Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Fonterra wycofuje się rosyjskiego rynku

. .
Kategoria: Rynki rolne
Fonterra wycofuje się rosyjskiego rynku
Rynki rolne Rynek mleka
Data publikacji 23.03.2022r.

Fonterra ogłosiła całkowite wycofanie się rosyjskiego rynku. Największa mleczarnia w Nowej Zelandii pomimo wstrzymania eksportu swoich produktów do Rosji pod koniec lutego, nadal zatrudniała pracowników w Moskwie i Sankt Petersburgu.

Naciski ze strony nowozelandzkich rolników

Nowozelandzka spółdzielnia mleczarska Fonterra jest największym światowym eksporterem mleka. W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, spółdzielnia zawiesiła eksport produktów mleczarskich do Rosji pod koniec lutego. Pomimo wstrzymania handlu, Fonterra nadal posiada w Rosji swoje oddziały, zatrudniając 7 pracowników w Moskwie i 35 osób w spółce joint venture Unifood w Petersburgu, której Fonterra jest współwłaścicielem od 2018 roku

r e k l a m a

Jak donosi portal informacyjny "Stuff", przewodniczący Nowozelandzkiego Związku Rolników (FF), Andrew Hoggard, apelował do zarządu Fonterry o całkowite wycofanie się z rosyjskiego rynku.

Prowadzenie interesów w Rosji będzie zupełnie bezcelowe, ponieważ kraj ten w zasadzie staje się państwem pariasów – pieniądze, które tam zainwestowaliśmy, prawdopodobnie przepadły. Fonterra powinna zrezygnować – powiedział Hoggard. Rosyjska gospodarka upadnie, a spółdzielnia powinna uratować to, co jeszcze można – dadaje.

r e k l a m a

Zdaniem Andrew Hoggard’a pozostanie spółdzielni na rynku rosyjskim nie ma żadnego uzasadnienia ekonomicznego, ponieważ nawet jeśli oddziały firmy pozostaną otwarte i będą wykazywać zysk, to i tak odcięcie od międzynarodowej bankowości nie pozwoli na transfer pieniędzy z powrotem do Nowej Zelandii. 

Fonterra opuszcza rosyjski rynek

Dwa dni temu gigant mleczarski ogłosił swoją decyzję o zamknięciu biura w Moskwie i całkowitym wycofaniu się z rosyjskiego rynku.

Po dokładnym rozważeniu konsekwencji dla naszych pracowników i naszych długoterminowych planów na rynku rosyjskim zamkniemy teraz nasze biuro w Moskwie, przenosząc naszych pracowników tam, gdzie to jest możliwe, i wycofamy się z naszego wspólnego przedsięwzięcia Unifood – informuje biuro prasowe spółdzielni. 

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Unsplash

Widziałeś już nasze video "Jak zwiększyć zapas pasz objętościowych w gospodarstwie mlecznym?"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a