
Rowliner – precyzyjne pielenie rzędowe z funkcją Section Control
Rowliner dostępny jest w wersjach sześcio- i ośmiorzędowych z rozstawem rzędów 75/80 cm, a także w wersji dwunastorzędowej z rozstawem mniejszym wynoszącym 45/50 cm. Maszyna dopasowuje się do każdego etapu wzrostu upraw.
Producent przewidział bowiem różne rodzaje lemieszy deflektorów i gwiazd pielących. Może być opcjonalnie wyposażona w funkcję automatycznego i niezależnego podnoszenia elementów roboczych przez Section Control.
Tineliner – skuteczny chwastownik do zbóż i młodych upraw
W chwastowniku Tineliner zęby ułożone są w sześciu rzędach. Każda sekcja brony ma szerokość 1,50 m. Maszyna jest wyposażona w 48 zębów o długości 540 mm i średnicy 7 mm.
Rozstaw zębów wynosi 3,125 cm i jest stały. Rozwiązanie to powoduje, że maszyna pracuje równomiernie na całej szerokości roboczej, co zwiększa jej zdolność do wyrywania i przykrywania chwastów. Wspornik zębów o profilu w kształcie litery "S‘‘ umożliwia swobodny ich ruch i zapobiega gromadzeniu się gleby oraz resztek.
Starliner – obrotowy pielnik do skutecznego rozbijania skorupy glebowej
Trzecim najmłodszym rozwiązaniem firmy Kuhn do zwalczania chwastów jest pielnik obrotowy Starliner.
Maszyna jest wyposażona w obrotowe gwiazdy. Ich zadaniem jest skuteczne pokruszenie gleby. Rozbicie skorupy powoduje napowietrzenie i mineralizacje.
Kuhn informuje, że pielnik obrotowy nadaje się do zwalczania chwastów w plantacjach różnych roślin zarówno ozimych, jak i jarych – zbóż, kukurydzy i soi. Obracalne gwiazdy pozwalają pracować maszynie na stanowiskach z dużymi ilościami resztek pożniwnych w przypadku wykorzystania jej w systemach uprawy bezorkowej.
Docisk gwiazd obrotowych umożliwia wysoką prędkość pracy od 12 do 25 km/h. Przy niższych prędkościach maszyna pracuje delikatniej, co jest korzystne w przypadku młodych roślin uprawnych. Wyższe prędkości intensyfikują działanie gwiazd pielących, co sprawdza się na glebach twardych lub mocno zaskorupionych.
Technologia obrotowych gwiazd – skuteczność i wytrzymałość
Obrotowe gwiazdy są bardzo wytrzymałe. Każda jest osobno montowana i amortyzowana, dzięki czemu mogą pracować niezależnie. Rozwiązanie to poprawia jakość pracy i gwarantuje właściwą wydajność. Dzięki odstępom między gwiazdami, które wynoszą 10 cm i łopatkom o szerokości 1,8 cm cały obszar jest penetrowany przez co chwasty są usuwane.
Gwiazdy pielące zakończone są łopatkami. Odporne na zużycie końcówki mają kształt łopatek, rozbijają i kruszą skorupę glebową. Można je łatwo demontować i wymieniać pojedynczo w przypadku zużycia. Dzięki skierowaniu ich do tyłu, podnoszą pierwsze kilka centymetrów gleby i wyrywają chwasty. Łagodniej one opadają na podłoże, ponieważ są lżejsze niż zagęszczona gleba. Pozostają na powierzchni po wykonanym przejeździe, co sprzyja ich wysychaniu i nie pozwala na odbicie.
Wydajność i kopiowanie terenu zapewniają stały sprężynowy docisk na gwiazdy pielące wynoszący 28 kg, Rozwiązanie to sprawdza się na glebach twardych i zaskorupionych. Intensywność pracy pielnika obrotowego Starliner ustawia się poprzez regulację wysokości kół kopiujących, jak również prędkością roboczą. Wyższa powoduje, że praca maszyny jest bardziej agresywna. Pielnik w ofercie firmy Kuhn znajduje się od tego roku.
Tomasz Ślęzak