StoryEditornawożenie

W jaki sposób najlepiej dobrać dawkę RSM?

01.02.2021., 12:02h
Aby zastosować zakładaną dawkę azotu w formie roztworu saletrzano-mocznikowego (RSM) trzeba nawóz przekalkulować wagowo albo objętościowo. Tym rolnikom, którzy nie stosowali, a zamierzają stosować RSM potrzebne jest przypomnienie jak to obliczać. Opryskiwacze mają podziałkę mówiącą o ilości w litrach, a litr nawozu waży znacznie więcej niż kilogram.
Roztwór saletrzano-mocznikowy (RSM) jest bardzo dobrym nawozem, ale kapryśnym. W czasie zimowego przechowywania może krystalizować. Po łagodnych zimach tych problemów nie ma, ale trzeba to wiedzieć. Nawóz jest bowiem produkowany w trzech wersjach stężenia: 28%, 30% i 32%. Przypominamy zatem właściwości chemiczne RSM związane z krystalizacją oraz to, jak rozcieńczać (ile wody dodać), aby z RSM o stężeniu np. 32% uzyskać RSM o stężeniu 30 lub 28%.

Krystalizacja jest ważną wadą nawozu 

W przypadku wielu roztworów im wyższe jest ich stężenie, tym niższy punkt zamarzania, ale niestety im wyższe jest stężenie RSM, tym szybsza jest jego krystalizacja. RSM o stężeniu 32% krystalizuje już w temperaturze 0oC, a RSM o stężeniu 28% (gotowy do przechowywania i stosowania) krystalizuje dopiero w temperaturze minus 17oC.

Krystalizacja jest ważną wadą tego nawozu. Nie powoduje ona straty wartości nawozowej, ale może pogorszyć wartość użytkową. Przy mroźnej zimie i nagłym ruszeniu wiosny przygotowanie stężonego RSM do szybkiej aplikacji może być dużym problemem. Do przywrócenia nawozu do fazy płynnej potrzeba trochę czasu.

Ze względu na...
Pozostało 76% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
26. kwiecień 2024 06:52