Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Po cenach nawozów i paliw, rosną ceny węgla. To też uderzy w rolników

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Po cenach nawozów i paliw, rosną ceny węgla. To też uderzy w rolników
Rynki rolne
Data publikacji 03.11.2021r.

Nawozy, paliwo, pasze... Podwyżkom nie ma końca. Teraz, u progu sezonu grzewczego, rolników spotyka kolejny cios - duży wzrost cen węgla. Jak kształtują się jego ceny? Czy będą dalsze podwyżki na składach?

Kolejne złe wiadomości dla rolników. Po drastycznych wzrostach cen nawozów i paliw, w górę szybowały też ceny węgla i ekogroszku. 

r e k l a m a

- Ceny węgla dla rynku ciepła wzrosły - wynika z analizy indeksów cenowych Agencji Rozwoju Przemysłu i Towarowej Giełdy Energii.

Mało tego, zdaniem ekspertów tych surowców może zabraknąć, zwłaszcza że synoptycy zapowiadają mroźną zimę w Polsce. Jeśli tak się stanie, wzrośnie import węgla kamiennego z Rosji. Odczują to nasze kieszenie, bo w październiku ceny węgla na światowych rynkach mocno podskoczyły.

r e k l a m a

Ile kosztuje węgiel i ekogroszek?

A stawki na polskich składach już nie są niskie – dziś za tonę węgla trzeba zapłacić nawet 1500 zł, podczas gdy latem cena ta była o 600-700 niższa. Z kolei rok temu węgiel kosztował 40 proc. mniej.

Dla przykładu: w Gogolinie (woj. opolskie) cena za tonę węgla kostki wynosi dziś 1430-1540 zł, a w Jeleniej Górze za ekogroszek trzeba zapłacić 1200-1500 zł/t. Z kolei w woj. małopolskim w Zatorze lepszej jakości ekogroszek kosztuje 1350 zł/t. „Dziennik Łódzki” podaje nawet, że w niektórych składach pod Łodzią, gdzie w węgiel zaopatrują się rolnicy, jego cena osiągnęła już wysokość 1800 zł! 

- Faktycznie, ceny węgla są nie do przeskoczenia. Dlatego na razie opalamy drzewem, bo mamy swój las olchowy, więc część drzew, które trzeba było usunąć spalimy w piecu - wyjaśnia pani Danuta, rolniczka z okolic Płońska. 

Wideo - „Chcą nas zniszczyć”. Jak rolnicy reagują na drastyczne podwyżki cen nawozów?

Idź do wideo

Brakuje węgla w składach

Pojawił się też problem z dostępnością tego surowca, bo ludzie w obawie przed dalszym skokiem cen kupowali węgiel na zapas. Przed niektórymi składami tworzyły się ogromne kolejki. Doszło nawet do tego, jak podaje BusinessInsider, że część kopalń wprowadziła dzienne limity sprzedaży dla klientów, a część całkowicie zawiesiła sprzedaż detaliczną.

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – roczna prenumerata

Płacisz tylko

279,00 zł SPRAWDŹ
- We wrześniu tego roku polskie kopalnie sprzedały ponad pół miliona ton węgla więcej niż w tym czasie wyprodukowały - wynika z danych Agencji Rozwoju Przemysłu. 

Mało tego, w 2020 roku wydobycie węgla kamiennego w Polsce spadło o blisko 12 proc. w porównaniu do 2019 roku. Największy krajowy producent węgla Polska Grupa Górnicza przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że nie jest w stanie zwiększyć wydobycia węgla. 

Czy będą dalsze podwyżki cen węgla?

Jeszcze kilka tygodni temu eksperci  nie wykluczali dalszych podwyżek w tym sezonie grzewczym. Teraz już nie są tego tak bardzo pewni, bowiem ostanie tygodnie przyniosły duże wahania cen węgla na światowych rynkach. W tym tygodniu ceny węgla w europejskich portach spadły o ponad 40 proc. w porównaniu do października. 

oprac. Kamila Szałaj, fot. pixabay.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a