Amazone wprowadza ułatwienia dla rolników w swoich maszynach rolniczych [FILM]
![Amazone wprowadza ułatwienia dla rolników w swoich maszynach rolniczych [FILM]](/media/cache/d8/4d/d84d1dcdcebae4fffb84dfc035beb9f0.webp)

Maszyny rolnicze mają ułatwiać pracę rolnikowi. To oczywiste. Ale jak ułatwić pracę z maszyną rolnikowi? Dzięki nowym rozwiązaniom Amazone obsługa maszyn i nawet zespołów maszyn jest prosta jak obsługa smartfona czy tabletu. Również sprzętów tak złożonych, jak samojezdny opryskiwacz.
Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Niespełna półtora miesiąca dzieli nas od targów Agritechnica w Hanowerze. Odbywająca się co dwa lata impreza, to najważniejsze targi poświęcone technice rolniczej. To tutaj mają miejsce największe premiery maszyn rolniczych. Jedni producenci skrzętnie strzegą swoich nowości aż do listopada, inni z kolei wcześniej organizują pokazy polowe dla dziennikarzy. Prezentowaliśmy już nowości z oferty firm Kuhn oraz Horsch. Im bliżej Agritechniki, tym więcej kart odsłania również Amazone.
Mniejszy ciągnik też wyposażysz w XTender, a nowy Cirrus wysieje 2 uprawy
Na początek dobra wiadomość
Nowe Cirrusy-CC posiadają dodatkową koncepcję odcinka transportowego do wysiewu dwóch różnych materiałów (Na zdjęciu: Zaczepiany siewnik Amazone Cirrus 6003-2CC)
Trzeba nadmienić, iż Amazone konsekwentnie realizuje i wdraża swoją filozofię obsługi maszyn rolniczych i wizję nowoczesnego rolnictwa precyzyjnego (Precision Farming 4.0). Jej elementami są oczywiście system GPS, platforma Agrirouter czy standard Isobus. Te rozwiązania funkcjonują już dziś. Co będzie jutro? Wyobraźcie sobie, drodzy Czytelnicy, serwisanta mogącego zdalnie rozwiązać Wasz problem z maszyną dzięki tzw. okularom VR i wirtualnej rzeczywistości. Bez przestojów, transportu sprzętu, strat czasu i pieniędzy…
A już dziś, dzięki gromadzonym danym i możliwości ich interpretacji, rolnicy otrzymują możliwość sporządzania bieżących analiz, tworzenia i edycji planów na przyszły rok, czy też wykonania niezbędnej dokumentacji za pomocą kilku dotknięć ekranu czy kliknięć komputerowej myszki.
Nowości to nie tylko maszyny. Nowoczesność tkwi w maszynie
r e k l a m a
Skoro wspominaliśmy
Oczywiście Agritechnica to nie jedyna okazja, by Amazone został nagrodzony za innowacje. Niedawno prestiżową nagrodę iF Design Award 2019 zdobył nowy terminal AmaTron 4. Doceniono jego wzornictwo i funkcjonalność – nowy AmaTron jest jeszcze bardziej ergonomiczny i funkcjonalny, a jednocześnie intuicyjny w obsłudze. Dzięki przejrzystemu interfejsowi użytkownika i tzw. karuzeli aplikacji, każdy kto miał do czynienia ze smartfonem czy tabletem powinien sobie poradzić z obsługą nawet bardziej rozbudowanych maszyn czy agregatów. Sukcesy są, bo Amazone inwestuje ogromne sumy w innowacje i rozwój – bo jak poinformował nas Wolfgang Schwarze, export manager w Amazone – jest to rocznie około 5 proc. obrotów. O jakich kwotach mówimy? Przy obrotach rzędu pół miliarda euro jest to, jak łatwo obliczyć, aż 25 milionów euro.
Nowa fabryka Amazone
Informowaliśmy już
A teraz… Pantera

Ten produkt może Ciebie zainteresować
Profi – dwuletnia prenumerata + naklejki GRATIS

Czy z lotu ptaka można było wypatrzeć jeszcze jakieś nowości z zielono-pomarańczowych barwach? Tego nie wiemy, ale na horyzoncie mamy nową odsłonę opryskiwacza samojezdnego Pantera, oznaczoną numerem 4503. Pisaliśmy o nowej Panterze, gdy tylko pojawiły się pierwsze zapowiedzi, a już latem mieliśmy okazję zobaczyć ją „na żywo” na polu w akcji. Widoku i tempa rozkładania ramion tego opryskiwacza, wyposażonego w nowy aktywny system regulacji belki polowej (do 40 m) nie odda żadne zdjęcie, więc spróbujemy filmem.
Przypomnijmy tylko, że sercem Pantery jest 6-cylindrowy silnik Deutz o mocy 218 KM. Spełnia on rygorystyczne normy emisji spalin Stage V. W trzeciej generacji opryskiwacza samojezdnego, poza przyspieszonym o ok. 40 procent składaniem i rozkładaniem belki na uwagę zasługuje system wymuszonej amortyzacji belki – Contour Control, sterowany elektrohydraulicznie. Belka może też obniżać się „na minus”, co było nieosiągalne w poprzednim modelu.
Kolejną zaletę Pantery 4503 z pewnością docenią gospodarstwa, które mają różnorakie kultury upraw i w związku z tym różne systemy ścieżek i rozstawy śladów – w standardzie mamy tu regulację rozstawu kół z terminala oraz automatyczną zmianę rozstawu. O pojedynczym rozłączaniu poszczególnych sekcji opryskiwacza nawet nie wspominamy, bo w sprzęcie tej klasy to oczywiste. Nie tylko firmy usługowe ucieszy wiadomość, że Pantera może poruszać się po drogach publicznych z prędkością do 50 km/h (w polu do 20 km/h). O mocy silników hydrostatycznych najlepiej świadczy fakt, iż z tyłu można podpiąć 16-tonową cysternę i wyruszyć z nią w pole.
I pozostaje tylko jedno pytanie (poza ceną, oczywiście): skoro Panterę już pokazali, to co jeszcze szykują na Agritechnikę? Jedno jest pewne – wkrótce to opiszemy.
Oskar Miroszka