StoryEditorWiadomości rolnicze

Kto rządzi na rolniczym YouTube?

25.03.2022., 14:03h
Kanały rolników na YouTube cieszą się dużym zainteresowaniem. Chętnie oglądają je koledzy z branży, ciekawi nowinek technicznych i niecodziennych rozwiązań w gospodarstwach. Okazuje się jednak, że również mieszkańcy miast chętnie oglądają filmiki o tematyce rolniczej. Skąd to zainteresowanie?

Rolnicza społeczność przyciąga fanów

Rolnicy tworzą w internecie wspierającą się społeczność. Śledzą się nawzajem w mediach społecznościowych i komentują swoje dokonania. Niekiedy potrafią także powiedzieć sobie kilka słów gorzkiej prawdy. Być może właśnie ta serdeczność i szczerość stoją za tym, że filmiki o życiu na wsi cieszą się coraz większą popularnością, a rolnicy tworzący treści w serwisie YouTube zdobywają setki tysięcy obserwatorów. 

“Mieszczuchy” tęsknią za życiem na wsi?

Kolejną teorią, wyjaśniającą rosnącą popularność rolniczych youtuberów również poza branżą, jest to, że mieszkańcy miast tęsknią za życiem na wsi. Żyjąc szybko, a przy tym monotonnie, kojarzą wieś z czasami dzieciństwa lub wakacjami. Oglądanie filmików z życia na wsi stanowi dla nich namiastkę odpoczynku i przypomina, że poza szklanymi wieżowcami istnieje piękny, zielony świat. 

Przyglądanie się pracom polowym czy nowym maszynom za pośrednictwem YouTube jest także formą odskoczni. W strumieniu newsów o wydarzeniach na świecie - często tragicznych i poruszających - chwila w cudzym gospodarstwie, nawet oglądanym przez internet, staje się sposobem na nabranie dystansu. 

O co naprawdę chodzi tym rolnikom?

Co ważne, twórcy kanałów o tematyce rolniczej są bardzo często aktywistami. Biorą udział w strajkach i głośno mówią o tym, że decyzje rządu czy sieci handlowych krzywdzą producentów rolnych. Wielu internautów szuka więc na YouTube informacji z pierwszej ręki, dotyczących tego, co interesuje i martwi rolników. Bardziej wiarygodni wydają się bowiem niezależni twórcy internetowi, niż często stronniczy przekaz medialny. 

Najpopularniejsi rolniczy YouTuberzy

Filmiki z życia na wsi i prowadzenia własnego gospodarstwa publikują w popularnym serwisie setki użytkowników. Wśród polskich rolników jest jednak grupa tych, którzy zdobyli wyjątkową popularność. Wyróżniają się wcale nie największymi gospodarstwami czy najlepszym sprzętem, ale przede wszystkim pasją i zaangażowaniem. Oto lista 4 rolniczych YuoTuberów, którzy cieszą się dużą popularnością: 

160 tys. obserwatorów zgromadzili na swoim kanale popularni Bardowscy. Grzegorz i Anna zyskali rozpoznawalność po udziale w programie "Rolnik szuka żony". Działalność na YouTube jest kontynuacją tego, co pokazywali w programie.

Matheo780 także przekroczył już próg 100 tys. obserwujących. Fan rolnictwa i mechanizacji nie tylko pokazuje własne maszyny, ale także opowiada o upadku znanych marek rolniczych i zdradza liczne ciekawostki.

Jockerfarm to jeden z najpopularniejszych rolniczych youtuberów w Polsce. Prowadzi kanał już od 8 lat. Zbudował w tym czasie ogromną społeczność: 440 tys. subskrybujących. Pokazuje swoją działalność rolniczą, ale także codzienne życie rodzinne na wsi.

Na koniec najpopularniejsze rolnicze youtuberki - siostry Marlena i Weronika z kanału GR Załoga, które mają już blisko 100 tys. obserwujących. Atrakcyjne, a przy tym bardzo profesjonalne i poważnie traktujące swoje zajęcie dziewczyny przyciągają wielu zainteresowanych widzów.

Zuzanna Ćwiklińska
fot. Pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. luty 2024 00:19