StoryEditorPrasy

Aż 5 modeli nowej prasy zwijającej Claas Variant 500 [ZDJECIA]

16.08.2022., 15:08h
Już w przyszłym roku na rynku będą dostępne nowe prasy zwijające Claas ze zmienną komorą prasującą VARIANT 500, które obejmują aż 6 nowych modeli. Poza nowoczesnym designem, maszyny wyposażone będą w wiele nowych rozwiązań i ułatwień dla operatora.   

Bogate wyposażenie nowych pras zwijających Claas Variant 500

Regulacja ciśnienia prasowania, większy wybór ogumienia dla lepszej ochrony gleby, ulepszone owijanie siatką z niską pozycją rolki i nowoczesny wygląd o stylistyce Y, znanej z kombajnów serii Lexion, Trion i Nexos to tylko niektóre z nowości jakie czekają na operatorów najnowszych pras ze zmienną komorą prasującą Claas z serii VARIANT 500. Maszyny wejdą do sprzedaży już w przyszłym sezonie.

Czym różnią się poszczególne modele nowych pras Claasa?

Jak podaje producent, serię Variant 500 tworzy obecnie sześć modeli pras. Modele 560 i 565 mogą prasować baloty o średnicy od 0,90 do 1,60 m, natomiast prasy Variant 580 i 585 są w stanie prasować baloty do 1,80 m. Z kolei prasy Variant 560 RF i 580 RF wyposażone są w spiralny rotor podający ROTO FEED. W wersji pras RC są dostępne cztery modele Variant 560, 565, 580 i 585 ze spiralnym czterogwiazdowym rotorem tnącym ROTO CUT, który pozwala na wysoką gęstość prasowania.

Na potrzeby produkcji kiszonki w ofercie dostępne są modele Variant 565 RC i 585 RC z komponentami napędowymi HD obejmującymi:

 • wzmocnione łańcuchy napędowe,
 • mocny rotor tnący z 8-milimetrowymi gwiazdami o podwójnych zębach i specjalnym zabezpieczeniem noży.

Prasy są również wyposażone w 17-nożowy przyrząd tnący o długości cięcia 60 mm. Dostępna w standardzie podłoga przyrządu tnącego PRO może być hydraulicznie opuszczana, aby usunąć zatory za pomocą przycisku w kabinie ciągnika. Noże zostają przy tym automatycznie pozbawione ciśnienia. Co więcej, podłoga przyrządu żniwnego PRO kompensuje nierówności pokosu poprzez możliwość obniżenia się o 30 mm i automatyczny powrót do pozycji wyjściowej, aby wcześniej zapobiegać zatorom. Sygnał dźwiękowy ostrzega operatora jeszcze przed zablokowaniem rotora, dzięki czemu ma on wystarczająco dużo czasu na zmniejszenie prędkości jazdy.

Zoptymalizowana regulacja ciśnienia prasowania dzięki SMART DENSITY w nowych prasach Claasa i bezpieczne dla gleby opony

Regulacja ciśnienia prasowania obejmuje nowy blok sterowania hydraulicznego z niezależnymi przewodami dla obu ramion napinających. Dzięki temu rozwiązaniu pomiar pozycji  i ciśnienia prasowania dla obu ramion może być wykonywany niezależnie. Unowocześniony system regulacji ciśnienia pozwala też na uzyskanie większej gęstości prasowania w zewnętrznym obszarze balotu, co sprawia, że bele są lepiej chronione.

Claas wychodzi też naprzeciw problemom ugniatania gleby -  seria pras Variant 500 zapewnia nowe opcje ogumienia do rozmiaru 560/45 22,5, co oznacza średnicę zewnętrzną ponad 1,05 m. Na zamówienie rolnika prasy mogą być wykonane z pneumatycznym układem hamulcowym.

Bezpieczna wymiana rolki siatki i bezproblemowe owijanie balotów

W nowych prasach zwijających Claas zmienione zostało także położenie rolki siatki, która jest przymocowana o 25 cm niżej niż w starszych prasach. Zmiana ta umożliwia łatwą i bezpieczną wymianę rolki. Co jeszcze się zmieniło? Wprowadzono niezależny od średnicy rolki hamulec siatki dla zapewnienia stałego naprężenia siatki, unowocześnioną płytę podająca i nowy wyzwalacz noży. Wszystko to gwarantuje niezawodne i bezproblemowe owijanie balotów w każdych warunkach.

W standardowym wyposażeniu pras znalazła się też funkcja owijania COVERED XW z siatką owijającą o szerokości 1,30 m i osłoną krawędzi. Na życzenie wszystkie modele można wyposażyć w owijanie sznurkiem.

Terminal CEMIS 700 zastąpi terminal OPERATOR i COMMUNICATOR II

W nowych prasach to terminal CEMIS 700 ISOBUS o ergonomicznym designie w czarnym kolorze z gładką i łatwą w czyszczeniu powierzchnią stanowić będzie część wyposażenia. Oprócz 10 podświetlanych klawiszy stałych ISOBUS elementem obsługowym terminala jest również regulator obrotowo-przyciskowy. Kolorowy wyświetlacz z dotykową powierzchnią oferuje 7-calową przekątną ekranu i automatyczne przełączanie dzień/noc. Możliwe też będzie wyświetlanie obrazów w czasie rzeczywistym z dwóch kamer, dzięki poprzez zamontowanie wejścia dla kamery. Alternatywnie możliwa jest obsługa poprzez inne uniwersalne terminale ISOBUS lub poprzez terminal ISOBUS ciągnika.

Lista nowości w prasach Class z serii Variant 500

 • Sześć nowych pras zwijających serii VARIANT 500 ze zmienną komorą prasowania dla średnic balotów od 0,90 do 1,60 lub 1,80 m.
 • Seryjny przyrząd żniwny z 17 nożami i teoretyczną długością cięcia 60 mm oraz seryjna podłoga przyrządu tnącego PRO dla modeli VARIANT 565 RC i VARIANT 585 RC.
 • Nowa regulacja ciśnienia prasowania z pomiarem ciśnienia i pozycji na obu ramionach dla zapewnienia twardej osłony balota, optymalnego rozkładu gęstości w balocie i precyzyjnego ustawienia miękkiego rdzenia.
 • Ulepszone owijanie siatką z niską pozycją rolki dla zapewnienia łatwiejszej wymiany rolki oraz nowy hamulec siatki i nowy wyzwalacz noży.
 • Duże opony do rozmiaru 560/45 22.5 dla lepszej ochrony gleby.
 • Nowe smarowanie olejowe z indywidualną regulacją ilości oleju dla każdego łańcucha.
 • Optymalne ustawianie dyszla i kół podbieracza; wyposażenie węży hydraulicznych w złącza Kennfixx.
 • Obsługa poprzez wprowadzony w 2020 roku terminal ISOBUS CEMIS 700.
 • Nowoczesny wygląd o stylistyce Y (znanej z kombajnów serii LEXION, TRION i NEXOS).
Oprac. Kamila Dłużewicz na podtst. inf. prasowej Claas
Zdjęcia Claas
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 15:23