Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie są ceny słonecznika w skupie na początku zbiorów?

Justyna Czupryniak
Kategoria: Rynki rolne
Jakie są ceny słonecznika w skupie na początku zbiorów?
Rynki rolne Ceny rolnicze
Data publikacji 19.09.2022r.

Przełom września i października to idealny czas na ścinanie słonecznikowych koszyczków. Od kilku lat w Polsce widoczny jest wzrost zasiewu tej rośliny. Tegoroczna powierzchnia, na której posiano słonecznik, jest trzykrotnie większa od ubiegłorocznego areału przeznaczonego pod jego uprawę. Ale ceny słonecznika oferowane rolnikom są rozczarowujące. Ile płaca skupy?

Ceny skupu słonecznika w pierwszej połowie września

Słonecznik jest rośliną, której zbiór powinien odbyć się jak najwcześniej, dlatego wrzesień to idealny termin na rozpoczęcie koszenia. W minionym roku cena oferowana za ziarno słonecznika w skupach oscylowała w granicach 2500 zł/t i nic nie wskazuje na to, by plantatorzy mogli liczyć na podwyżkę.

Aktualnie ceny słonecznika w poszczególnych skupach wahają się od 1900 do 2500 zł/t. Zdaniem skupujących kwota wypłacana za sprzedany słonecznik z czasem ulegnie spadkowi.

r e k l a m a

Ile rolnicy otrzymają za słonecznik w skupie?

Ceny słonecznika w skupach oscylują w granicach 2000 zł/t, np. w skupie w Rypinie będzie to 2100 zł/t. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w skupie Transrol Leszno, gdzie za tonę słonecznika dotychczas można było otrzymać od 2420 zł do 2450 zł. Wielkopolska firma poinformowała jednak o tymczasowym wstrzymaniu skupu słonecznika ze względu na dużą ilość ziarna, którą nabyła.

Sytuacja w mniejszych przedsiębiorstwach przedstawia się podobnie, choć właściciele małych firm, m. in. z woj. świętokrzyskiego obawiają się, że nie będą w stanie zaoferować cen satysfakcjonujących rolników.

Dlaczego zwiększa się areał słonecznika w kraju?

W polskim rolnictwie od kilku lat obserwujemy rozwój upraw słonecznika. Rolnicy coraz chętniej decydują się na zasiew rośliny ze względu na jej niskie wymagania glebowe, a także szybki wzrost. Dodatkowym atutem słonecznika jest sposób jego zasiewu, ponieważ przebiega on w ten sam sposób, co zasiew kukurydzy, a zbiór odbywa się przy wykorzystaniu tego samego sprzętu, co przy zbiorze kukurydzy. Dzięki tym atutom wielu rolników decyduje się na uprawę słonecznika i z roku na rok powiększa swój areał.

Według statystyk opublikowanych przez ARiMR tegoroczny areał słonecznika wynosi 65 tys. ha. Z roku na rok powierzchnia zasiewu tej rośliny się zwiększa. W minionym roku 2021 obszar uprawy słonecznika wyniósł 20 tys. ha, co oznacza, że w 2022 r. plantatorzy zasiali trzy razy więcej ziarna niż rok wcześniej.

r e k l a m a

Jakie będą zbiory słonecznika w Europie?

Choć słonecznik jest rośliną odporną na niedobór wody to tegoroczna susza, która dotknęła uprawy na całym świecie, nie oszczędziła również jego. Według obecnych europejskich prognoz wysokość plonów słonecznika wyniesie poniżej 12%, co daje wynik niższy od 5-letniej średniej.

oprac. Justyna Czupryniak  
Katarzyna Sierszeńska/archiwum top agrar Polska

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a