Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

W Korei Płd. brakuje jaj. Czy polscy hodowcy to wykorzystają?

Michał Czubak
Kategoria: Rynki rolne
W Korei Płd. brakuje jaj. Czy polscy hodowcy to wykorzystają?
Rynki rolne Rynki
Data publikacji 07.02.2021r.

W Korei Południowej rozprzestrzenia się wysoce zjadliwa grypa ptaków, która pustoszy stada drobiu. Wirus ptasiej grypy niemal doszczętnie wybił stada kur niosek. Sytuacja jest tak dramatyczna, że w Korei zaczęło brakować jaj. Czy polscy hodowcy drobiu na tym skorzystają?

W Korei Południowej przez ptasią grypę pogłowie kur niosek spadło o 22 miliony sztuk

Od listopada 2020 roku Korea Płd. zmaga się z ptasią grypą. Z tego powodu już ponad 22 mln sztuk kur musiało zostać zutylizowanych. Odbiło się to na tamtejszym rynku. Konsumenci obawiają się niedoborów jaj i robią zapasy. Na rynku gwałtownie rosną ceny jaj, a supermarkety racjonują zakupy. Zainteresowaniem cieszą się także jaja przepiórcze, które wcześniej nie miały wzięcia w tym kraju.

r e k l a m a

Ceny jej ostro w górę

W ciągu ostatniego tygodnia średnia cena jaj konsumpcyjnych wzrosła o 25 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Nie tylko cena jaj poszybowała w górę. Także więcej trzeba zapłacić za mięso z kur i kaczek. Odpowiednio o 15 i 18 procent jak przed rokiem.

W planach import jaj z Europu na znaczą skalę

Rząd w Korei ma plany ustabilizowania lokalnego rynku w tym celu zamierza importować z Europy, co może wykorzystać polski rolnik. Korea Południowa planuje zaimportować bez ceł do końca czerwca tego roku łącznie do 50 tys. ton świeżych jaj konsumpcyjnych i innych produktów jajecznych.

r e k l a m a

Grypa ptaków w Polsce może uniemożliwić wykorzystanie tej szansy

Jednak wirus grypy ptaków rozprzestrzenia się także w Polsce. Od początku roku do 4 lutego w naszym kraju potwierdzono już 17 ognisk ptasiej grypy. 
A to rzutuje na możliwość eksportu polskiego mięsa drobiowego, ale także świeżych jaj
czy produktów jajecznych. Już pod koniec listopada na możliwość spełniania się takiego czarnego scenariusza wskazywała Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.
Jednak wirus HPAI dotyczy także innych państw UE, w tym m.in. Francji, Niemiec, Węgier czy Bułgarii. Pewnym pocieszeniem jest także fakt, że w przypadku grypy ptaków wiele  państw trzecich stosuje regionalizację, więc nie wszystkie polskie wylęgarnie zostają objęte restrykcjami w sprzedaży jaj.
Z zestawiania opracowanego przez Krajową Radę Drobiarstwa – Izbę Gospodarczą wynika, że od początku stycznia 2021 roku ograniczenia w sprzedaży jaj z Polski wprowadziły m.in. Białoruś, Hongkong i Arabia Saudyjska.

Czytaj także: Ptasia grypa atakuje Pomorze i Wielkopolskę

Michał Czubak
Fot. Pixabay

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a