Konopie włókniste - siew, ochrona, zbiór i opłacalność produkcji


W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie uprawą konopi włóknistych zarówno na świecie, jak i w naszym kraju. Poza tradycyjnym włókienniczym wykorzystywaniem, konopie mają zastosowanie w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, celulozowo-papierniczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym, a ostatnio także medycznym.
r e k l a m a
Z tego powodu zwiększa się zapotrzebowanie na wysokiej jakości materiał siewny, który obecnie jest czynnikiem ograniczającym powierzchnię uprawy konopi. Dlatego produkcja nasion jest aktualnie priorytetowym kierunkiem uprawy tej rośliny. Konopie są dobrym przedplonem w zmianowaniu roślin. Jednocześnie dają wysokie plony biomasy (150–220 dt/ha) a relatywnie niskie plony nasion (6–12 dt/ha).
Warunki klimatyczno-glebowe dla uprawy konopi
Wobec powyższego dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu zlecił w 2002 r. dr. M. Kowalskiemu wyhodowanie nowej odmiany w gospodarstwie rolno-hodowlanym KOW-MAR Błaszki, przy udziale autora niniejszego artykułu.W wyniku ośmioletniej pracy hodowlanej uzyskano interesujące rody, z których najlepszy zgłoszono do badań rejestrowych w COBORU. W 2009 r. został on zarejestrowany pod nazwą Wielkopolskie i przekazany do reprodukcji.
Występujące warunki klimatyczne w całej Polsce są odpowiednie do uprawy konopi włóknistych. Tymczasem dobór gleb nie jest obojętny. Bowiem wysokie plony konopi można uzyskiwać na glebach dobrych i średnio przydatnych rolniczo (kl. IV) o dużej zasobności w składniki pokarmowe i obojętnym odczynie gleby – potocznie zaliczanych do pszenno-buraczanych. Natomiast gleby bielicowe zalegające na piasku, podmokłe, kwaśne i zlewne nie nadają się do uprawy konopi.
Plantacja konopi w praktyce - przedplon, uprawa i nawożenie
Dobrym przedplonem w zmianowaniu są rośliny okopowe, strączkowe i dobrze plonujące zboża. Uprawa roli w jesieni uzależniona jest od rodzaju przedplonu. Jednak obowiązkowym zabiegiem uprawowym jest głęboka (ok. 30 cm) i dokładnie wykonana orka zimowa. Konopie są bardzo wdzięczne za wzbogacenie gleby w substancję organiczną poprzez przyoranie biomasy z poplonów ścierniskowych np. gorczycy białej.
Wiosną należy ograniczyć uprawę do włókowania i bronowania, a tylko na glebie zbitej do kultywatorowania. Warto pamiętać o dobrym wyrównaniu roli przed siewem, zapewniającym umieszczanie nasion na równej głębokości. Konopie włókniste ze względu na stosunkowo długi okres wegetacji wymagają wysokiego nawożenia mineralnego. W zależności od zasobności gleby w składniki pokarmowe oraz jakości przedplonu, zaleca się następujące dawki nawozów mineralnych w kg/ha: 80–100 N, 70–90 P2O5 i 100–140 K2O. Nawozy fosforowe i potasowe można częściowo zastosować w jesieni pod orkę (ok. 60% dawki) a resztę bezpośrednio przed siewem nasion razem z nawozami azotowymi.
Siew i pielęgnacja konopi
Do siewu trzeba używać...

Przeczytaj cały artykuł w wersji premium
dla prenumeratorów.
Jeśli jesteś prenumeratorem, lub wykupiłeś dostęp do serwisu - ZALOGUJ SIĘ
Nie masz wykupionego dostępu wybierz jedną z opcji:
-
Dla prenumeratorów
0,00 zł
-
Pojedynczy artykuł
3,69 zł
/ za artykuł -
Miesięczny dostęp + e-wydanie
19,90 zł
/ za miesiąc