Advertisement

Partners

Rolnicy oddają ziemniaki i jabłka za bezcen. "Chyba rzucę to wszystko i zmienię zawód" [FILM]

Kamila Szałaj
Category: Rynki rolne
Rolnicy oddają ziemniaki i jabłka za bezcen. "Chyba rzucę to wszystko i zmienię zawód" [FILM]
Rynki rolne
Published date 18.02.2022r.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach drożeje większość warzyw. Ale rolników to nie cieszy, bo ten dochód i tak nie wystarczy im na kupno saletry po 3 tys. zł, czy glifosatu po 1,2 tys. zł. W dużo gorszej sytuacji są jednak producenci ziemniaka. Oni swój towar oddają za bezcen. Obejrzyj FILM pod artykułem!

Advertisement

Na Rynku Hurtowym w Broniszach handel nadal jest uśpiony. Mimo zakończonych ferii w woj. mazowieckim, kupców nie przybyło, a na to liczyli rolnicy. 

Przywiozłem półtorej tony brukselki, sprzedałem 500 kg. Kupca nie ma, ale czekam. Z pełnym samochodem nie wrócę do domu. Wynika to zapewne z tego, że sklepików jest mniej, wykosiły je markety - mówi nam sprzedawca, który na Bronisze przyjeżdża spod Radomia.

Ziemniaki: kupcy płacą tylko za jedną odmianę, resztę biorą za bezcen

Na Rynku Hurtowym w Broniszach odmian ziemniaków jest sporo. Ale kupcy, zwłaszcza z Warszawy i okolic poszukują głównie jednej odmiany - Catanii i są gotowi zapłacić za nią więcej. Reszta odmian, jak Irga czy Ricarda są w niełasce. Nie dość, że nie ma chętnych na ich zakup, to cena ledwo przekracza 50 gr/kg.

- Profesjonalnie wystandaryzowana i przesortowana Catania kosztuje nawet 1,20 zł/kg. Równolegle można kupić u rolnika niesortowaną Irgę po 8 zł - wyjaśnia Kamera. 

- Handel ogólnie jest słaby, ale że miałem Catanię to udało mi się ją sprzedać. O 3 w nocy przywiozłem 200 worków i do 10.00 praktycznie je sprzedałem po 12 zł. Trafił się ten sam kupiec co cztery dni temu, poznał mnie, a że była zadowolony z jakości poprzedniego towaru, to od razu wziął hurtową ilość. Ale gdybym tak nie miał Catanii, tylko czerwonego ziemniaka, to pewnie bym jeszcze stał, załadowany pod sufit – wyjaśnia nam rolnik spod Zakroczymia. I dodaje, że przy tak wysokich kosztach produkcji, uprawa ziemniaka nie ma sensu. Jeśli drożyzna nie przystopuje, w kolejnym sezonie zamierza poszukać dodatkowej pracy.

- Ten rok jeszcze jakoś przetrzymam. Ale jeśli ceny nawozów i środków ochrony roślin nie spadną, rzucę to wszystko i zmienię zawód - zaznacza nasz rozmówca.

Kapusty są nadal drogie, podrożała nawet pekińska. "Co z tego, skoro saletra po 3 tys. zł, a glifosat po 1,2 tys. zł?"

Na Rynku Hurtowym w Broniszach nadal droga jest kapusta biała i czerwona. Do grupy tej dołączyła także pekińska.

- Ceny kapusty czerwonej dochodzą do 2,50 zł/kg. Droga jest też kapusta biała - po 1 zł/kg. Za pekińską trzeba zapłacić nawet 4-2,50-4 zł/kg  - zaznacza Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach.

Pojawiło się sporo młodej kapusty o kształcie stożkowym z Portugalii. Sprzedawana jest po 5 zł/sztukę.

- Faktycznie ceny kapusty są niezłe. Ja sprzedaję po 1,25 zł/kg kapustę białą, po 2,50 zł/kg czerwoną i włoską po 30 zł/worek. Ale co z tego, skoro koszty produkcji poszły niesamowicie w górę. Ostatnio w sklepie usłyszałem, że cena glifosatu to aż 1200 zł za 20-litrowe opakowanie. To chore! A saletra? Kogo stać na jej zakup po 3000 zł? - mówi rolnik z Babic.

Ogórki i pomidory szklarniowe biją cenowe rekordy. Pojawiły się już ogórki małosolne

Bardzo mocno zdrożały pomidory. Malinowe kosztują w tej chwili 22 zł/kg, a jeszcze dwa tygodnie temu płacono za nie max. 15 zł/kg. Równocześnie wyższe ceny notują pomidory importowane z Ukrainy, Turcji czy z Hiszpanii - ok. 10-12 za/kg.

Wzrosły też ceny ogórków szklarniowych.

- Krajowe ogórki sprzedawane są po 14 zł/kg, natomiast z Rosji po 12 zł - wyjaśnia Kmera i dodaje, że pojawiły się pierwsze dostawy ogórków gruntowych, tzw. kolki. 

- Jak tylko wjechały na rynek, kosztowały 35 zł/kg. Teraz ich cena trochę się obniżyła i oscyluje w okolicach 20 zł/kg - wylicza ekspert. W ślad za gruntowymi pojawiły się też pierwsze w tym roku ogórki małosolne, w kosmicznej cenie 40 zł/kg.

Belgijskie pory z wypierają polskie

Advertisement

W Polsce pora mamy bardzo dużo, a tymczasem na Broniszach pojawiło się mnóstwo tych warzyw z Belgii. Ekspert Bronisz przyznaje, że to rzeczywiście niespotykana sytuacja. 

- W Belgii wykopuje się pora prosto z pola, więc jest świeży. I kosztuje 2,40-2,50 zł/kg. Polskie uzyskują natomiast ceny w przedziale 2-2,80 zł/kg - mówi Kmera.

Warzywa z importu wyjątkowo niestabilne

Nadal mocno zróżnicowane są ceny papryki czerwonej importowanej. Jednego dnia potrafi kosztować 8 zł/kg, a następnego już 11 zł/kg. I z zapowiedzi dostawców wynika, że stawki za to warzywo w najbliższych dniach znów wzrosną. 

Wyższe notowania uzyskują także warzywa korzeniowe z importu. Marchewka zdrożała do 1,30 zł/kg w dużym hurcie, podczas gdy krajowa kosztuje niezmiennie od dłuższego czasu 1 zł.

Spadły ceny jabłek. Topowa odmiana kosztuje już poniżej 2 zł/kg

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Tygodnik Poradnik Rolniczy – półroczna prenumerata

Płacisz tylko

139.00 zł SPRAWDŹ
Na Rynku Hurtowym w Broniszach wysyp jabłek. Sprzedających sadowników jest bardzo wielu, nie ma za to kupca. Mimo iż w woj. mazowieckim skończyły się ferie, nie nastąpiło spodziewane ożywienie handlu. Mało tego! Ceny jabłek spadły.

- Topowa odmiana jabłek, Empire potaniała. Kosztuje max. 2 zł/kg. Jest go po prostu za dużo na rynku, ucięły się kierunki eksportowe - wyjaśnia Maciej Kmera, ekspert Rynku Hurtowego w Broniszach. Ale dodaje, że Cortland i Lobo trzymają cenę. 

- Odmiana jabłek Cortland, profesjonalnie przygotowana, odsortowana potrafi kosztować nawet 50 zł za skrzynkę. Lepszej jakości Golden - 40 zł za skrzynkę. Reszta przeciętnie sprzedawana jest po 20 zł/kg - wylicza Kmera.

Handel jabłkiem bardzo słaby. "Od rana sprzedałem raptem 30 skrzynek"

Sadownicy są załamani tymi cenami i brakiem kupca.

- Dziś jest najsłabiej od tygodni. Stoję drugą dobę, dziś od rana sprzedałem raptem 30 skrzynek. Emipre to jest dobrej jakości jabłko, wyprodukowane pod rynek rosyjski. Jeśli takie owoce tanieją, to jest to katastrofa - żali się nam sadownik z okolic Błędowa. Dodaje, że przerażają go wysokie koszty produkcji. 

- Nie będę pryskał tyle, ile do tej pory. Ale glifosat, choć kosztuje 1200 zł za 20-litrowe opakowanie kupię, bo motyką chwastów dziabać nie będę  - mówi nasz rozmówca.

Rosną ceny gruszek. To nie koniec podwyżek 

video - Rolnicy oddają ziemniaki i jabłka za bezcen. "Chyba rzucę to wszystko i zmienię zawód"

Go to video

Droższe są natomiast gruszki. Krajowa Konferencja kosztuje ok. 5 zł/kg, czyli o 50 gr więcej niż dwa tygodnie temu. Z kolei importowane gruszki belgijskie są w cenie 80 zł za 12 kg opakowanie. Kmera przewiduje, że stawki te jeszcze wzrosną.

A jakie są ceny warzyw i owoców na Rynku Hurtowym w Broniszach? O tym dowiesz się z filmu!

Advertisement

Advertisement

Advertisement