Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Uprawa ekologiczna warzyw w praktyce – konferencja

Uprawa ekologiczna warzyw w praktyce – konferencja
Uprawa Webinarium
Data publikacji 18.01.2021r.

Jak można zyskać na uprawie ekologicznej warzyw i ich sprzedaży? Jakie są wady i zalety gospodarstwa ekologicznego? W jaki sposób ekologicznie chronić buraki, ziemniaki czy ogórki? Przekonaj się biorąc udział w „Konferencji ekologicznej”.

Już w środę 20 stycznia 2021 roku miesięcznik „WiOM Warzywa i Owoce Miękkie” wspólnie z wielkopolskim Folwarkiem Wąsowo organizuje „Konferencję ekologiczną”.

r e k l a m a

Jak Folwark Wąsowo budował swoją markę oraz jakie stosuje metody ochrony upraw?

W Folwarku Wąsowo na początku uprawiano wiele gatunków warzyw. Jednak ze względu na wysokie nakłady pracy, zwłaszcza ręcznego odchwaszczania zdecydowano się na zawężenie upraw do ziemniaków, buraków ćwikłowych, ogórków, kopru, chrzanu i czosnku. Wszystkie te zbiory trafiają do lokalnej przetwórni.

r e k l a m a

– Nasze uprawy i przetwórnia są certyfikowane przez Polskie Centrum Badań i Certyfikacji w Pile – podkreśla Maria Hirowska, opiekun upraw i produktów w Folwarku.

To właśnie Maria Hirowska przekaże uczestnikom konferencji sprawdzone w wąsowskim gospodarstwie metody ochrony przed chorobami i szkodnikami. Omówi także etapy budowania marki Folwarku Wąsowo.

 

Duże gospodarstwo ekologiczne – jakie są wady i zalety?

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Nawadnianie warzyw polowych

Nawadnianie warzyw polowych

Płacisz tylko

12,00 zł SPRAWDŹ

Podczas „Konferencję ekologicznej” będzie można wysłuchać doświadczeń Jolanty i Piotra Woźnickich z Sątyrza Pierwszego (woj. zachodniopomorskie). Oboje prowadzą gospodarstwo liczące ponad 200 ha, które jest certyfikowane od roku 2006. Sama uprawa warzyw zajmuje aż 50 ha. Gospodarstwo także je samodzielnie przetwarza i sprzedaje.

– Rocznie sprzedaję 30 tysięcy słoików ogórków. Ze sprzedaży przetworzonego ogórka ekologicznego mam dwa razy tyle, ile ze sprzedaży świeżego. Dlatego postawiłem na przetwórstwo, bo ono zwyczajnie się opłaca – mówi Piotr Woźnicki.

 

Ekologiczne metody ochrony warzyw

Aktualne możliwości ekologicznej ochrony warzyw przedstawi zaproszona do studia prof. Jolanta Kowalska z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu – ekspert w dziedzinach biologicznych i prośrodowiskowych metod ochrony upraw i rolnictwa ekologicznego.

 

Weź udział w „Konferencji ekologicznej” za darmo

Wszyscy uczestnicy i zarejestrowani będą mogli wrócić do tej wiedzy dzięki nagraniu seminarium. Będzie ono dostępne dla Państwa w każdej chwili. Z nadzieją na spotkanie ponawiam zaproszenie do widzenia się z nami online 20 stycznia o godzinie 10.00.
A na "Konferencję ekologiczną" można zapisać się TU.

 

Katarzyna Wójcik, redaktor naczelna miesięcznika „WiOM Warzywa i Owoce Miękkie”

Fot. Folwark Wąsowo/Facebook.com

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a