Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Sprawdź

r e k l a m a

Partner serwisu

Jakie maszyny rolnicze i od kogo wynajmują rolnicy?

. .
Kategoria: Maszyny Rolnicze
Jakie maszyny rolnicze i od kogo wynajmują rolnicy?
Maszyny Rolnicze Wiadomości
Data publikacji 06.11.2022r.

Jak wynika z najnowszego raportu Europejskiego Funduszu Leasingowego ponad 90% polskich rolników pożycza lub wynajmuje maszyny rolnicze od innych rolników lub dealerów. Jakiego sprzętu najczęściej szukają gospodarze i jakie mają zdanie na temat wypożyczania sprzętu rolniczego?

Tegoroczny raport Europejskiego Funduszu Leasingowego: „MŚP wynajmują czy kupują? Pod lupą”

Europejski Fundusz Leasingowy (EFL) rozpoczął w 2011 roku swój autorski projekt - Europejski Program Modernizacji Polskich Firm, w ramach którego rokrocznie wydaje raporty branżowe "Pod Lupą". Tematyka raportów jest bardzo zróżnicowana i każdego roku dostarcza ciekawych informacji na temat bieżącej sytuacji w małych i średnich przedsiębiorstwa w odniesieniu do wybranego zagadnienia. Wcześnie przyglądano się takim zagadnieniom jak innowacje, ekologia czy inwestycje. Co wzięto pod lupę w tym roku?

Tematem tegorocznego raportu EFL są bieżące trendy w wynajmie samochodów, maszyn rolniczych, maszyn budowlanych, a także wózków widłowych czy sprzętu IT. Z raportu można dowiedzieć się jak przedsiębiorcy finansują swoje inwestycje, jakie mają opinie i odczucia względnem najmu i czy będą nim zainteresowani w przyszłości. 

r e k l a m a

Posiadać czy wynajmować? Jak wygląda sytuacja u polskich rolników w odniesieniu do maszyn rolniczych?

Zgodnie z wynikami raportu, obecnie miażdżąca większość, bo aż 94% rolników wynajmuje sprzęt rolniczy od innych gospodarzy, dealerów lub innych wyspecjalizowanych firm, oferujących najem maszyn rolniczych. Taka sama ilość ankietowanych przyznaje, że ma zamiar korzystać z wynajmu w perspektywie 3 lat. 

Co warto nadmienić, w raporcie ELF większość przedstawicieli branży rolnej uznała swoją sytuację finansową za dobrą (33% wskazań) lub stabilną (44%), jednak niemal co czwarty ankietowany określa ją jako ciężką (19%) lub bardzo ciężką (4%).

- Polski rolnik bardzo ceni własność, ale też jest bardzo pragmatyczny i wie, że nie jest w stanie posiadać wszystkich niezbędnych maszyn. Średnie przedsiębiorstwo rolne w Polsce ma od 15 do 20 różnego rodzaju maszyn na swoim stanie, ale to jest cały czas za mało. Żeby dzisiaj prowadzić dobrze działalność rolniczą, potrzebujemy maszyn coraz więcej i coraz bardziej specjalistycznych. Pamiętajmy też, że maszyny rolnicze są niebywale drogie - komentuje wyniki raportu Wojciech Przybył, członek zarządu Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Jake maszyny najczęściej wynajmują polscy rolnicy i od kogo?

Jak wynika z raportu, przedstawiciele sektora rolnego najczęściej pożyczają kombajny, ciągniki rolnicze i rozsiewacze, z czego kombajn to maszyna rolnicza, której wynajem jest najczęstszy i najczęściej rozważany przez gospodarzy. 

r e k l a m a

Zgodnie z szacunkami, obecne koszty zakupu, utrzymania i eksploatacji maszyn rolniczych stanowią od 40% do 60% kosztów prowadzenia gospodarstwa! Nie jest zatem niczym zaskakującym, że wynajem czy tez leasing zyskuje obecnie na popularności. Obecnie niemal wszyscy rolnicy leasingują sprzęt lub go wynajmują, a co trzecia firma kupuje sprzęt rolniczy za gotówkę (35% wskazań).

Jakie są najczęstsze powody, dla których rolnicy decydują się na wynajem maszyn rolniczych? Poza aktualnymi problemami dotyczącymi wszystkich przedsiębiorstw na rynku, takimi jak galopująca inflacja czy wysokie stopy procentowe, rolnicy stawiają też czoła problemom związanym z samymi maszynami rolniczymi, takimi jak:

 • niska wydajność (68%)
 • duża liczba maszyn potrzebna do uprawy (64%)
 • brak miejsca do przechowywania (64%),
 • koszty związane z ich naprawami (63%) i przestojami (62%).

Zdaniem Najpopularniejszą formą najmu maszyn rolniczych jest wynajem krótkoterminowy – na maksymalnie 30 dni (94% wskazań). Tylko 6% rolników korzysta z wynajmu średnioterminowego – od 1 do 24 miesięcy.

Jak czytamy w raporcie, aż 7 na 10 rolników wynajmuje maszynę od innego rolnika, 6 na 10 od wyspecjalizowanej firmy, a 13% od dealerów sprzedających maszyny rolnicze. Najpopularniejszą formą najmu jest wynajem krótkoterminowy, na okres maksymalnie 30 dni (94% wskazań). Z kolei tylko 6% rolników korzysta z wynajmu średnioterminowego – od 1 do 24 miesięcy. 

Jakie korzyści z najmu maszyn rolniczych najczęściej deklarowali polscy rolnicy?

Jak zauważa Wojciech Przybył, w obecnej sytuacji ekonomicznej w jakiej się znajdujemy, najem maszyn rolniczych wydaje się doskonałą formą wspierania polskich przedsiębiorstw rolnych. Lista korzyści, którą deklarowali rolnicy w raporcie, rozpoczynają koszty wynajmu, które są nieporównywalnie niższe w stosunku do zakupu wymaganej maszyny. Inne korzyści deklarowane przez rolników to:

 • Szybki serwis lub maszyna zastępcza
 • Dostęp do szerokiej oferty nowoczesnych maszyn rolniczych pozwalających na osiągnięcie lepszej wydajności pracy
 • Oszczędność czasu związana z procesem doboru i zakupu maszyn
 • Dostęp do maszyny bez potrzeby angażowania środków na jej zakup
 • Dostęp do maszyn serwisowanych i sprawnych technicznie
 • Dostępność maszyn wtedy kiedy jest potrzebna do pracy
 • Transport maszyn na miejsce pracy
Oprac. Kamila Dłużewicz
Źródło: Raport EFL 2022, MŚP wynajmują czy kupują?
Zdjęcie: Unsplash

Widziałeś już nasze video "Zakręcone Żniwa - Konkurs filmowy TPR"?

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a