Dzwonek Pierwszy miesiąc prenumeraty za 50% ceny Skorzystaj

r e k l a m a

Partner serwisu

Gulcz zmienia się w nowoczesną wieś. Co jest kluczem do sukcesu?

Karolina Kasperek
Kategoria: Wieś i Rodzina
Gulcz zmienia się w nowoczesną wieś. Co jest kluczem do sukcesu?
Wieś i Rodzina Koło Gospodyń Wiejskich
Data publikacji 04.07.2020r.

Nowoczesny plac zabaw, boisko z automatycznym zraszaniem, wycieczki dla mieszkańców wsi, własny kabaret i zespół taneczny. To wszystko dzieje się Gulczu liczącym ok. 600 mieszkańców. Co jest sekretem wsi do tak wspaniałego rozwoju?

r e k l a m a

W Gulczu działa KGW, stowarzyszenie, zespół taneczny i klub sportowy

Kiedy przy okazji niedawnej rozmowy z burmistrz Wielenia zapytałam o ciekawą wioskę w okolicy, odpowiedziała, że ich gmina to istne zatrzęsienie obywatelskich działań. I od razu skierowała nas do Gulcza. Bo we wsi działają i koło, i zespół taneczny, i stowarzyszenie, i jeszcze klub sportowy.

W Gulczu najpierw było koło. Funkcjonowało od czasów powojennych. Ale prawdziwie we wsi dziać się zaczęło, kiedy siedem lat temu powstały „Guleckie Szprychy”.

Miały się u nas odbyć dożynki gminne. Potrzebny był jakiś program. Koło się zebrało. Radny podsunął pomysł na skecz. Temat:  „Rolnik szuka żony”. Powstał program kabaretowy o mieszkańcach, o starych kawalerach, ale bez wbijania szpilek, delikatnie. I na tym spotkaniu właściwie zawiązał się zespół – mówi Adrianna.

Na dożynkach paso doble

A właściwie to było tak. Adrianna tuż przed dożynkami przeglądała branżowe czasopismo rolnicze. I znalazła tam zdjęcie gospodyń tańczących paso doble na stulecie stacji hodowli i unasienniania zwierząt.

Miały takie fajne spódnice, spodobały mi się. Pomyślałam: „Czy my byśmy tak nie mogły?”. I zwróciłam się do Danki, która miała odpowiednie kwalifikacje – mówi Adrianna.

Danka zawsze marzyła, żeby występować na scenie. Została polonistką, ale nie przestała marzyć. Chciała skończyć szkołę tańca. Głównie po to, żeby udowodnić, że można coś zrobić ze sobą, a potem – także z kimś. Już jako dojrzała kobieta skończyła trzyletnią podyplomową szkołę tańca na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Może uczyć tańca, prowadzić fitness, a nawet gimnastykę artystyczną.

To prawda, kiedy tańczymy kankana, na końcu robię szpagat. Ale Madzia też jest już blisko – mówi Danka, wskazując na koleżankę.

Na dożynki zatańczyły paso doble w sukienkach uszytych za pół ceny przez koleżankę z wioski. A potem ruszyły zaawansowane choreografie. Czasem dziewczyny się krzywiły, ale prosiły: „To pokaż, tamtego naucz”. Dziś tańczą kankana, jive’a, flamenco, charlestona czy mazura. Tańczą do muzyki country, do Boccelliego, Stevensa i ścieżki z „Titanica”. Do skrzypiec, ze wstęgami, z pałeczkami...

Rozwinęły się też jako kabaret. Po dożynkach był Dzień Kobiet i „Wyjazd do SPA”. Ze sceny bez wstydu opowiadały o wszystkich niedoskonałościach kobiecego ciała. Potem były jasełka, później – kabaret o wizycie u ginekologa.

Nie boimy się mówić o kwestiach czasem wstydliwych. Tak naprawdę żartobliwie mówimy o trudnych tematach, ot, choćby o nietrzymaniu moczu. Ale to są ludzkie sprawy i może to komuś pomóc w radzeniu sobie z problemem albo nabraniu dystansu – mówią.

Przedstawicielki koła gospodyń i jednocześnie „Guleckich Szprych” z prezesem stowarzyszenia (w środku) i prezesem klubu na murawie zrewitalizowanego boiska
  • Przedstawicielki koła gospodyń i jednocześnie „Guleckich Szprych” z prezesem stowarzyszenia (w środku) i prezesem klubu na murawie zrewitalizowanego boiska

Guleckie Szprychy” robią szpagaty i skomplikowane układy choreograficzne. Ambitnym układem uświetniły otwarcie guleckiego obiektu sportowego „My, Gulcz Arena”
  • Guleckie Szprychy” robią szpagaty i skomplikowane układy choreograficzne. Ambitnym układem uświetniły otwarcie guleckiego obiektu sportowego „My, Gulcz Arena”

Wycieczka do Londynu

Właśnie miały organizować we wsi spotkania medytacyjno-modlitewne „Z Maryją w nowe czasy”. Napisanego we współpracy z proboszczem jeszcze w styczniu scenariusza nie pozwoliła zrealizować pandemia. Mimo pandemii działały zespół i koło, które w  listopadzie 2018 roku zarejestrowało się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zarejestrowałyśmy się, w sylwestra wpłynęły 3 tysiące złotych i cyk! Już byłyśmy za to w Londynie. Naprawdę. Natychmiast obdzwoniłam dziewczyny, znalazłyśmy biuro podróży, tani lot i poleciałyśmy na jeden dzień. I jeszcze przewodnika wynajęłyśmy. A co?! To nowe doświadczenie i jeszcze poznajemy kulturę innych narodów – mówią, zanosząc się od śmiechu,  i dodają, że już zdążyły być w Pradze, a teraz mają w planach Paryż.

Działają tak prężnie, że władze powiatu wysłały je w zeszłym roku jako reprezentację regionu na I Wielkopolski Kongres Kobiet Gospodarnych i Wyjątkowych do Łaszkowa pod Kaliszem.

Pojechałyśmy tylko my i zespół ludowy. Chcę powiedzieć, że te kochane dziewczyny nareszcie uwierzyły, że mają olbrzymią wartość – mówi wzruszająco Danuta.

Stowarzyszenie "My, Gulcz" 

r e k l a m a

W Gulczu działa też od czterech lat Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Wsi „My, Gulcz”. Młode, ale wyjątkowo skuteczne. Sfinalizowało kilka projektów.

Z dobrym skutkiem staramy się o dotacje. W ciągu czterech lat udało się nam wspólnymi siłami wybudować nowoczesny plac zabaw dla dzieci. Z Lokalnej Grupy Działania dostaliśmy 25 tys. zł. Do tego, oczywiście, wkład własny warty 7 tys. zł. Ziemię podarowali nam siedząca tu pani Basia z mężem. Z czynem społecznym nie mamy problemu. Tu w ogóle jest tak, że nikogo do niczego nie trzeba namawiać. Rzuca się hasło i ludzie przychodzą. Każdy bierze łopatę, grabki – opowiada Łukasz Białoskórski, prezes stowarzyszenia.

Cała historia ze stowarzyszeniem zaczęła się w 2015 roku. W Gulczu po głowie niektórym chodziła reaktywacja klubu sportowego Orzeł Gulcz, który założono we wsi w 1948 roku.

Boisko było w opłakanym stanie. Bramki skorodowane, nawierzchnia nierówna – różnice wynosiły nawet 70 cm. Szatnia mieściła się w starym, rdzewiejącym, zagrzybionym i rozpadającym się kontenerze – mówi Robert, obecny prezes klubu.

Zaproponował wtedy Łukaszowi założenie stowarzyszenia, które miałoby wspierać klub i starać się o potrzebne mu dotacje. Założyli stowarzyszenie i niemal natychmiast zwołali zebranie mieszkańców w sprawie wyrównania terenu na boisku.

Spotkaliśmy się w jakiś piątek, a w sobotę każdy gospodarz z Gulcza, który dysponował ciągnikiem, stawił się do pracy. Mieliśmy dziewięć ciągników z przyczepami, dwie ładowarki i koparko-ładowarkę. Mało kto w to wierzy, ale tego jednego dnia przewieźliśmy osiem tysięcy ton ziemi – opowiadają Łukasz i Robert.

Wyrównali boisko i wkopali automatyczną linię nawadniającą. Bo Gulcz chce być nowoczesny. Teraz o konkretnych porach z szesnastu punktów na murawie tryska woda. Dzięki temu kiedy wchodzimy na boisko, pod nogami mamy zielony dywan.

Podobne boisko jest w Trzciance, ale Trzcianka to miasto powiatowe. Innej wsi z takim boiskiem nie znają. A skoro ma być nowo-cześnie, to musi też być oszczędnie. Gdyby chcieli czerpać wodę z wodociągu, nie wypłaciliby się. Dlatego przy boisku wybudowali studnię głębinową. I mają teraz teren, na którym bez wstydu mogłyby się odbywać rozgrywki III ligi. Klub dostał na tę linię 30 tys. zł dofinansowania z Departamentu Sportu i Turystyki Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Pieniędzy starczyło też na piłkochwyty.

Mamy dwudziestu jeden zawodników, gramy regularnie sparingi. Połowa, oczywiście, siedzi na ławce rezerwowych. Ale jakiej! Zainwestowaliśmy w nowoczesne ławki i trybuny. Na tych drugich zmieści się 103 kibiców. Więcej nie trzeba, bo i tak zawsze znajdzie się grupa, która lubi stać. Ale kiedy na mecz przychodzą „Szprychy”, dumnie siadają na trybunie – opowiadają.

Całe przedsięwzięcie pod nazwą „My, Gulcz Arena” warte jest około 700 tys. zł. Gulczanie zrealizowali je, wykorzystując dotację mniejszą niż połowa; 297 tys. zł otrzymali z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Reszta to ich poświęcenie, hojność, kreatywność i pracowitość. Dzięki nim mają też ogrodzenie z rzędem tuj, chodnik i wjazd, i budynek sanitarno-socjalny z opaską i parkingiem. W budynku mają nowoczesne szatnie i natryski. Ogrzewają go pompą ciepła.

– Mamy niewiarygodną satysfakcję, kiedy udaje się nam zrobić coś własnymi siłami! Z tego, że coś po sobie zostawiamy następnym pokoleniom, że coś po nas zostanie. I chciałbym jeszcze podziękować naszym żonom. Za ich ogromną cierpliwość, kiedy budowaliśmy, i teraz, kiedy spędzamy setki godzin w miesiącu na klubowych spotkaniach – podsumowuje Łukasz.

Tak wyglądała szatnia klubu Orzeł Gulcz jeszcze trzy lata temu.
  • Tak wyglądała szatnia klubu Orzeł Gulcz jeszcze trzy lata temu. 


Teraz piłkarze przebierają się w nowoczesnym budynku wentylowanym rekuperatorami

  • Teraz piłkarze przebierają się w nowoczesnym budynku wentylowanym rekuperatorami

Plac zabaw pozwoli najmłodszym  na zabawę i ochłonięcie z piłkarskich emocji

  • Plac zabaw pozwoli najmłodszym  na zabawę i ochłonięcie z piłkarskich emocji


Karolina Kasperek

Zdjęcia: Karolina Kasperek, archiwum

r e k l a m a

r e k l a m a

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody