StoryEditorInne rośliny

Konopie włókniste - siew, ochrona, zbiór i opłacalność produkcji

13.03.2019., 11:03h
W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie uprawą konopi włóknistych zarówno na świecie, jak i w naszym kraju. Poza tradycyjnym włókienniczym wykorzystywaniem, konopie mają zastosowanie w przemyśle budowlanym, motoryzacyjnym, celulozowo-papierniczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, spożywczym, a ostatnio także medycznym.
Z tego powodu zwiększa się zapotrzebowanie na wysokiej jakości materiał siewny, który obecnie jest czynnikiem ograniczającym powierzchnię uprawy konopi. Dlatego produkcja nasion jest aktualnie priorytetowym kierunkiem uprawy tej rośliny. Konopie są dobrym przedplonem w zmianowaniu roślin. Jednocześnie dają wysokie plony biomasy (150–220 dt/ha) a relatywnie niskie plony nasion (6–12 dt/ha). 

Warunki klimatyczno-glebowe dla uprawy konopi

Wobec powyższego dyrektor Instytutu Włókien Naturalnych w Poznaniu zlecił w 2002 r. dr. M. Kowalskiemu wyhodowanie nowej odmiany w gospodarstwie rolno-hodowlanym KOW-MAR Błaszki, przy udziale autora niniejszego artykułu.W wyniku ośmioletniej pracy hodowlanej uzyskano interesujące rody, z których najlepszy zgłoszono do badań rejestrowych w COBORU. W 2009 r. został on zarejestrowany pod nazwą Wielkopolskie i przekazany do reprodukcji.

Występujące warunki klimatyczne w całej Polsce są odpowiednie do uprawy konopi włóknistych. Tymczasem dobór gleb nie jest obojętny. Bowiem wysokie plony konopi można uzyskiwać na glebach dobrych i średnio przydatnych rolniczo (kl. IV) o dużej zasobności w składniki pokarmowe i obo...

Pozostało 88% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 17:10