czasami dzieciństwa lub wakacjami. Oglądanie filmików z życia na wsi stanowi dla nich namiastkę odpoczynku i przypomina, że poza szklanymi wieżowcami istnieje piękny, zielony świat. 

Przyglądanie się pracom polowym czy nowym maszynom za pośrednictwem YouTube jest także formą odskoczni. W strumieniu newsów o wydarzeniach na świecie - często tragicznych i poruszających - chwila w cudzym gospodarstwie, nawet oglądanym przez internet, staje się sposobem na nabranie dystansu. 

O co naprawdę chodzi tym rolnikom?

Co ważne, twórcy kanałów o tematyce rolniczej są bardzo często aktywistami. Biorą udział w strajkach i głośno mówią o tym, że decyzje rządu czy sieci handlowych krzywdzą producentów rolnych. Wielu internautów szuka więc na YouTube informacji z pierwszej ręki, dotyczących tego, co interesuje i martwi rolników. Bardziej wiarygodni wydają się bowiem niezależni twórcy internetowi, niż często stronniczy przekaz medialny. 

r e k l a m a

Najpopularniejsi rolniczy YouTuberzy

Filmiki z życia na wsi i prowadzenia własnego gospodarstwa publikują w popularnym serwisie setki użytkowników. Wśród polskich rolników jest jednak grupa tych, którzy zdobyli wyjątkową popularność. Wyróżniają się wcale nie największymi gospodarstwami czy najlepszym sprzętem, ale przede wszystkim pasją i zaangażowaniem. Oto lista 4 rolniczych YuoTuberów, którzy cieszą się dużą popularnością: 

160 tys. obserwatorów zgromadzili na swoim kanale popularni Bardowscy. Grzegorz i Anna zyskali rozpoznawalność po udziale w programie "Rolnik szuka żony". Działalność na YouTube jest kontynuacją tego, co pokazywali w programie.

Matheo780 także przekroczył już próg 100 tys. obserwujących. Fan rolnictwa i mechanizacji nie tylko pokazuje własne maszyny, ale także opowiada o upadku znanych marek rolniczych i zdradza liczne ciekawostki.

Jockerfarm to jeden z najpopularniejszych rolniczych youtuberów w Polsce. Prowadzi kanał już od 8 lat. Zbudował w tym czasie ogromną społeczność: 440 tys. subskrybujących. Pokazuje swoją działalność rolniczą, ale także codzienne życie rodzinne na wsi.

Na koniec najpopularniejsze rolnicze youtuberki - siostry Marlena i Weronika z kanału GR Załoga, które mają już blisko 100 tys. obserwujących. Atrakcyjne, a przy tym bardzo profesjonalne i poważnie traktujące swoje zajęcie dziewczyny przyciągają wielu zainteresowanych widzów.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Widziałeś już nasze video "Rolnikowi za sprzedaż krowy po wycieleniu grożą 3 lata więzienia. Co jeszcze w nowym TPR?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a