r e k l a m a

Partner serwisu

W Biskupicach wiedzą, że da się zorganizować festyn... online

Wieś i Rodzina Koło Gospodyń Wiejskich
Data publikacji 13.12.2020r.

Festyn rodzinny... – zielona trawa, słońce, zapach dobiegający z pól i łąk i woń ogniska. Tak pewnie kojarzycie takie imprezy. Ale festyn rodzinny online? W sieci? Tego jeszcze nie było. A właściwie wydarzyło się, i to chyba pierwszy raz w Polsce, za sprawą Koła Gospodyń Wiejskich w Biskupicach. To projekt na miarę czasów pandemii.

Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Zarejestruj się lub Zaloguj się

Czytaj bez ograniczeń

Kup dostęp

r e k l a m a

"Szanowni Państwo, każdy z nas lubi otrzymywać prezenty i życzenia świąteczne. Niestety, w obecnej chwili jest to utrudnione ze względu na COVID-19. Jednak w Kole Gospodyń Wiejskich w Biskupicach przygotowałyśmy dla Państwa kartki świąteczne. Chcemy, byście odbierali je ze sklepu "Pod Gruszą" i przekazali swoim dzieciom. Dzieci mogą kartki dodatkowo ozdobić, mogą je pomalować, narysować coś miłego. I kiedy napiszemy z tyłu życzenia, możemy taką kartkę wrzucić sąsiadowi do skrzynki. Na pewno każdemu z sąsiadów będzie miło, kiedy znajdzie taką niespodziankę w swojej skrzynce na listy. Wszyscy przecież potrzebujemy sąsiadów, dlatego trzeba o nich dbać". Taki oto anons w krótkim filmie wygłosiła pewna ubrana w różany wianek, suknię z kwiecistej chusty i czerwone korale gospodyni z Biskupic pod Poznaniem. Namawia w nim, by wzmocnić międzysąsiedzkie relacje, pisząc kartkę świąteczną do sąsiadów i życząc im tego, co dla nich najważniejsze. Ta gospodyni to Karolina Lewandowska, członkini KGW w Biskupicach. Kobieta, która zrządzeniem szczęśliwego losu stała się Biskupiczanką zaledwie rok temu. Zanim jeszcze przeprowadziła się do Biskupic wstąpiła do KGW. A teraz budzi we wsi nową energię i inspiruje działania, które już czynią tę organizację wyjątkową na tle kraju.

Marzenie o przynależności do KGW

r e k l a m a

– Od dziecka marzyłam, żeby należeć do Koła Gospodyń Wiejskich. Patrzyłam z zazdrością na mamę i starsze siostry, kiedy wybierały się na zebrania, szkolenia, warsztaty, wycieczki – opowiada Karolina.

Pochodzi z małej podkonińskiej wioski Florentynowo. Franciszek, dziadek Karoliny, jeszcze rocznik dziewiętnastowieczny, pochodził ze Ślesina. Prowadził tam m.in. restaurację ze swoją siostrą. Kupił w międzywojniu ziemię pod Ślesinem. Część zostawił sobie, część sprzedał innym osadnikom, a osadę nazwał Florentynowem na cześć swojej matki Florentyny.

Koło gospodyń w Biskupicach w chustach i ze swoim słonecznym logo. Słonecznik ma symbolizować wspólnotę i nadzieję. Tego dnia nagrywały wierszyki i piosenki dla chorej Majki i zostały nominowane w challenge’u
  • Koło gospodyń w Biskupicach w chustach i ze swoim słonecznym logo. Słonecznik ma symbolizować wspólnotę i nadzieję. Tego dnia nagrywały wierszyki i piosenki dla chorej Majki i zostały nominowane w challenge’u

Tęsknota za mieszkaniem na wsi

Miała już dość mieszkania w bloku. Dwa lata temu poczuła, że jej przeznaczeniem jest dom, ogród, wieś, zatęskniła za marchewką z własnej grządki i kawą w ogrodzie. Znalazła przystań w Biskupicach. Zgodnie ze swoim temperamentem i marzeniem, ruszyła na spotkanie z miejscowym Kołem Gospodyń Wiejskich

– Nie spodziewałam się, że zostanę tak ciepło i serdecznie przyjęta. Tak naprawdę pojawiłam się tam jak huragan. Przyszłam, przedstawiłam się, powiedziałam, że chciałabym należeć. Po pół roku dowiedziałam się, że do KGW trzeba być wprowadzoną, zarekomendowaną i zrobiło mi się głupio. Sądziłam, że to jest tak, jak zapisać się do biblioteki. Kiedy pojawiła się na horyzoncie kolejna kandydatka, na spotkaniach padały pytania: "Czy ona chce z nami naprawdę być?", "Czy jest aktywna?", "Czy tylko przyjdzie wypić kawę i zaraz sobie pójdzie?" – wspomina z lekkim zawstydzeniem Karolina.

O nią koleżanki nie zdążyły tak zapytać, ale szybko przekonały się, że Karolina jest w kole na poważnie i udowadnia to każdego dnia, wykorzystując do tego swoją wiedzę i doświadczenie. W zeszłym roku panie szyły ze starych firan woreczki na owoce i warzywa i zachęcały starszych i młodzież, żeby wykorzystywać je zamiast foliowych torebek. Potem robiły stroiki na groby, wiły wianki na drzwi i na drutach dziergały króliczki sprzedawane na aukcji dla chłopca chorego na glejaka.

– Nie da się wymienić wszystkich naszych działań tak z marszu, bo było ich bardzo dużo. Włączamy się w akcje charytatywne, robimy warsztaty rękodzieła dla dzieci. Na wiosnę będziemy wraz z naszym sołtysem porządkować stary ewangelicki cmentarz. Nie chcemy, żeby to miejsce pamięci ulegało dewastacji. Kultywujemy nasze tradycje, nie bojąc się nowoczesności – mówi Danuta Stanuch, przewodnicząca KGW w Biskupicach.

Koło biskupickich gospodyń zaprasza mieszkańców do wirtualnej rzeczywistości

Ten produkt może Ciebie zainteresować

Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Czapka z daszkiem - Tygodnik Poradnik Rolniczy

Płacisz tylko

27,00 zł

Cena regularna 35,00 zł

SPRAWDŹ
Ale prawdziwego wyczynu gospodynie z Biskupic dokonały w ostatni weekend listopada. Chyba jako pierwsze w Polsce zorganizowały festyn rodzinny online, czyli przez Internet.

Koło ma swoją stronę – kgwbiskupice.pl. Dwa tygodnie temu pojawiły się na niej filmy i plakaty zapowiadające webinary, czyli spotkania w sieci. Na stronie powita was uśmiechnięta twarz Ireneusza Antkowiaka, burmistrza Pobiedzisk, i link do rozmowy z nim o nowatorskim przedsięwzięciu, czyli festynie "Graj w zielone" w sieci. Z plakatu obok wszystkiemu przygląda się zamaskowana wróżka Małgorzata, która w filmie opowiada o wróżbach andrzejkowych. W wieszczkę wcieliła się jedna z gospodyń. Chcecie więcej? Proszę bardzo. Obok film z instrukcją pani Leokadii, jak zrobić bombki decoupage. W dwóch kolejnych nagraniach jej koleżanki – Izabella i Grażyna – opowiadają jak sprytnie wykorzystać opakowania po zupie do uprawy roślin i jak te rośliny rozmnażać. W kolejnej prezentacji przewodnicząca KGW – Danuta Stanuch – uczy jak zrobić wieniec świąteczny, a Henryka – jak sporządzić w domu ekologiczne mydło. Ale apogeum festynu przypadło na ostatnią sobotę i niedzielę listopada.

Koło biskupickich gospodyń zaprosiło mieszkańców do wirtualnej rzeczywistości na spotkanie z iluzjonistą, fizjoterapeutką, dietetykiem, przedstawicielką GOAP (Gospordarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej – przyp. red.) i człowiekiem wspierającym Schronisko dla Zwierząt w Gaju. Publiczność, w tym dziecięca, mogła dowiedzieć się jak sprawić, by chustki w sekundę zmieniały kolory, a różdżka trzymała się magicznie otwartej dłoni. Seniorzy, i nie tylko, dowiedzieli się, skąd bierze się ból w plecach i jak ćwiczyć w domowych warunkach. Zainteresowani odżywianiem dowiedzieli się co zrobić, żeby schudnąć bez efektu jo-jo, miłośnicy zwierząt usłyszeli, jak prawidłowo dokarmiać zwierzęta zimą, a wszyscy bez wyjątku mogli poznać tajniki segregowania odpadów i dowiedzieć się, gdzie powinien wylądować paragon, a gdzie kubek po jogurcie.

Podczas festynu „Graj w zielone” online odbyło się killa webinarów, m.in. spotkanie z Moniką Iwańską, inspektorem ze Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej -– GOAP.
  • Podczas festynu „Graj w zielone” online odbyło się killa webinarów, m.in. spotkanie z Moniką Iwańską, inspektorem ze Związku Międzygminnego Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej -– GOAP.

Online, czyli z duchem czasu

Najpierw stworzyliśmy fanpage na Facebooku, a potem stronę WWW. Teraz, kiedy trzeba działać bardziej online, wpadłyśmy na pomysł, żeby nie rezygnować z festynu i dotacji gminnej, i zorganizować go w Internecie. Pomyślałam, że mogę wykorzystać moje doświadczenie z nagrywaniem filmów, poruszaniem się w mediach cyfrowych i wirtualnej rzeczywistości – opowiada Karolina, która prowadziła webinary ubrana w kwiecistą chustę i korale, z kwiatami we włosach, w tle mając chuściany kilim. Jakby tego było mało, słyszę, że KGW w Biskupicach ma już kanał na YouTube i planuje otwarcie konta na Pintereście. Karolina twierdzi, że dziś gospodynie są skazane na korzystanie z tych mediów. Świat wykorzystuje je do komunikacji, a ideą koła gospodyń jest przecież dotrzymywanie kroku duchowi czasu. Biskupiczanki wiedzą o tym aż nadto dobrze, bo ich koło 1 grudnia obchodziło 55-lecie istnienia. Póki co, jest jedynym Kołem Gospodyń Wiejskich w gminie Pobiedziska. Ma w swoich szeregach członkinię, która wciąż posiada legitymację z numerem 2. Każda z pań ma inne talenty, dlatego świetnie się uzupełniają i uczą od siebie. Karolina uważa, że to wszystko potężny kapitał i powód do dumy. Chciałaby, żeby z ich doświadczeń korzystały inne koła. Sama ma ochotę na spotkania z nimi i wymianę doświadczeń. I już siada do kolejnych wniosków o dotacje, bo Koło Gospodyń Wiejskich w Biskupicach nie tylko zarejestrowało się w ARiMR, ale jest też stowarzyszeniem.

Karolina Lewandowska promuje akcję wrzucania kartek z życzeniami do skrzynek sąsiadów. Chciałaby, żeby tak działo się w każdej wiosce
  • Karolina Lewandowska promuje akcję wrzucania kartek z życzeniami do skrzynek sąsiadów. Chciałaby, żeby tak działo się w każdej wiosce

Karolina Kasperek
Zdjęcia: Marek Florczyk, Aleksandra Mildner, Piotr Kordziński

r e k l a m a

Partner serwisu

r e k l a m a

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody