Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Polscy rolnicy wściekli. Nawozy w Niemczech o 1000 zł tańsze, a pszenica o 300 zł droższa

Kamila Szałaj
Kategoria: Rynki rolne
Polscy rolnicy wściekli. Nawozy w Niemczech o 1000 zł tańsze, a pszenica o 300 zł droższa
Rynki rolne
Data publikacji 16.03.2023r.

Polscy rolnicy czują się nabici w butelkę. W całej Europie zboże jest droższe, a nawozy tańsze niż u nas. Przykładowo niemieccy farmerzy dostają za pszenicę 300 zł więcej niż polscy, a za nawozy płacą 1000 zł mniej. - Domagamy się cen nieuwłaczających naszej godności - apeluje Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej.

Polscy rolnicy czują się mocno pokrzywdzeni, bo nie dość, że przegrywają konkurencję z ukraińskim zbożem, to jeszcze ponoszą jedne z najwyższych kosztów produkcji w Europie. 

r e k l a m a

W Polsce cena pszenicy niższa o 25 proc. niż w Niemczech

Obecnie ceny skupu zbóż na krajowym rynku spadają lawinowo z tygodnia na tydzień. Pszenica kosztuje ok. 1000 zł/t, ale lokalnie np. na Podkarpaciu stawki te obniżyły się do 800 zł/t. To w porównaniu z cenami zbóż na rynkach europejskich o ok. 25 proc. taniej.

– Skup zboża w Niemczech jest w cenie 1300 zł/tonę, a w naszym kraju 1000 zł/tonę, przy prognozach dalszego spadku (około 15%) do końca bieżącego roku. Jednak pełne magazyny naszych punktów skupowych powodują to, że na dzień dzisiejszy rolnik nie ma gdzie sprzedaż swoich płodów rolnych – alarmuje Gustaw Jędrejek, prezes Lubelskiej Izby Rolniczej. 

W Niemczech ceny nawozów o 1000 zł niższe niż w Polsce

Z drugiej strony Niemcy, i w ogóle cała Europa płaci dużo mniej za nawozy. A w Polsce główni producenci twardo trzymają ceny. Mało tego, wbrew międzynarodowym trendom jeszcze je podnoszą. 14 marca w Polsce zdrożał na przykład mocznik. Taka postawa zakładów azotowych bulwersuje rolników tym bardziej, że zarówno Grupa Azoty, jak i Anwil otrzymały od państwa 350 mln zł rekompensaty za drogi gaz i prąd. Gospodarze oczekują więc obniżek cenników nawozowych, tak jak ma to miejsce w innych krajach UE.

W Niemczech najpopularniejsze nawozy azotowe do zbóż, rzepaku i kukurydzy KAS (saletra wapniowo-amonowa, odpowiednik naszego saletrzaka) płaci się 390 euro (1826 zł/t). A jeszcze na początku lutego wynosiła 560 euro/t (2622 zł/t). 

– Na dzień dzisiejszy cena nawozu w Niemczech wynosi 2000 zł/tonę, natomiast w Polsce 3000 zł/tonę. Różnica cenowa wynosi 1000 zł, a często nawet ponad 1000 zł z „promocją” po stronie Niemiec. Dlatego pytamy, skąd taka „niezdrowa” konkurencja cenowa – zaznacza Jędrejek.

Prezes LIR zastanawia się, jak wytłumaczyć wysokie ceny nawozów przy obecnych cenach gazu. Wylicza, że w Polsce jest to 0,24 gr/kWh, a w Niemczech 0,33 gr/kWh. 

– Pomimo tego za nawozy płacimy więcej niż nasi zachodni sąsiedzi – oburza się. 

r e k l a m a

Rolnicy domagają się cen nieuwłaczających ich godności

W związku z tak dużymi różnicami w cenach nawozów oraz skupu zbóż rynku krajowego i krajów Europy Zachodniej, zarząd Lubelskiej Izby Rolniczej apeluje do resortu rolnictwa o zabezpieczenie cen na poziomie nieuwłaczającym godności pracy rolnika.

Kamila Szałaj, fot. envato.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a