Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Bronisze: ziemniaki 7-krotnie tańsze niż w Biedronce. Jakie są ceny warzyw?

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Bronisze: ziemniaki 7-krotnie tańsze niż w Biedronce. Jakie są ceny warzyw?
Rynki rolne Ceny rolnicze
Data publikacji 11.10.2021r.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach niepokojąco wcześnie rozpoczął się import warzyw. Z Hiszpanii już przyjeżdża do nas czosnek, ogórki, cukinia i bakłażany, a z Holandii - cebula. Jaki jest powód ściągania teraz tych warzyw z zagranicy? Dlaczego ziemniaki sa takie tanie? Co o handlu na Broniszach mówią rolnicy? Sprawdź w naszej filmowej relacji z Rynku. Obejrzyj nagranie pod artykułem!

Na Rynku Hurtowym w Broniszach brakuje części krajowych warzyw. Wszystkiemu jest winna oczywiście niekorzystna pogoda - przez padające deszcze w sierpniu i we wrześniu zbiory były niższe i słabej jakości. Poza tym w ostatnich dniach pojawiły się przymrozki, które wyeliminowały np. ogórki lub cukinię. Sprzedawcy uzupełniają więc niedostateczną podaż importem. Obok bakłażanów, z zagranicy przyjeżdża już czosnek, cebula, ogórki czy cukinia. Były także próby wprowadzenia do obrotu ziemniaków importowanych, ale jak na razie była to jednorazowa akcja.

r e k l a m a

- Trzy tygodnie temu przyjechały do nas ziemniaki z Belgii. Ale zostały sprzedane i od tamtego czasu nie ma w ofercie zagranicznych odmian - wyjaśnia nam Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach. I przyznaje, że nie pamięta, by kiedykolwiek tak wcześnie – już we wrześniu – na Rynku pojawiły się ziemniaki z zagranicy.

Sytuację tę komentują oczywiście rolnicy, sprzedający na Broniszach. Zaznaczają, że gdy pojawił się belgijski ziemniak, cena krajowego od razu spadła.

r e k l a m a

- Za nasz towar braliśmy po 50 groszy albo i mniej, a tamte schodziły po 1 zł/kg. To skandal, by w sprowadzać ziemniaki z zagranicy, gdy w Polsce trwają wykopki – podkreśla rolnik z okolic Ożarowa Mazowieckiego.

W Biedronce ziemniaki siedem razy droższe niż na Broniszach

Producenci, z którymi rozmawialiśmy na Broniszach zaznaczają, że ich największym problemem są sieci handlowe, które całkowicie zdominowały handel.

- Mamy mniej kupca przez to, bo ludzie kupują w Biedronkach i Lidlach zamiast w warzywniaku – mówi nam rolnik z okolic Błonia. Oburza się, bo nie dość, że ziemniak z sieciówki jest dużo gorszy jakościowo, to jeszcze siedem razy droższy niż ten sprzedawany na Broniszach.

Wideo - Bronisze: ziemniaki tańsze siedem razy niż w Biedronce. Jakie są ceny pozostałych warzyw?

Idź do wideo

- Ja swoje piękne ziemniaki, wysortowane, sprzedaję po 50 gr/kg, a w Biedronce byle co kosztuje 3,49 zł. To skandal! - dodaje rolnik. 

Ceny warzyw korzeniowych stabilne

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Płacisz tylko

279,00 zł SPRAWDŹ

Z kolei jeśli chodzi o warzywa korzeniowe, na Rynku Hurtowym w Broniszach sytuacja jest stabilna. 

- Marchew kosztuje 80 gr/kg, kapusta biała - 2 zł, a cebula mimo poprzednich zawirowań ukształtowała się na poziomie 1 zł/kg/. Pory są po 2-2,50 zł - wyjaśnia Maciej Kmera.

Niepokojąco wcześnie pojawiły się w tym roku warzywa z importu

Niesprzyjająca pogoda obniżyła podaż wielu warzyw. Obecnie na Broniszach brakuje m.in. cukinii, więc sprzedawcy ściągają to warzywo z Hiszpanii. Cena krajowej i zagranicznej jest bardzo podobna – wynosi ok. 3,50 zł - 4 zł/kg. Pojawiły się też hiszpańskie bakłażany i czosnek. 

- Brakuje również ogórków spod osłon. Dlatego ich cena poszybowała do 7 zł/kg. Sprzedawcy w to miejsce ściągają ogórek foliowany z Hiszpanii. Jego cena wynosi 4 zł/kg. Trzeba przyznać, że w tym roku import zaczął się wyjątkowo wcześnie - zaznacza Kmera. 

A jakie są ceny pozostałych warzyw? O tym dowiesz się z filmu!

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a