Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Ceny paliw spadają. Na jak długo? Czy tankować na zapas?

Kamila Szałaj
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Ceny paliw spadają. Na jak długo? Czy tankować na zapas?
Maszyny Rolnicze
Data publikacji 13.04.2022r.

Od wybuchu wojny w Ukrainie ceny paliw szaleją. Ale w tym tygodniu na stacjach benzynowych obserwujemy obniżki. Jak długo ten trend się utrzyma?

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi ceny paliw na stacjach benzynowych spadają. Jeszcze niedawno musieliśmy płacić grubo powyżej 7 zł za 1 litr. Obowiązywały też limity zakupu na 1 pojazd. Kierowcy aut osobowych mogli zatankować maksymalnie 50 litów do baku, ciągników rolniczych - 300 litrów, a ciężarówek - 500 litrów jednorazowo. Nie było też możliwe kupno paliwa do kanistrów. Ograniczenia te zostały zniesione w połowie marca.

r e k l a m a

Ceny paliw spadły poniżej 7 zł/l

Od wielu dni obserwujemy nieprzerwane spadki cen hurtowych. W ciągu ostatnich trzech tygodni średnia cena hurtowa oleju napędowego spadła o 1.03 zł z 7,26 zł za litr (25.03) do 6,23 zł za litr (12.04). Z kolei średnia cena hurtowa benzyny bezołowiowej Pb 95 obniżyła się o 0,53 zł z 6,21 zł za litr (26.03) do 5,68 zł za litr (12.04).

Na stacjach benzynowych stawki te są o ok 0,60 - 0,70 zł wyższe na każdym litrze. 12 kwietnia średnia cena benzyny i diesla spadła poniżej 7 zł. A litr benzyny 95 kosztuje średnio 6,45 zł, natomiast olej napędowy - średnio 6,99 zł.

Czy ceny paliw jeszcze spadną? 

Niestety, analitycy rynku paliw nie mają dobrych wiadomości. Ich zdaniem paliw znów pójdą w górę. Po pierwsze, dolar znów się umacnia i 13 kwietnia wg kursu NBP kosztował 4,29 zł. Po drugie, sankcję nakładane na Rosje sprawiają, że coraz więcej krajów rezygnuje z zakupu rosyjskiej ropy, szukając innych dostawców. To z kolei spowodowało, że OPEC odmawia wydobycia i produkcji większej ilości ropy, czego domagają się od wielu tygodni Stany Zjednoczone i Międzynarodowa Agencja Energetyczna.

- Rosja eksportuje dziennie 7 milionów baryłek ropy. Utrata tego wolumenu na rynku zdaniem OPEC jest niemożliwa do zastąpienia - informuje portal e-petrol.pl. OPEC ostrzega, że wprowadzenie embarga na rosyjską ropę bardzo poważnie odbije się na rynku paliw.

Poza tym od wczoraj znów drożeje ropa. A eksperci serwisu e-petrol, cytowani przez portal WP informują, że dziś, 12 kwietnia, w oficjalnych cennikach krajowych producentów spodziewają się wzrostu notowań oleju napędowego.

Jeśli wierzyć tym prognozom, możemy założyć, że to ostatni tydzień z niższymi cenami paliw na stacjach.

r e k l a m a

Czy kupować paliwo na zapas czy czekać?

Rolnicy, którzy kupili zapas paliwa jesienią 2021 roku sporo zaoszczędzili. Należy się spodziewać, że duża liczba czynników destabilizujących rynki paliw i całą gospodarkę będzie długofalowo oddziaływała na ceny hurtowe i detaliczne.

Biorąc pod uwagę fakt, iż aktualna cena jest aż o 1,03 zł niższa niż trzy tygodnie temu warto rozważyć np. zakup częściowego zapasu paliwa. Jeżeli ceny spadną w najbliższych dniach, wówczas można dokonać kolejnego zakupu. A gdyby cenniki poszły w górę, w gospodarstwie będzie już jakaś ilość tańszego paliwa.

Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego tankują taniej

Przypominamy jednocześnie, że Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego mogą liczyć na zniżkę w wysokości 8 gr na każdy litr paliwa zakupiony na stacjach PKN Orlen. Jak z niej skorzystać? Sprawdź, dzwoniąc na nasz numer +61 886 29 70.

Nie masz jeszcze prenumeraty? Sprawdź naszą ofertę TUTAJ!

oprac. Kamila Szałaj, bcz, na podst. e-petrol.pl, fot. Orlen

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a